Zamówienie lub zakupienie katalogu z gotowymi projektami domów jest najczęściej pierwszym krokiem zbliżającym inwestora do realizacji marzeń o własnym domu. Możliwość spokojnej analizy przedstawionych w zestawieniach projektów pozwala na wstępne zapoznanie się z ofertą. Czasem też, przypadkowo trafiające w nasze ręce pismo, rozbudza odłożone w czasie pragnienie posiadania swojego własnego kawałka przestrzeni bez sąsiadów za ścianą i z widokiem na prywatny ogród. Nie każdy inwestor musi korzystać z kosztownych usług architekta przygotowującego indywidualny projekt domu. Bogata oferta projektów katalogowych sprawia, że nawet najbardziej wymagający znajdą to, czego potrzebują.
Już na etapie zamawiania katalogów dobrym posunięciem jest wybór tych oferujących projekty co najmniej kilku pracowni. Dzięki większej ilości różnorodnych projektów będziemy mogli poznać przekrojowo to, co jest aktualnie dostępne na rynku. Po tym etapie powinniśmy mieć już wstępne wyobrażenie o naszym domu lub o tym, czego absolutnie nie chcemy. Wykluczenie niektórych typów domów czy rozwiązań ułatwi późniejszą decyzję. Warto pamiętać, że katalogi to tylko wycinek z bogatej oferty gotowych projektów domów. Jeśli nie mamy jeszcze swojego 100% wyboru powinniśmy przejrzeć strony internetowe typu domowy.pl, będące internetowymi katalogami z wielotysięczną ofertą. Przy pomocy wyszukiwarki na stronie będziemy mogli odfiltrować tylko te domy, które spełniają nasze wstępne oczekiwania.
Co możemy na naszej działce?
Zanim pod wpływem impulsu zakupimy projekt naszego wymarzonego domu musimy sprawdzić, czy jego realizacja na działce jest możliwa. By tego dokonać konieczny jest wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy, jeśli nasz działka nie jest objęta planem. W dokumentach tych znajdują się wszystkie ważne informacje dotyczące zarówno lokalizacji budynku na działce jak i jego gabarytów oraz wyglądu. Musimy też zorientować się jakie media są dostępne oraz czy konieczne będą zmiany adaptacyjne w samym projekcie. Wiedza zdobyta na tym etapie może dość mocno zweryfikować wyobrażenia o własnym domu. W sytuacji, gdzie np. miejscowy plan dopuszcza budowę domu parterowego z użytkowym poddaszem nie wybudujemy naszej wstępnie wybranej piętrówki. Podobnie, gdy w planie dopuszczone są jedynie dachy dwuspadowe nie ma szans na modernistyczną kostkę z płaskim stropodachem.
Samodzielna decyzja czy pomoc doradcy?
Kupując projekt domu gotowego możemy liczyć na pomoc doradcy, który nie tylko udzieli informacji o samym domu, ale też pomoże z interpretacją zapisów MPZP lub WZ. Podczas rozmowy doradca postara się poznać nasze zwyczaje, sposób życia oraz wstępnie przyjęte założenia (np. budowa domu dla 3-osobowej rodziny etc.) i budżet. Im więcej informacji zbierze, tym łatwiej będzie mu dobrać odpowiedni projekt. Często sami nie jesteśmy pewni, jakie rozwiązania będą niezbędne dla naszej rodziny. Możliwość konsultacji z doradcą pozwoli świeższym okiem spojrzeć na wstępnie wybrane projekty. Stworzenie programu funkcjonalnego przyszłego domu nie jest zadaniem łatwym, szczególnie, gdy większość życia spędziliśmy w mieszkaniu, które cechują zupełnie inne standardy niż planowany dom. Dość często zdarza się, że inwestor po rozmowie z doradcą weryfikuje swoje potrzeby. Po przemyśleniu wielu aspektów budowy i utrzymania domu rezygnuje z dużego domu i znajduje swoje wymarzone lokum w ofercie projektów domów małych lub średnich, które całkowicie odpowiadają jego realnym potrzebom a są tańsze w eksploatacji.
Formalności zakupowe
Kiedy jesteśmy w 100% pewni, jaki projekt spełnia nasze oczekiwania i jest możliwy do realizacji przychodzi pora na zakup. Nie jest to proces szczególnie skomplikowany. Większość serwisów decyduje się na 3 sposoby zakupu: mailowo, telefonicznie lub przez formularz na stronie. Najwygodniejszy wydaje się być formularz – wypełniając poszczególne pola mamy pewność, że wszystkie informacje zostały przekazane i nasze zamówienie zostanie zrealizowane poprawnie. Dla tych, którzy chcą się jeszcze upewnić lub dopytać pozostaje mail i telefon. Warto zapytać o czas realizacji zmówienia, formy płatności oraz sposób dostawy projektu.
Czas oczekiwania na projekt
W zależności od tego czy decydujemy się na projekt gotowy czy koncepcyjny (które czasami znajdują się w ofercie projektów domów gotowych) czas oczekiwania wynosi od kilku dni do kilku tygodni. W 95% przypadków od zakupu projektu z płatnością przy odbiorze lub zaksięgowaniu wpłaty na koncie do dostarczenia paczki do inwestora mija 2-3 dni robocze. Zakupiony projekt powinien zawierać 4 identyczne egzemplarze. W każdym egzemplarzu powinny znajdować się 3 opracowania branżowe – architektura, konstrukcja, instalacje. Część pracowni dodaje do projektów rozwiązania alternatywne lub dodatkowe jak np. instalacja solarna, rekuperacja, warianty ogrzewania. Niekiedy też wraz z projektem otrzymujemy gratis projekt altany czy odzyskiwania wody deszczowej. Pamiętajmy by z wyjątkowo bogatej oferty projektów gotowych wybrać taki, który w największym stopniu spełni zarówno wymagania formalne wynikające z prawa miejscowego i warunków na działce, a jednocześnie zgodny z oczekiwaniami całej rodziny.