Zapewnienie właściwego ogrzewania w domu ma kluczowe znaczenie dla komfortu domowników, ich zdrowia, ale także dla uniknięcia wielu problemów ze stanem budynku, jak na przykład nadmierna wilgoć. Ważne jest źródło ciepła, ale kluczowe znaczenie w instalacji grzewczej mają także grzejniki.
Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów grzejników. Renomowani dostawcy (np. hurtownia hydrauliczno-elektryczna Onninen) proponują najwyższej jakości grzejniki stalowe, żeliwne i aluminiowe w różnych formach, a nawet o nietuzinkowym designie (grzejniki dekoracyjne). Który z tych grzejników sprawdzi się najlepiej w domu?
Grzejniki aluminiowe
Tego rodzaju grzejniki są obecnie bardzo popularne. Zwykle nie ważą dużo, dlatego można je bez problemu montować nawet na ścianach o lekkiej konstrukcji (np. z płyt gipsowo-kartonowych). Z drugiej strony aluminium jest miękkim materiałem, co naraża go bardziej na przypadkowe uszkodzenia, ale za to odporny jest na korozję. Grzejniki aluminiowe nagrzewają się bardzo szybko i stygną szybko, łatwo sterować ich pracą, dlatego idealnie nadają się do współpracy z nowoczesnymi kotłami na paliwa płynne, w których mamy do czynienia z automatyczną regulacją temperatury.
Grzejniki stalowe
Grzejniki stalowe również są chętnie montowane w polskich domach, ponieważ są dostępne w bardzo różnych rozmiarach. To sprawia, że można je z łatwością dostosować do potrzeb określonego pomieszczenia. Wśród tych grzejników dużą popularnością cieszą się wersje płytowe. Mogą one składać się nawet z trzech płyt. Im większa ich liczba, tym większa moc grzewcza grzejnika. Niestety, grzejniki stalowe są bardziej podatne na korozję i są wrażliwe na jakość wody w obiegu. Takie grzejniki najlepiej sprawdzają się w instalacjach otwartych, gdzie zamontowany jest kocioł na paliwo stałe. Pracą grzejników stalowych można łatwo sterować.
Grzejniki żeliwne
Tego rodzaju grzejniki charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na korozję. W przeciwieństwie jednak do pozostałych rodzajów grzejników te wykonane z żeliwa mają dużą bezwładność cieplną i trudno sterować ich pracą. Grzejniki żeliwne bardzo wolno się nagrzewają, ale za to również bardzo wolno stygną. To oznacza, że mogą pozostać jeszcze długo ciepłe po wygaszeniu paleniska w kotle. Tego rodzaju grzejniki popularne były najbardziej w starych instalacjach grzewczych.
Wybór odpowiedniego grzejnika ma duży wpływ na funkcjonowanie i wydajność całej instalacji grzewczej. Zanim podejmiemy decyzję o montażu, warto przeanalizować potrzeby grzewcze domu i pod tym kątem dobrać grzejniki.