Jak usunąć plamy z trawy, tłuszczu, kawy, czerwonego wina i krwi z tkanin za pomocą naturalnych środków? Najważniejsze jest szybkie działanie, ale sama woda często nie wystarcza do usunięcia uporczywych plam. Na szczęście poniżej dowiesz się, które domowe środki zaradcze mają największe szanse powodzenia w przypadku ciężkich do pozbycia się plam.

1. Plamy krwi

Jeśli plamy krwi dopiero się pojawiły, można je bez trudu zmyć zimną wodą. Gdy krew już wyschnie, pomocne będą następujące domowe środki zaradcze: Tkaninę należy najpierw namoczyć w zimnej wodzie, ewentualnie w silnie stężonej wodzie z solą. Wtedy posyp plamę sodą kuchenną pozwól tkaninie moczyć się przez około dwie godziny przed następnym i finalnym szorowaniem. Po plamie nie zostanie żaden ślad.

Sok z cytryny jest również odpowiednim środkiem do pozbycia się plam z krwi. Wystarczy zakroplić tkaninę cytryną, pozostawić na kilka minut i spłukać. W przypadku plam na delikatnych tkaninach, takich jak jedwab, najlepiej użyć alkoholu. Namocz niestrzępiącą się szmatkę w mocnym, bezbarwnym alkoholu, a następnie pocieraj plamę, aż zniknie.

2. Plamy z dezodorantu

Aby usunąć żółte plamy z dezodorantów z jasnych ubrań, potrzebujesz kwasku cytrynowego. W tym celu należy rozpuścić około 10 gramów tego proszku w litrze wody i moczyć w nim ubranie przez 24 godziny. Następnie spłukać dużą ilością czystej wody i wyprać w pralce w najwyższej możliwej temperaturze.

Białe plamy dezodorantu na ciemnym ubraniu mogą być traktowane w ten sam sposób, jednak tu lepiej spisze się ocet z wodą, który jest stosunkowo łagodny dla kolorów. W każdym razie, zawsze rób test koloru na ukrytym miejscu przed użyciem każdego sposobu, aby upewnić się, że nie odbarwi on tkaniny.

3. Plamy z tłuszczu

Świeże plamy z tłuszczu powinny być najpierw dobrze wytarte przy użyciu ręczników papierowych. Tekstylia nadające się do prania należy prać w możliwie wysokiej temperaturze. Jeśli wolisz spróbować bez wody, możesz posypać plamy mąką ziemniaczaną. Pozwól produktom zrobić swoje i poczekaj, aż wchłoną cały tłuszcz.

4. Plamy z trawy

Jasne tekstylia z plamami po świeżej trawie można namoczyć na noc w mleku lub maślance. Następnego dnia rano spłucz ubranie czystą wodą i włóż do pralki jak zwykle. Inne domowe sposoby na plamy z trawy to sok z cytryny, esencja octu lub mentolowa pasta do zębów. Wszystkie z tych produktów nakłada się bezpośrednio na plamę i delikatnie wmasowuje, po czym całość spłukuje.

Sprawdź także domowe sposoby na glony w basenie.

5. Plamy po kawie

Jeżeli wypadek z kawą przydarzył się przed chwilą najpierw odsącz jak najwięcej płynu z tkaniny za pomocą papieru kuchennego lub serwetek. Nie musisz trzeć, a jedynie położyć papier na wierzchu i lekko docisnąć. Następnie należy przepłukać tkaninę letnią lub ciepłą wodą. Jeśli w kawie było też mleko, to podczas prania dodaj trochę detergentu.

Stare plamy z kawy można dobrze usunąć za pomocą silnie skoncentrowanego roztworu soli (ciepła woda, 30 minut moczenia) lub posypania ich sodą kuchenną. Polej ubranie ciepłą wodą i mocz z sodą około 20 minut. Następnie wypierz je jak zwykle.

Zobacz także poradnik jak usunąć plamy.

6. Plamy po czerwonym winie

Woda mineralna jest numerem jeden wśród domowych środkiem, jeśli chodzi o usuwanie plam po czerwonym winie. Świeże plamy wypłukujemy jak największą ilością gazowanej wody mineralnej, a następnie wkładamy ubranie do pralki.

Jeśli wolisz używać suchej metody, najlepiej użyć soli lub mąki ziemniaczanej (jest mniej agresywna), aby wchłonąć płyn. Po wsiąknięciu wystarczy odkurzyć ją odkurzaczem.

Kiedy plamy już wyschły, pomoże sok z cytryny lub ocet. Po prostu namocz bawełnianą tkaninę w jednym ze środków, zwilż nimi plamę i zostaw ją do namoczenia na około 15 minut i pocieraj papierem kuchennym. Na koniec spryskaj ubranie zimną wodą i zatrzyj pozostałości plamy.

Czytaj więcej porad na Porady.org.