Nie zawsze mamy możliwość mieszkania w dokładnie takim lokum, w jakim byśmy chcieli. Często względy finansowe sprawiają, że wybieramy mniejszą przestrzeń. Jednak to wcale nie oznacza, że nie można jej wygodnie i ładnie urządzić. W poniższym artykule przedstawimy kilka złotych reguł, które należy wziąć sobie do serca podczas urządzania niewielkiej kuchni.

Przestrzeń na wagę złota, ale…

kuchnia

Mała ilość miejsca w kuchni wcale nie oznacza, że trzeba ją całkowicie zabudować i zagospodarować. Wręcz przeciwnie, wysokie do samego sufitu szafki spowodują, że wizualnie pomieszczenie to zmniejszy się jeszcze bardziej. A przecież wcale nie o taki efekt nam chodzi. Owszem, w kuchni powinno być sporo schowków, szuflad, półek i szafek, jednak nie wszędzie i nie na całej powierzchni. Natomiast z pewnością więcej swobody uzyskamy, rezygnując z drzwiczek skrzydłowych. O wiele lepiej sprawdzą się te przesuwne, które bez problemu otworzymy, nawet jeśli panuje ścisk w pomieszczeniu.

Mobilność

Zamontowane na stałe meble i urządzenia kuchenne wcale nie są jedynym i najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście część wyposażenia faktycznie nie musi zmieniać swojego pierwotnego położenia, ale to nie oznacza, że nie można pomyśleć także o mobilnych rozwiązaniach. Szczególnie warte uwagi są różnego typu szafki na kółkach, które mogą być doskonałym miejscem do przechowywania rzeczy, których używamy często. Można je szybko przetransportować właśnie tam, gdzie aktualnie się przydadzą. Tak samo jest z dodatkową powierzchnią roboczą, którą zapewnią wysuwane blaty, czy wspomniane ruchome szafki. Pewnie w małej kuchni nie ma zbyt dużej powierzchni, aby przesuwać takie meble gdzieś dalej. Natomiast jeśli dobrze wszystko zaplanujemy, to tego typu wyposażenie będzie można wsunąć na przykład pod stolik, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń, gdy z przesuwanych półek i blatów nie korzystamy w danym momencie. O czym jeszcze należy pamiętać?

kuchnia

Sprzęty ujarzmione

Małej kuchni zdecydowanie nie służy nieład. Nawet jeśli udaje się utrzymać porządek w tym pomieszczeniu, to i tak cały nasz wysiłek może zniszczyć duża ilość sprzętów znajdujących się na widoku. Zatem jak urządzić małą kuchnię? Wybieramy małe AGD, ale nie możemy przesadzić z ilością. Ważne, aby ukryć jak najwięcej przedmiotów i zostawić na widoku tylko to, co jest konieczne. Wiadomo, że nie będziemy wyciągać i chować po każdym użyciu na przykład ekspresu do kawy, ale może w takim wypadku warto pomyśleć o modelu do zabudowy. Ograniczenie przedmiotów stojących na blacie roboczym będzie nie tylko lepiej wyglądało, ale także sprawi, że będziemy mieli większą swobodę podczas przygotowywania posiłków.

Powyższe kwestie powinni sobie wziąć do serca właściciele małych mieszkań i kuchni. To oczywiście nie wszystkie pomocne rady, bo przecież nie można zapominać o zasadach, które dotyczą nie tylko kuchni, ale wszystkich niewielkich przestrzeni. Wiadomo wszak, że za pomocą odpowiednich kolorów można zdziałać bardzo wiele i odmienić dane miejsce nie do poznania. Jasne barwy będą naszym sprzymierzeńcem w walce o wizualne powiększenie niewielkiego metrażu. Takie wsparcie na pewno się przyda.