Jak wynika z danych podanych przez Eurostat, przeciętny Polak zamieszkuje nieruchomość o powierzchni 25 m2. W praktyce oznacza to nie tylko niewielki metraż przewidziany na kuchnię czy pokój, ale przede wszystkim łazienkę. Jest to bowiem najbardziej okrojone w przestrzeń przez deweloperów pomieszczenie, wielokrotnie pozbawione okna. Niemniej jednak, mimo że współczesnym standardem jest mała łazienka, nie oznacza wcale, że nie może być funkcjonalna. Dzięki właściwemu oświetleniu i rozwojowi nowych technologii, nawet niewielkiej powierzchni wnętrze może nabrać zupełnie innego charakteru.

Oświetlenie łazienkowe LED – na co zwrócić uwagę?

Wybieramy oświetlenie łazienkowe LEDPierwszym czynnikiem godnym rozważenia jest wybór barwy świecenia. W tym zakresie producenci oferują nam trzy rozwiązania – ciepła, neutralna i zimna. Jeszcze do niedawna, w naszych domach panował trend na zastosowanie jednego rodzaju we wszystkich pomieszczeniach. Najczęściej była to barwa ciepła. Współcześnie projektanci i styliści wnętrz coraz bardziej zachęcają nas do wykorzystania barwy pośredniej, czyli neutralnej. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jest najbardziej zbliżona do światła naturalnego. W związku z tym jest mile widziana w okolicach luster, gdzie okazuje się niezwykle przydatna podczas wykonywania codziennych zabiegów higieniczno-kosmetycznych.

W dalszej kolejności pod uwagę należy wziąć klasę wodoszczelności. W pomieszczeniach narażonych na zwiększoną wilgotność, jak łazienka, odpowiednia odporność to podstawa. W dużej mierze uzależniona jest od miejsca montażu oraz powierzchni, jaką ma do oświetlenia. Na rynku bowiem spotkamy się z kilkoma klasami wodoszczelności. Przestrzeń znajdująca się w najbliższym sąsiedztwie wody (kabina prysznicowa, wanna) wymaga zamontowania klasy w standardzie co najmniej IP65. W pozostałych przypadkach, wystarczająca będzie klasa IP44.

Jakie oświetlenie łazienkowe LED będzie odpowiednie?

Nie ma jednej, ściśle określonej odpowiedzi na to pytanie. Wiele bowiem uzależnione jest od naszych indywidualnych preferencji oraz warunków mieszkaniowych. Niemniej jednak, dla ułatwienia decyzji, można posłużyć się kilkoma wskazówkami. A zatem, na pierwszy ogień idzie oświetlenie ogólne, czyli panele sufitowe i oprawy LED. W sytuacji, gdy w naszej łazience posiadamy sufit podwieszany, wówczas idealnym wyborem okazują się panele podtynkowe. W tym zakresie możemy liczyć na ogromną różnorodność produktową. Na rynku bowiem znajdziemy modele charakteryzujące się rozmaitym kształtem, formą, wielkością czy siłą świecenia. Wszystko dlatego, aby jak najlepiej zobrazować potrzeby coraz bardziej wymagających klientów.

Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku oprawek i oczek przewidzianych do montażu podtynkowego i natynkowego. W tym zakresie również możemy liczyć na ogromną różnorodność towarów. Mimo to, bez względu na rodzaj sufitu, lampy górne powinny być tak dopasowane do wnętrza, aby jak największym zasięgiem obejmowały całe pomieszczenie. Dla wielu osób interesującą propozycją są plafony. Po pierwsze – zajmują niewiele miejsca. Po drugie – charakteryzują się korzystnymi parametrami technicznymi, co w przypadku niewielkich łazienek okazuje się być znaczącym aspektem. Po trzecie – ich ogromny wybór pozwala na zaaranżowanie wnętrza w każdej stylistyce.

Wybieramy oświetlenie łazienkowe LED

Popularne taśmy LED

Z jakimi jeszcze propozycjami oświetleniowymi do łazienki możemy się spotkać? W ostatnim czasie dość popularne są taśmy LED, które umożliwiają kreowanie osobliwej atmosfery we wnętrzu. Charakteryzują się bogatym zastosowaniem oraz ogromem zalet. Można je zastosować zarówno do podświetlenia sufitu podwieszanego, kabiny prysznicowej czy wanny. Alternatywą dla białych taśm są kolorowe modele, będące interesującą i zarazem niestandardową formą wyposażenia domowego SPA.

Jak zatem widać, nawet mała z pozoru powierzchnia nie musi być dla nas ograniczeniem w ciekawym wykorzystaniu dostępnego oświetlenia łazienkowego LED. Wiele bowiem w tym zakresie zależy od naszego indywidualnego podejścia oraz kreatywności.