Fot. Gabinova.de

Nie bez powodu wokół domów i w ogrodach coraz częściej można zobaczyć gabiony – metalowe kosze wypełnione różnego rodzaju kamieniami. Ogrodzenia gabionowe są bowiem estetycznym i praktycznym sposobem zabezpieczenia, a przy okazji ozdobienia nieruchomości.

Efektowne gabiony

Efektownie prezentuje sie ogrodzenie z gabionów połaczonych na przemian z drewnianymi panelami. Fot. nhg-naturstein.de

Zwykle gdy chcemy odgrodzić się od sąsiadów, stawiamy płot z metalowej siatki, drewnianych sztachet albo paneli, mur lub sadzimy żywopłot. Innym atrakcyjnym rozwiązaniem, coraz częściej spotykanym także na prywatnych posesjach, są gabiony (gabione to po włosku duży kosz). Gabiony, zwane także koszami lub materacami siatkowymi, to wykonane z siatki drucianej lub kratek ze stali ocynkowanej pojemniki wypełnione kamieniami. Siatki i kratki pojemników łatwo się montuje i ustawia – kratki zwykle są oferowane w zestawach, łączy się je za pomocą dołączonych spirali z drutu i dodatkowo mocuje od wewnątrz na krzyż. Po zmontowaniu, gotowe kosze wypełnia się kamieniami lub innym materiałem. Gabiony, np. dla urozmaicenia, mogą być bowiem wypełnione także np. cegłą klinkierową, kolorowymi butelkami, drewnem lub stalą.

Efektowne gabiony - mury, fontanny, kaskady

Pomysłowe konstrukcje z gabionami moga być niezwykła ozdobą ogrodu. Fot. gabion-steinkoerbe.de

Efektowne gabiony - ogrodzenia

Wolnostojące, wąskie gabiony, np. oddzielające posesję, wymagają wykonania wewnętrznego zbrojenia, które jest zakotwiczone w podłozu. Fot. ksm-zaunbau.de

Gabiony – efektowne ogrodzenia

Przy użyciu takich nieskomplikowanych konstrukcji można łatwo ustawić przesłony lub ścianki, a także wzmocnić zbocza lub zbudować meble ogrodowe, np. wygodne siedziska. Jeśli nie czujemy się na siłach, by wykonać je samodzielnie, możemy kupić gotowe druciane kosze, fabrycznie wypełnione kamieniami. O takie rozwiązanie najlepiej zapytać sprzedawców kamieni, niektórzy oferują gabiony wypełnione skałami prosto z kamieniołomów. Pełne gabiony są dostarczone na miejsce i ustawiane na przygotowanych fundamentach za pomocą dźwigu.

Na rynku jest też bardzo wiele firm, które oferują wykonanie gabionów na zamówienie, o kształtach i wypełniskach dostosowanych do kształtu terenu oraz gustu zamawiającego.

Efektowne gabiony - mury, ogrodzenia

Fot. gabion-steinkoerbe.de