Łóżka kontynentalne są jednymi z najbardziej wygodnych i eleganckich łóżek, dostępnych w wielu wersjach kolorystycznych, stylistycznych i wielu rozmiarach. Wspaniale prezentują się zarówno w sypialniach nowoczesnych, jak i rustykalnych. W czym tkwi sekret ich wciąż rosnącej popularności? Czy warto wybrać łóżko z tapicerką? Oto pełna charakterystyka łóżek kontynentalnych – ich budowa, warianty i zalety. Przeczytaj, a zapragniesz mieć jedno z nich!

Czym charakteryzują się łóżka kontynentalne?

Łóżko kontynentalne zaliczane jest do mebli tapicerowanych – całą powierzchnię konstrukcji pokrywa materiał. Jego podstawą jest drewniana skrzynia, na której spoczywa materac. Kontynentalne łóżko bez problemu rozpozna każdy – jest dość masywne, lecz sprawia wrażenie miękkiego i bardzo komfortowego, jest także bardzo wysokie w porównaniu z klasycznymi modelami łóżek.

Na uwagę zasługuje jednak nie tylko tapicerowana rama, ale także materac. To w nim bowiem tkwi tajemnica wygody łóżek kontynentalnych. Na skrzyni spoczywa dolny materac sprężynowy, wypełniony w całości sprężynami bonelowymi. Ich zadaniem jest podtrzymywanie materaca górnego. Sprężyny bonelowe zapewniają wysoką elastyczność – kiedy ciało wywiera nacisk na materac, rozkłada się on równomiernie na całej jego powierzchni. Do ogromnych zalet materaców bonelowych należy zaliczyć fakt, że są niezwykle wytrzymałe na obciążenia, nawet te bardzo duże i dopasowują się do kształtu ciała. Nie odkształcają się i mogą służyć nam przez wiele lat.

Materac górny natomiast wykonywany jest z zastosowaniem technologii sprężynowej kieszonkowej. To materace przeznaczone właściwie dla każdego, zapewniają dobrą podporę ciała i dopasowują się do niego. Inną opcją są materace sprężynowe beczułkowe, polecane szczególnie osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Można zdecydować się także na materac bonelowy, ale jest on dedykowany osobom o wadze ciała nie przekraczającej 80 kg, bowiem ich powierzchnia lekko się ugina pod naciskiem.

Ostatnim z materaców pokrywających łóżka kontynentalne może być tak zwany toper – materac nawierzchniowy. To cienki materac, którego zadaniem jest ochrona materaca właściwego przed zabrudzeniem. Jest on jednak elementem opcjonalnym i nie ma konieczności stosowania go.

Konstrukcja łóżka kontynentalnego – wyjątkowa i niezawodna

Skrzynia i położone na niej dwa materace tworzą razem podstawę łóżka kontynentalnego. Poza nimi jest jeszcze wezgłowie – drewniany pionowy element przytwierdzony do ramy łóżka na górnej jego części. Jest bardzo istotne, zapewnia bowiem wygodne oparcie dla pleców, kiedy wieczorem mamy ochotę poczytać książkę lub obejrzeć film. Wezgłowie, inaczej szczyt górny, także jest tapicerowane.

Jednym z ważniejszych elementów łóżka są pojemniki na pościel, które także można spotkać w łóżkach kontynentalnych. To rozwiązanie bardzo wygodne, pozwala bowiem wygodnie przechowywać dodatkowe poduszki, kołdry, koce i pościel na zmianę. W ten sposób zaoszczędzisz ogromną ilość miejsca w szafach, a pościel nie będzie narażona na zabrudzenie lub zniszczenie.
Całość, czyli skrzynia, boki materaców oraz wezgłowie, obłożone jest miękką i przyjemną w dotyku tkaniną tapicerską w jednej z wielu wersji kolorystycznych.

Zalety łóżek kontynentalnych

Omawiany typ łóżek ma wiele zalet, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Omówmy teraz najważniejsze z nich.

Wygodne i wytrzymałe dzięki swej konstrukcji

Specjalna konstrukcja i obecność sprężyn bonelowych łóżek kontynentalnych czyni je szczególnie wygodnymi i wytrzymałymi na obciążenia. To oznacza, że doskonale i niezawodnie będą służyły każdemu użytkownikowi przez długie lata.
Łóżka kontynentalne do sypialni są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wysokość spania, czyli materaca, sprawia, że łatwo się jest na nich zarówno położyć, jak i wstać bez wysiłku. Jest więc idealne dla osób starszych, które zwykle mają problem z siadaniem i wstawaniem z niskich łóżek, foteli i sof. Zapewniają im komfort i poczucie bezpieczeństwa oraz możliwość łatwego przyjęcia wygodnej pozycji w czasie snu.

Praktyczne i komfortowe w użytkowaniu

Łóżka kontynentalne dają możliwość wygodnego przechowywania pościeli. Pojemnik pod materacem ma powierzchnię samego łóżka, łatwo więc obliczyć, że największe modele łóżek o wielkości 200 x 220 cm dają powierzchnię nieco większą niż 4 metry kwadratowe. Dodatkowo nowoczesne systemy podnośników zainstalowanych w łóżkach pozwalają podnosić i opuszczać materac prawie bez użycia siły i bez ryzyka przytrzaśnięcia palców.
Dostępne są w każdym rozmiarze, od wąskich łóżek dla młodzieży, aż po ogromne modele małżeńskie. Dzięki obecności tapicerowanego wezgłowia wieczorna lektura stanie się czystą przyjemnością – wreszcie koniec z opieraniem się o zimną, twardą ścianę! Teraz możesz czuć ciepło i miękkość materiału.

Eleganckie i ponadczasowe, idealne do każdego wnętrza

Poza niewątpliwymi walorami praktycznymi, łóżka kontynentalne oferują przede wszystkim fantastyczny design. Dzięki ogromnej dostępności modeli gotowych i na zamówienie, z łatwością można dopasować je do swojego gustu oraz wystroju sypialni. Przepięknie prezentują się w nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu, a także w sypialni urządzonej w stylu glamour, vintage czy rustykalnym. Wystarczy tylko ozdobić je miękkimi poduszkami, puszystym kocem i olśniewający efekt gwarantowany. Świetnie wyglądają z drewnianymi meblami i stylowymi dekoracjami, a także we wnętrzach wyposażonych w meble na wysoki połysk, o prostej formie i nieskomplikowanym zdobnictwie. I, co prawdopodobnie najważniejsze, pokój nabiera przytulnego charakteru, stając się strefą prawdziwego wypoczynku.

Łóżka kontynentalne to fantastyczne połączenie wysokiej jakości, walorów praktycznych, absolutnej wygody i oczywiście rewelacyjnego designu. Szukasz łóżka, które będzie Ci doskonale służyło przez lata i nigdy Ci się nie znudzi? Jeśli tak, to kontynentalne łóżka są właśnie dla Ciebie.