Hodując rośliny domowe, w tym i balkonowe coraz częściej korzystamy z osłonek doniczek, które pełnią głównie rolę dekoracyjną, chociaż nie jest tak do końca. Osłonki mogą stanowić niezbędną izolację, pozwalającą zachować stałą temperaturę systemowi korzeniowemu. Osłonki mogą też być funkcjonalne, na przykład dzięki nóżkom lub uchwytom. Wykonywane są z tylu materiałów, że trudno byłoby je wszystkie wyliczyć. Bywają bowiem ceramiczne, metalowe, wiklinowe, plastikowe i… betonowe.

Rzecz jasna, mamy również nieograniczony wybór, jeśli idzie o donice. Niektóre z nich bywają najprawdziwszymi dziełami sztuki. Takie przykłady możemy znaleźć w ofercie sklepu https://lotsofpots.pl Wybraliśmy kilka takich produktów, choć przy ich atrakcyjności i różnorodności wybór nie był łatwy. Mogą przecież podobać się i te produkowane seryjnie i wykonywane ręcznie.

Donice – między kontrastem a niuansem

Donice swoją fakturą, kształtem i kolorystyką mogą kontrastować z rośliną, mogą też się z nią niejako scalać, tworząc coś w rodzaju kamuflażu. I tu ciekawym przykładem może być doniczka nazwana vintage scale – zielona z rysunkiem przypominającym nieco zewnętrzną część owocu ananasa z zasadzoną w niej rośliną. Podobnie głęboką zielenią charakteryzuje się Green Lodge, barwę pogłębia połyskliwa polewa i ta świetnie się uzupełnia z rośliną powojowatą.

Niejako jej przeciwieństwem jest vintage scale cream, kontrastująca z listowiem roślin doniczkowych. Podobnie Sand, jej nieregularne, poziome kreski rzeczywiście kojarzą się z żółtym piaskiem.

To tylko nieliczne przykłady oferowanych przez sklep doniczek. Oczywiście, wybór dotyczy również ich rozmiarów.

Osłonki – od delikatnej powierzchni do nowoczesnego reliefu

Osłonki doniczek i kwiatów doniczkowych dają szerokie pole do popisu i mogą stanowić istotny element mieszkaniowego designe’u.

Wybór jest taki, że może trafić w każdy gust. Z sukulentami dobrze mogą współgrać: gładka powierzchnia osłonki Bernard w kolorze ecru i też jasna o surowej fakturze – Parker. Wymiary takich osłonek mogą się różnić, ponieważ są wykonywane ręcznie, co też jest walorem produktu. Również ręcznie są wykonane osłonki sześcienne – Concrete, mające coraz więcej zwolenników.

Do roślin drobnolistnych o delikatnych, powojowatych pędach, pasują zarówno doniczki, jak osłonki płaskie – prostokątne lub okrągłe. Można tu między innymi polecić Fulton lub Nesta o wyrazistych fakturach, przypominających bardziej nowoczesny relief. Ciekawie się prezentują osłonki na nóżkach z serii Newman (np. pink lub black).

Wybór nie będzie łatwy, być może ułatwią to kalendarze roślinne, które sklep ma również w swojej ofercie.