Wyspa w kuchni? Dlaczego nie! Kuchnie z wyspami cieszą się w ostatnim czasie coraz większą popularnością. Nie brakuje jednak osób, które twierdzą, że wyspy kuchenne są „wydumanym trendem”. Czy mają rację? Naszym zdaniem nie. I mamy przynajmniej pięć argumentów na podparcie tej tezy.

Zacznijmy od tego, że wyspa kuchenna nie jest rozwiązaniem pozbawionym pewnych wad. Bywa kosztowna w realizacji, jej budowa potrafi znacznie wydłużyć czas urządzania kuchni, a poza tym sprawdza się jedynie w przestronnych wnętrzach. Czemu zatem przy projektowaniu kuchni warto się jednak na nią zdecydować? Otóż za wyspą kuchenną przemawia przynajmniej pięć istotnych argumentów.

#1. Ułatwia integrację

Wyspa kuchenna bez dwóch zdań sprzyja zacieśnianiu więzi międzyludzkich, bo w czasie gotowania nie jesteśmy odizolowani od rodziny lub przyjaciół. Mało tego: wyspa może stać się wręcz miejscem spotkań domowników! Bez problemu zgromadzi się przy niej nawet kilka osób, więc wspólne przygotowanie posiłku nie będzie stanowić żadnego problemu. Warto z takiej możliwości skorzystać. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że takie wspólne gotowanie sprzyja budowaniu więzi i tworzeniu wspólnoty.

wyspa kuchenna sprzyja integracji i wspolnemu gotowaniu

#2. Usprawnia pracę

Bezsprzeczną zaletą wyspy kuchennej jest to, że dzięki niej zyskujemy dodatkowy blat do przyrządzania potraw. Każdy kucharz na pewno to doceni, bo gotowanie jest zajęciem wymagającym zaskakująco dużo miejsca; gdzieś trzeba postawić te wszystkie garnki, tarki, noże czy deski do krojenia. Wyspa kuchenna stanowi rozwiązanie tego problemu. Co więcej, wyspa jest dostępna z każdej strony, więc korzystanie z niej bywa po prostu wygodne.

#3. Łączy dwa światy

– Wyspa kuchenna jest elementem należącym do dwóch wnętrz naraz: kuchni i pokoju dziennego. Ma dwoisty charakter. Z jednej strony to pewnego rodzaju łącznik, a z drugiej coś, co wyraźnie oddziela część praktyczną od części wypoczynkowej. Wyspa rozgranicza strefy o różnym przeznaczeniu, jednocześnie łącząc je w wizualną całość – zauważa Maciej Balcerek z warszawskiej agencji architektonicznej Perfect Space.

wyspa kuchenna jest elementem nalezacym do dwoch wnetrz naraz kuchni i pokoju dziennego

#4. Efektownie wygląda

Co tu dużo mówić: jedną z najważniejszych zalet wyspy kuchennej jest jej wygląd. Wyspa po prostu świetnie się prezentuje, nadając kuchni elegancji i sprawiając, że ta wygląda mniej banalnie. To niezwykle oryginalny sposób na wykończenie wnętrza – kuchnia z wyspą nabiera wytworności, wydaje się bardziej stylowa, profesjonalna i luksusowa.

to niezwykle oryginalny sposob na wykonczenie wnetrza - kuchnia z wyspa nabiera wytwornosci wydaje sie bardziej stylowa profesjonalna i luksusowa

#5. Pozwala więcej przechować

Maciej Balcerek: – Szafki umieszczone pod blatem wyspy stanowią idealny schowek na wszelkiego rodzaju naczynia, garnki czy akcesoria do gotowania. Pojemna, bogata w szuflady wyspa kuchenna potrafi czasem nawet podwoić miejsce dostępne na wyposażenie kuchenne! Chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że dodatkowe miejsce do przechowywania zawsze się przydaje.