Idealnym pomysłem na pozyskanie darmowej energii elektrycznej jest instalacja fotowoltaiczna. Montaż ogniw fotowoltaicznych pozwala w relatywnie krótkim czasie uzyskać spore oszczędności. Do prawidłowego działania całej instalacji kluczowy jest profesjonalnie przeprowadzony montaż.
Jak należy montować panele fotowoltaiczne?
Przede wszystkim montaż powinien zostać przeprowadzony przez doświadczony zespół, posiadający wiedzę z zakresu montażu fotowoltaiki oraz posiadający odpowiednie uprawnienia. W trakcie prac montażowych należy stosować się do obowiązujących norm krajowych i europejskich (PN i EN dotyczących instalacji elektrycznych) oraz przestrzegać lokalnych przepisów budowlanych i ogólnych zasad BHP. Kluczowym elementem jest także działanie zgodnie z instrukcjami producentów dostarczonymi z podzespołami, dbałość o każdy szczegół i stosowanie wyłącznie dobrej jakości oryginalnych złącz MC4.
Do uzyskania 1 kW energii potrzebne są ogniwa o łącznej powierzchni ok. 6 m². Z tego względu mały odsetek osób decyduje się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie. Najczęściej instalacja jest montowana na dachu.
Jak osiągnąć najwyższą wydajność instalacji fotowoltaicznej
Maksymalną wydajność instalacji fotowoltaicznej można uzyskać, ustawiając ją w kierunku południowym. Optymalnie jeśli panele będą pochylone pod kątem 35°. Bardzo ważne jest, aby wybrać niezacienione miejsce. Błędem nie jest instalacja skierowana na wschód-zachód, trzeba tylko odpowiednio zwiększyć ilość modułów, aby generować uzyski na podobnym poziomie jak przy kierunku południowym.
Kąt nachylenia modułów często bywa za mały, przy 0-4 stopniach nachylenia deszcz nie ma szans, aby zmyć kurz i inne zabrudzenia. Opcja przynajmniej częściowego samooczyszczenia modułów pojawia się dopiero od 15 stopni nachylenia. Jakiekolwiek zanieczyszczenia mają wpływ na obniżenie wydajności instalacji i mogą w stosunkowo krótkiej perspektywie czasowej doprowadzić do strat 10% i więcej w wydajności modułów
Jak działa system sterowania położeniem paneli fotowoltaicznych?
Sterowanie położeniem modułów fotowoltaicznych odbywa się dzięki trackerom, które umożliwiają zmianę pozycji paneli. Dzięki temu słońce może przez dłuższy czas padać na ich powierzchnię pod idealnym kątem. Ta technologia nie jest stosowana zbyt często. Wynika to z faktu, że ilość energii pozyskanej dzięki działaniu trakerów może wynieść 30%, co nie rekompensuje wyższego kosztu inwestycji oraz konieczności regularnego serwisowania czy ewentualnych napraw.
Fotowoltaika – kalkulator
Obok wpływu na ochronę środowiska kluczowym elementem, który skłania do inwestycji w fotowoltaikę, jest oszczędność. Sprawdzając powyższy kalkulator, możecie w prosty sposób sprawdzić, ile zyskacie, gdy instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana w waszym gospodarstwie domowym.