Artykuł sponsorowany

W przypadku wejścia do domu istotne będzie odpowiednie osłonięcie go. Pozwoli uchronić się przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, zabrudzeniami. Daszek może stanowić praktyczną dekorację, dlatego warto dobrze się zastanowić nad jego wyborem. Istotne będzie zwrócenie uwagi na rodzaj zadaszenia. Znaczenie ma to, z jakich materiałów zostanie wykonany daszek. Może być on przykładowo drewniany, z poliwęglanu lub nawet ze szkła. Istotne staje się dopasowanie go do elewacji budynku, aby wszystko tworzyło spójną całość.

Jaki rodzaj daszka nad drzwi wejściowe wybrać?

O zadaszeniu nad wejściem do domu myśli się już na etapie projektowania budynku. Oczywiście zawsze można wykonać daszek z późniejszym terminie lub zmienić obecne zadaszenie. W przypadku nowych domów zwykle nie ma konieczności montowania daszka do elewacji, ale pomimo tego wiele osób decyduję się na takie praktyczne rozwiązanie. Pamiętać należy o tym, aby był on z wytrzymałych materiałów, miał solidną konstrukcję. Nie może ulec zniszczeniu na skutek silnych podmuchów wiatru, gradobicia. Ciężka pokrywa śnieżna zimą, która gromadzi się na zadaszeniu, może przyczynić się do tego, że ugnie się pod jej naporem. W pierwszej kolejności powinno się wszystko dokładnie wymierzyć, aby dobrać optymalne wymiary daszka względem drzwi. Zbyt małe zadaszenie lub zbyt wąskie nie zapewni odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, czyli nie spełni należycie swojego nadrzędnego zadania.

Zadaszenie przed wejściem do domu w różnej odsłonie – na jakie zdecydować się rozwiązanie?

Obecnie można kupić gotowe zadaszenie wejścia do domu. W tym celu wystarczy udać się do marketu ogrodniczo-budowlanego. Można oczywiście zakupić materiały i przystąpić do samodzielnego stworzenia konstrukcji, zbudowania wszystkiego od podstaw i zamontowania. Najprostsze w montażu są daszki z płaskiej płyty, których konstrukcja składa się z podpórek przymocowanych do fasady. Będzie to świetna opcja do domu w stylu nowoczesnym. Z kolei miłośnikom tradycyjnych rozwiązań można polecić daszki drewniane, szczególnie dwuspadowe. Będą prezentować się bardzo efektownie w przypadku starego budownictwa. Można również zdecydować się na daszki półokrągłe, bardzo atrakcyjne, świetnie odprowadzające wodę i śnieg. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się, niezależnie od stylistyki budynku.

Z jakiego materiału wybrać zadaszenie przed wejściem do domu?

Sporą popularnością cieszą się daszki przed domem wykonane z aluminium. Na ich korzyść przemawia w dużej mierze lekkość. Łatwo się je montuje, nie trzeba korzystać z usług żadnej firmy. Niemalże każdy poradzi sobie z zamontowaniem aluminiowego zadaszenia we własnym zakresie. Wystarczy do tego zwykła wiertarka i wkręty. Daszki aluminiowe mogą być w wersji minimalistycznej lub pięknie zdobionej. Dobrym wyborem są modele z płytą wykonaną z poliwęglanu komorowego. Jest to świetna alternatywa dla szkła, które może się stłuc. Poliwęglan jest estetyczny, odporny na uszkodzenia mechaniczne, niekorzystne czynniki atmosferyczne i promieniowanie ultrafioletowe.

Na uwagę zasługują także zadaszenia przed domem ze stali nierdzewnej. W ich przypadku można mówić o niepodatności na korozję. Nie ulegają deformacji na skutek działania skrajnych temperatur. Nawet w przypadku silnego nasłonecznienia nie trzeba martwić się o utratę walorów estetycznych i użytkowych daszków ze stali. Niestety trzeba się liczyć z większą wagą zadaszenia. Zaletą będzie jednak duża wytrzymałość, daszek posłuży przez długi czas w nienaruszonym stanie. Stalowe konstrukcje są estetyczne, mogą mieć także ciekawe kształty. W połączeniu z płytą z poliwęglanu litego można liczyć na nowoczesny design. Na korzyść daszków ze stali nierdzewnej przemawia również to, że łatwo się je czyści. Jest ona materiałem ekologicznym. Wykonane z niej zadaszenie można bez problemu przerobić, jeśli pojawi się taka potrzeba w przyszłości.

Jaki będzie najlepszy materiał na zadaszenie przed domem?

Do produkcji daszków przed wejściem do budynku sięga się po różnego typu tworzywa sztuczne. Mogłoby się wydawać, że nie są one dobrym wyborem ze względu na kiepską trwałość i niezbyt wysokie walory estetyczne. Nowoczesne zadaszenie z tworzywa sztucznego może być zarówno bardzo wytrzymałe, jak i eleganckie. Cieszy się sporą popularnością między innymi ze względu na atrakcyjną cenę, duży wybór i lekkość. W budynkach mieszkalnych bardzo często można zobaczyć daszki z tworzywa sztucznego. Oczywiście nie zaleca się sięgać po modele z pleksi ze względu na ich nietrwałość, podatność na uszkodzenia i czynniki zewnętrzne. Zdecydowanie lepiej sprawdzają się daszki z wypełnieniem poliwęglanowym. Gwarantuje to wydłużoną żywotność i nowoczesny design. Ciekawą opcją będzie między innymi modułowa markiza, czyli daszek mogący zostać wydłużony, gdy tylko pojawi się taka potrzeba.

Idealny daszek przed wejściem do domu, czyli jaki?

W przypadku nowoczesnego budownictwa bardzo często sięga się po daszki nad drzwi wejściowe ze szkła hartowanego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że relatywnie trudno utrzymać tego typu zadaszenie w czystości. Widać na nim każdą drobinkę kurzu, smugi po opadach deszczu nie prezentują się zbyt dobrze. Problemem staje się także silne promieniowanie słoneczne. Daszek ze szkła nie zapewnia należytej ochrony. Bardzo wysokie walory estetyczne ma zadaszenie drewniane, z podporami wykonanymi z tego samego materiału. W przypadku domu o tradycyjnej architekturze będzie to idealne rozwiązanie. Można też zdecydować się na zadaszenie z akrylu, bardzo tanie i lekkie. Jest to jednak materiał podatny na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Istnieje także możliwość zdecydowania się na daszek z różnych materiałów. Trzeba także mieć na uwadze jego kształt, może być płaski lub łukowaty.

Podsumowując, daszek nad drzwi może być wykonany z następujących materiałów:

  • Drewna,
  • Szkła,
  • Aluminium,
  • Stali nierdzewnej,
  • Poliwęglanu,
  • Akrylu,
  • Tworzywa sztucznego.

Partnerem artykułu jest metal-gum.com