Fot. Vidaron

Drewniane elementy wyposażenia wnoszą do domu i ogrodu niepowtarzalny urok. To właśnie naturalne ciepło i wygląd drewna sprawiają, że otaczamy się nim z przyjemnością. Wykonane z tego pięknego materiału elementy wyposażenia będą bardziej trwałe i efektowne jeśli zabezpieczymy je odpowiednim preparatem, którym możemy też nadać im oryginalną kolorystykę.

dekoracyjne malowanie drewnaNiekiedy trudno jest znaleźć np. stół i krzesła kuchenne albo ogrodowe, pasujące idealnie do wystroju wnętrza lub naszej wizji kącika wypoczynkowego w ogrodzie. Zamiast kupować gotowe meble możemy zdecydować się na zakup takich z surowego drewna (lub zbudować je samodzielnie) i własnoręczne zabezpieczyć je dobranym preparatem: lakierem, lakierobejcą lub lazurą. Dzięki temu możemy uzyskać niemal dowolny kolor – dokładnie taki na jakim nam zależy. Idealnym preparatem do tego typu prac wykończeniowych jest wysokiej jakości lakierobejca ochronno-dekoracyjna Vidaron. Preparat ten jest przeznaczony do malowania powierzchni drewnianych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, a ponieważ zawiera Teflon® surface protektor, zapewnia 6-letnią skuteczną ochronę. W skład preparatu wchodzą wysokogatunkowe żywice, dzięki którym uzyskujemy trwałą i elastyczną powłokę ochronną. Pomalowane Vidaronem przedmioty drewniane stają się odporne na warunki atmosferyczne. Preparat bardzo łatwo się nanosi.

Estetyczną, transparentną powłokę o wysokim połysku, z widocznym usłojeniem drewna, uzyskamy w trzech prostych krokach:

Sprawdzenie stanu podłoża – powierzchnia przeznaczona do malowania powinna być sucha, gładka i pozbawiona zabrudzeń. Ewentualne plamy przemywamy rozcieńczalnikiem nitro lub benzyną ekstrakcyjną. Jeśli jest to konieczne, drewno należy przeszlifować papierem ściernym o gradacji ok. 120-320, a następnie dokładnie odpylić.dekoracyjne malowanie drewna

Aplikacja pierwszej warstwy wyrobu – mieszamy Lakierobejcę i nakładamy jej pierwszą warstwę za pomocą pędzla, wałka lub natrysku, w temperaturze podłoża i otoczenia od +5°C do +30°C i wilgotności względnej powietrza do 65%. Produkt aplikujemy równomiernie na całą powierzchnię wzdłuż słojów drewna.

Aplikacja drugiej warstwy wyrobu – po wyschnięciu pierwszej warstwy wyrobu wykonujemy szlifowanie międzywarstwowe. Szlifujemy papierem ściernym o gradacji 320 i dokładnie odpylamy powierzchnię. W trakcie szlifowania powinien pojawić się biały pył. Drugą warstwę Lakierobejcy nakładamy po minimum 12-godzinnym odstępie od nałożenia pierwszej warstwy. Wymalowanie uzyskuje pełne właściwości odpornościowe po 7 dniach.