Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom stawianie ścian działowych czy wielkich hal przebiega sprawnie, a konstrukcje są wytrzymałe. Jednym z elementów wykorzystywanych przy ich produkcji są profile zimnogięte. Czym one są? Dlaczego warto je zastosować przy stawianiu ścian działowych? Jakie jeszcze jest zastosowanie profili zimnogiętych?

Czym wyróżniają się profile zimnogięte?

Elementy metalowe wykorzystywane do wznoszenia różnego rodzaju konstrukcji mogą być gięte na zimno lub na gorąco. Jak się okazuje, w wielu przypadkach zalecane jest wykorzystanie profili zimnogiętych właśnie z uwagi na sposób obróbki. Dlaczego jest to tak istotne? W przypadku gięcia metalu na zimno działa na niego duża siła, co pozwala na uzyskanie elementów precyzyjnie ukształtowanych. Stal nie jest tutaj poddawana działaniu wysokiej temperatury, więc zachowuje swoją strukturę. W przypadku gięcia na gorąco może ona ulec zmianie, a elementy kształtowane w ten sposób nie są tak dokładnie odwzorowane jak te gięte na zimno. Dzięki gięciu na zimno struktura materiału znacznie się wzmacnia. Taki rodzaj obróbki nie pozostawia też po sobie śladów na profilach. Zaletą profili zimnogiętych jest także to, że są dostępne w kilku kształtach do wyboru. Warto też wspomnieć, że przy stosunkowo niewielkiej wadze wyróżniają się dobrą trwałością i wytrzymałością.

Dlaczego warto stosować profile zimnogięte przy budowie ścian działowych?

Profile zimnogięte sprawdzają się przede wszystkim przy wznoszeniu ścian działowych w tzw. suchej. Wykorzystanie profili stalowych takich jak zetownik zimnogięty zalecane jest głównie tam, gdzie ściany nośne powinny mieć jak najmniejszy ciężar. Stosuje się je zwłaszcza w przypadkach, kiedy stawiane są ściany nośne z płyt kartonowo-gipsowych. Rozwiązanie to polecane jest także w sytuacji, gdy prace budowlane mają być przeprowadzone sprawnie i chce się uniknąć prac mokrych związanych np. ze schnięciem tynków czy zapraw. Profile wykorzystuje się do tworzenia stelaży pod płyty, a także w charakterze rygli ściennych.

Do czego jeszcze można wykorzystać profile zimnogięte?

Warto pamiętać, że profile zimnogięte mają o wiele szersze zastosowanie niż tylko przy tworzeniu stelaży pod ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych. Wykorzystuje się je w szerokim stopniu zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i przemysłowym. Przy ich pomocy tworzone są między innymi sufity podwieszane. Są także stosowane do konstrukcji belek okapowych i stropowych oraz jako rygle płatwi dachowych. Znajdują też zastosowanie w tworzeniu instalacji fotowoltaicznych – przy ich pomocy mocuje się panele do dachów lub innych wyznaczonych w tym celu miejscach. Jeżeli chodzi o budownictwo przemysłowe, to wykorzystywane są przy tworzeniu konstrukcji hal przemysłowych, magazynów czy przechowalni. Przy ich pomocy stawiane są także obiekty rolnicze oraz sportowe.