Właściciel ogrodzonej posesji staje zawsze przed dość trudnym wyborem bramy wjazdowej. Do wyboru są obecnie różne rodzaje takich mechanizmów, sterowane ręcznie albo automatycznie; z rozwiązaniami takimi jak system skrzydłowy albo przesuwny. Jedną z ciekawszych opcji są automatyczne bramy składane, które sprawdzą się na zwykłych działkach, ale też w bardziej nietypowych sytuacjach.

Czym charakteryzują się bramy automatyczne?

Brama wjazdowa jest elementem istotnym, ponieważ w wielu przypadkach używa się jej dosłownie codziennie. Powinna być więc zarazem estetyczna, jak i wygodna w użytkowaniu. Za szybkie oraz sprawne otwieranie i zamykanie bramy może odpowiadać napęd do bram. Automatyczne mechanizmy są rozwiązaniem bardzo komfortowym, dlatego pojawiły się one w wielu domach i przy różnego rodzaju instytucjach, a także innych miejscach które wymagają zastosowania bramy. Dzięki automatycznej bramie, przy wjeździe na posesję nie trzeba wychodzić z samochodu, by ją otworzyć. Stanie się to bowiem po naciśnięciu przycisku na pilocie. Jest to komfortowe, ale skraca też czas potrzebny na wjazd czy wyjazd z posesji. Posiadanie bramy automatycznej oprócz wprowadzenia dużej wygody, posiada też jeszcze jedną, niewątpliwą zaletę. Jest to zwiększenie bezpieczeństwa posesji i jej mieszkańców. Mało prawdopodobne jest bowiem to, żeby na teren ogrodzony i zamykany automatycznie samodzielnie dostały się osoby trzecie. Mechanizmu bramy nie da się bowiem uruchomić bez specjalnego urządzenia. Taki stan rzeczy zmniejsza ryzyko włamania czy kradzieży. Tak jak było wspomniane już we wstępie, automatyka może dotyczyć różnych rodzajów bram wjazdowych: przesuwnych (które otwierają się tylko w jednym kierunku), a także skrzydłowych – które mogą mieć dwa albo cztery skrzydła. Te ostatnie to bramy składane, nazywane też harmonijkowymi. Nie zajmują one wiele miejsca i dlatego sprawdzają się przy niewielkich posesjach. Oczywiście bramy automatyczne to nie tylko bramy wjazdowe, ale też te garażowe. Podstawowym elementem każdego takiego mechanizmu jest napęd. Uwagę należy zwrócić na to, że na rynku znaleźć można różne wersje automatyki, które będą różnić się mocą. Ta zaś ma realny wpływ na czas, a także prędkość otwierania się bramy.

Składane bramy harmonijkowe

Jest to rozwiązanie nowoczesne i bardzo sprawne. Bramy harmonijkowe, to bramy czteroskrzydłowe, które są bardzo funkcjonalne, a zarazem naprawdę dobrze się prezentują. Tego rodzaju automatyczne bramy składane są przeznaczone przede wszystkim do ogrodzeń, w których nie istnieje możliwość zastosowania bramy przesuwnej (przez niewielką szerokość działki) albo bramy dwuskrzydłowej (przez duże obniżenie podjazdu). Bramy czteroskrzydłowe są oczywiście wyposażone w specjalny system, który umożliwia im pracę z automatyką bramową. Do zalet bram składanych można zaliczyć to, że:
1) Posiadają szereg funkcji ułatwiających ich używanie.
2) Składają się niczym harmonijka, co daje wiele możliwości instalacyjnych oraz zapewnia wygodę użytkowania bramy.
3) Można je zastosować w miejscach gdzie nie zdają egzaminu inne, standardowe rozwiązania.
4) Po otwarciu nie zajmują zbyt dużo miejsca na podjeździe.
5) Nie ograniczają wjazdu samochodem na teren posesji.
6) Są szybkie i łatwe w montażu (nie wymaga on stosowania innych mocowań niż stosowane przy zwykłej bramie dwuskrzydłowej).
7) Mają nowoczesny wygląd, są bardzo estetyczne i dobrze komponują się ze współczesną architekturą budynków.
Bramy składane mogą być wykonane z różnych materiałów, na przykład z aluminium. Są wtedy lekkie, ale nadal solidne i trwałe. Będą wtedy idealnym duetem z ogrodzeniem, które także zostanie wykonane z aluminium. Nie będzie ono wtedy obciążać systemu bramy czteroskrzydłowej. Jest to zaś szczególnie ważne kiedy ma ona pracować bez awarii przez wiele lat. Bramy składane można zamawiać w dowolnym wymiarze. Dzięki temu będę one idealnie pasowały do konkretnego ogrodzenia i wymagań danej posesji, to znaczy do jej uwarunkowań przestrzennych.

Gdzie najlepiej sprawdzi się brama automatyczna składana?

Brama składana, określana też jako brama harmonijkowa może zostać zamontowana przy każdej posesji. Jednak jest to opcja, która wyjątkowo dobrze sprawdza się przy nietypowych rozmiarach działek czy podjazdów, gdzie czasem stanowić może jedyną opcję. Instalacja takiej bramy to idealne rozwiązanie:
– przy krótkich podjazdach,
– przy wjazdach ze spadkiem,
– dla wąskich działek.
– przy podjazdach z zakrętem tuż za bramą, tzn. wymuszających skręt do miejsca parkingowego.
Praca składanych skrzydeł nie zajmuje bowiem dużej przestrzeni i co ważne – po otwarciu brama nie koliduje z furtką. Automatyczna brama łamana znajdzie więc zastosowanie na takich działkach, gdzie brakuje miejsca na montaż bramy przesuwnej. Nie będzie bowiem potrzebować ona miejsca w linii ogrodzenia. To także opcja dla posesji, gdzie
dom położony jest bardzo blisko linii ogrodzenia, a także tam, gdzie zbyt stromy spadek uniemożliwia otwarcie skrzydła bramy do wewnątrz posesji.
Do zalet wybrania tego rodzaju bramy można na pewno zaliczyć:
a) pełną automatyzację jej pracy, można ją otwierać zdalnie (nie wysiadając z samochodu),
b) oszczędność miejsca na podjeździe,
c) dyskretny mechanizm „łamania”,
d) solidną konstrukcję.
Co ważne, składana brama harmonijkowa zajmuje po otwarciu o połowę mniej miejsca w stosunku do tradycyjnej bramy dwuskrzydłowej. Jednocześnie nadal zachowuje jej estetykę. Jak przedstawiają się koszty? Brama automatyczna składana cena całego mechanizmu, który znajduje swoje zastosowanie w wielu nietypowych uwarunkowaniach przestrzennych, to około 6-8 tysięcy złotych. Zależeć to będzie na pewno od rodzaju wybranego napędu, materiału wykonania bramy, a także od wybranego producenta.
Jak więc widać, o położeniu bramy, ale też o jej rodzaju należy zdecydować jeszcze na etapie projektu inwestycji. Umożliwi to uwzględnienie wszystkich technicznych uwarunkowań i uniknięcia ewentualnych problemów, np. wybrania złego rodzaju bramy przy wąskiej działce albo krótkim podjeździe.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Polargos, oferującą nowoczesne bramy i ogrodzenia.