Szare niebo, chłodne poranki i dłuższe noce… Wielkimi krokami zbliża się zima! Gdy temperatura za oknem staje się coraz niższa, często zastanawiamy się, jak wprowadzić do domów odrobinę więcej przyjemnego ciepła. Można zrobić to nie tylko poprzez zwiększenie temperatury grzejnika! Przemyślana, odpowiednio dopracowana aranżacja wnętrz pozwoli stworzyć przytulną przestrzeń, w której każdy długi zimowy wieczór mija w przyjemnej atmosferze. Podpowiadamy jak optycznie ocieplić wystrój domu!

1. Wykorzystaj odpowiednie odcienie

Ciepłe kolory jesienią i zimą mają duży wpływ na to, czy dana aranżacja wnętrz zapewnia domownikom poczucie komfortu. Można dodawać je do poszczególnych pomieszczeń za pomocą farby, tapicerki, pokryć, mebli i elementów dekoracyjnych. Dla przykładu – brązy tworzą naturalne poczucie bezpieczeństwa i stabilności oraz ciepło witają wszystkich, którzy wchodzą do domu. Odcienie brązu można łatwo łączyć z barwami, takimi jak pomarańczowy, rdzawy, szary, a nawet fioletowy, tworząc niezwykle przytulną atmosferę. Ten ciepły kolor dobrze komponuje się również z tonacjami bursztynu, śliwki, dyni, szałwii i khaki. Pamiętaj, że wymienione kolory warto stosować nie tylko na ścianach, ale również w elementach wyposażenia czy dekoracjach wnętrza.

2. Zwróć uwagę na naturalne i sztuczne oświetlenie

Zasłony lub rolety okienne pomogą Ci manipulować naturalnym światłem wpadającym do Twojego domu. Zimą promienie słońca warto wykorzystywać w jak największym stopniu. Aranżacja wnętrz z zasłonami z grubego materiału w bogatych odcieniach, będzie odwracać uwagę od chłodnej aury na zewnątrz. Szybko zapadający zmrok zwiększa także rolę sztucznego oświetlenia. W sezonie zimowym dobrym pomysłem mogą być np. lampy LED, pozwalające manipulować barwą oświetlenia, którą można ustawić na dowolny ciepły ton.

3. Rozmieść poduszki i narzuty w pokoju

Wykorzystanie dzianin w aranżacji wnętrza domu w sezonie zimowym jest jednym z najważniejszych, wyjątkowo ponadczasowych trendów. Grube koce, poduszki, narzuty i puszyste dywaniki dodają optycznego i realnego ciepła w każdym pomieszczeniu. Warto np. nakryć swoją sofę pledem z dzianiny i poszukać poduszek w podobnej stylistyce. Umieszczenie złożonego, grubego koca na podnóżku również daje poczucie przytulności – wiesz, że możesz w dowolnym momencie przyjemnie się nim otulić.

4. Wykorzystaj naturalne dodatki

Choć zimą natura przechodzi w stan hibernacji, w Twoim domu może zachwycać żywymi barwami. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie w aranżacji wnętrz kilku intensywnie zielonych roślin, takich jak monstera czy skrzydłokwiat. Nie tylko pięknie wkomponują się one w ciepłą aranżację, ale także poprawią jakość powietrza w pomieszczeniach. Warto również postawić na dodatki z naturalnego drewna – ten materiał idealnie pasuje do przytulnych wnętrz. Drewniane doniczki, stoliki, misy, czy świąteczne dekoracje w subtelny sposób ocieplą wystrój dowolnego pomieszczenia.