Ergonomiczne biurko i krzesło marki moll. Fot. Jard/moll

Choć uczniowie najmłodszych klas nie spędzają jeszcze długich godzin na żmudnym odrabianiu lekcji, od samego początku – dla ich zdrowia – warto zadbać o to, by ich miejsce do pracy było zgodne z zasadami  ergonomii. Właściwa postawa jest konieczna także przy wykonywaniu prac plastycznych czy gry na komputerze. Wyjaśniamy, jak powinno wyglądać odpowiednie biurko i krzesło.

ergonomiczne meble dla dzieci

Właściwa postawa podczas pracy przy biurku (biurko Winner, krzesło Maximo – marki moll). Fot. Jard/moll

Rodzice powinni zadbać o to, by podczas odrabiania lekcji, zabawy przy biurku, czy z komputerem, dziecko siedziało zgodnie z zasadami ergonomii. Oznacza to, że obie stopy powinny płasko opierać się o podłogę, a biodra oraz kolana powinny być wygięte pod kątem 90 stopni, przy czym uda powinny tworzyć linię poziomą, a golenie – pionową. Przy wyprostowanych plecach ramiona powinny biec pionowo przy ciele, a łokcie powinny być zgięte pod kątem prostym, tak by przedramiona leżały poziomo na blacie stołu. Taką idealną postawę zapewnia tylko dobrze dobrane biurko o regulowanej wysokości i odpowiednie krzesło. Jeśli dziecko nie siedzi przy biurku poprawnie, szybko mogą zacząć je nękać bóle pleców, napięcia mięśni oraz bóle głowy.

Meble o regulowanej wysokości

Aby dziecko mogło jak najdłużej korzystać z nowego biurka, mebel ten musi być nie tylko trwały i praktyczny, lecz musi też mieć regulowaną wysokość. Dzięki temu wysokość na której znajduje się blat można łatwo dostosować do zmieniającego się wzrostu dziecka. Ustawianie właściwej wysokości biurka musi być na tyle łatwe, by szybko mogła sobie z tym poradzić jedna osoba. Wyjątkowo praktyczne i łatwe do obsługi są korbki, dzięki którym wysokość blatu biurka można zmieniać bez jego rozmontowywania. Podczas zakupu takiego modelu warto sprawdzić, czy korbka działa lekko. Nieco trudniej reguluje się wysokość biurek, w których regulacja znajduje się osobno na każdej z nóg i aby podnieść blat, trzeba na każdej z nóg odkręcić śrubę, podnieść blat np. o jeden stopień i znów dokręcić śrubę.  Wysokość biurka warto korygować dwa razy lub co najmniej raz w roku, np. na początku roku szkolnego.

ergonomiczne meble dla dzieci - zestaw do pracy

Ergonomiczne biurko i krzesło, dające możliwość idealnego dostosowania do potrzeb odrabiającego lekcje lub bawiącego się dziecka (biurko Runner, krzesło Maximo, lampa Mobilight – marki moll). Fot. Jard/moll

Zgodnie z najnowszymi badaniami biurko dla dziecka powinno mieć uchylny blat, tak by dziecko nie obciążało pleców. Ortopedzi zalecają, by podczas czytania i pisania blat był uchylony pod kątem co najmniej 16 stopni, tak aby dziecko mogło siedzieć z wyprostowanymi plecami. Jeśli dziecko pracuje przy biurku lub stole z płaskim blatem, musi się nad nim mocno nachylać, co prowadzi do obciążenia kręgosłupa, napięcia mięsni ramion i karku oraz bólów głowy. Kąt nachylenia blatu z reguły daje się regulować za pomocą różnego rodzaju mechanizmów i okuć. Szczególnie godne polecenia są mechanizmy regulacji kąta nachylenia ze sprężynami gazowymi lub sprężynami hamulcowymi. Jeśli blat ma funkcję nachylania, musi być wyposażony w listwę wychwytującą, dzięki której przedmioty położone na blacie nie spadają na ziemię. Szyna ta musi być jednak chowana, by podczas pracy na blacie położonym płasko dziecko nie naciskało na nią przedramionami.

Pożytecznym rozwiązaniem jest wyposażenie biurka w roli, pozwalające na łatwe przestawianie mebla, np. gdy dzieci potrzebują więcej miejsca na zabawę.

ergonomiczne meble dla dzieci - właściwa postawa

Dobre krzesło ma regulację wysokości siedziska i oparcia oraz regulację wysunięcia siedziska (biurko Winner, kontener Pro, krzesło Scooter – marki moll). Fot. Jard/moll

Krzesło wymuszające poprawną postawę

Komplet z biurkiem tworzy odpowiednie krzesło. Jego wysokość także powinna być regulowana, tak by stopy dziecka opierały się płasko o podłogę. Jeśli krzesło jest za wysokie i zgięte w kolanach nogi nie tworzą kąta prostego (uda – poziomo, golenie – pionowo) ewentualnie można dać dziecku podnóżek lub podkładkę pod stopy.

Idealnym rozwiązaniem są krzesła rosnące wraz z dzieckiem. Na rynku jest wiele różnych modeli, drewnianych albo z tworzyw sztucznych. Najlepsze są te, w których można precyzyjnie regulować zarówno wysokość siedziska jak i oparcia. Dobrze jest także, gdy krzesło ma także funkcję regulacji wysunięcia siedziska oraz ma odpowiednio wyprofilowane oparcie.

Ergonomiczne krzesło na biegunach Moizi 6. Fto. Moizi

Ergonomiczne krzesło na biegunach Moizi 6. Fot. Moizi

Równie dobrym pomysłem są wykonane z drewna krzesła specjalne. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się twarde i niewygodne, są jednak odpowiednio wyprofilowane. W różnych modelach jest to rozwiązane na najróżniejsze sposoby ale ich cechą wspólną jest to, że dziecko nie może na takim krześle niepoprawnie usiąść, bowiem mebel sam wymusza poprawną postawę.

Oprócz precyzyjnie regulowanych krzeseł coraz większą popularnością cieszą się także ergonomiczne stołki na rolkach Swoppster, które nie tylko umożliwiają lecz wręcz wymuszają przyjmowanie różnych pozycji podczas siedzenia, dzięki czemu dostarczają dziecku różnorodnych bodźców ruchowych, potrzebnych dla prawidłowego rozwoju. Wśród nowości pojawiły się także krzesła na biegunach – bujanie się dla dziecka to nie tylko dobra zabawa, bowiem dodatkowo wspiera naturalną dynamikę ciała.

ergonomiczne meble dla dzieci - stołki Swoppster

Ergonomiczne stołki Swoppster. Fot. aeris

Dodatkowe wyposażenie

ergonomiczne meble dla dzieci - biurko

Ergonomiczne biurko Paidi Marco 2GT z odpowiednią lampą. Fot. Paidi

Aby miejsce do pracy dla dziecko właściwie pełniło swą funkcję musimy dobrać także właściwe oświetlenie i wyposażenie dodatkowe, np. jeśli dziecko korzysta z komputera konieczne jest odpowiednie ustawienie monitora oraz klawiatury. Biurko powinno być umieszczone blisko okna, by zapewnić stały dopływ naturalnego światła. Gdy jest zbyt ciemno dziecko powinno korzystać z lampy przymocowanej do blatu. Ważne jest, by zapewniała ona właściwe oświetlenie całej strefy optymalnego widzenia, czyli przestrzeni, w której umieszczamy elementy najczęściej obserwowane – książki, zeszyty lub dokumenty. Przedmioty te powinny znajdować się w zasięgu rąk dziecka. Najlepiej więc umieścić je na różnego typu nadstawkach lub w organizerach, które będą pomocne w utrzymaniu porządku. Monitor komputera należy ustawić w odległości bezpiecznej dla wzroku (50–70 cm), na równi lub nieco niżej blatu. Oczy pracują sprawniej jeżeli przy patrzeniu na środek ekranu są skierowane lekko w dół. Ponadto istotne jest, by klawiatura znajdowała się na matowej, nie śliskiej powierzchni. W przypadku gdy jest ona wyższa niż 3 cm, na biurku powinny znaleźć się specjalne podkładki na nadgarstki. Jeśli biurko – zgodnie z zaleceniami – jest ustawione przy oknie, a dziecko korzysta przy nim także z komputera, należy zadbać także o możliwość zasłaniania okna, by światło słoneczne nie odbijało się w ekranie.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą Jard, dystrybutorem ergonomicznych mebli moll.