Nieliczne państwa są w posiadaniu nadwyżek słodkiej wody. W tym zakresie Polska jest stosunkowo ubogim krajem a jej zużycie sukcesywnie rośnie. Kompleksowe wdrożenie systemów, które pozwalają gromadzić i następnie wykorzystywać wodę deszczową jest jednym ze sposobów walki z jej deficytem. W jakie zbiorniki na deszczówkę możemy zainwestować, w którym miejscu ich montaż jest najlepszym rozwiązaniem?

Dlaczego warto gromadzić wodę deszczową?

Skuteczne gromadzenie deszczówki jest rozwiązaniem na zmniejszenie naszych rachunków za pobór wody. Woda opadowa idealnie nadaje się do wykorzystania w gospodarstwie domowym, do prania, czynności porządkowych. Jej kwaśny odczyn i zawartość soli mineralnych sprawia, że może być spożytkowania do nawadnia ogrodowych upraw.

Z racjonalnego, ekonomicznego punktu widzenia montaż systemów pozwalających na wykorzystanie deszczówki powinien być podstawowym elementem wyposażenia domów. Dotyczy to nie tylko zabudowy jednorodzinnej ale również wszelkich budynków o przeznaczeniu komercyjnym, użyteczności publicznej. Odpowiednio dobrany zbiornik na wodę deszczową pozwala na bezpieczne gromadzenie wody opadowej (www.Ekodren.pl), dlatego należy właściwie dopasować jego rodzaj i rozmiary.

Na jakie zbiorniki na deszczówkę możemy się zdecydować?

Rodzaj zbiornika, który zamierzamy zamontować na naszej działce musi zostać uzależniony od naszych potrzeb i celu, w jakim chcemy deszczówkę gromadzić.
W zbiornikach naziemnych możemy zazwyczaj maksymalnie zmieścić 800 l wody, podziemne zbiorniki są zdecydowanie większej pojemności. Funkcjonalne zbiorniki naziemne mogą równocześnie pełnić rolę ozdobną, stanowić element dekoracyjny w naszym ogrodzie. Podziemne zbiorniki idealnie sprawdzają się kiedy prowadzimy obszerne uprawy szklarniowe lub nasza posesja jest przeznaczona pod cele agroturystyczne.

Gdzie najlepiej zamontować zbiornik na deszczówkę?

Trzeba pamiętać, że naziemny zbiornik na wodę powinien zostać ustawiony w zacienionym miejscu, inaczej dojdzie w nim do rozwoju glonów. Kierując się względami bezpieczeństwa musimy pamiętać o tym, aby zawsze był solidnie zamknięty. Efektywnym rozwiązaniem będzie ustawienie zbiornika pod rynną jedno lub dwuspadowego, stromego dachu, uzyskamy wtedy stosunkowo czystą wodę, pozbawioną pyłu. Rynny doprowadzające deszczówkę do zbiornika, rynny spustowe powinny być wykonane z sztucznego tworzywa, wyposażone w specjalne sitka, filtry.

Montaż dużego zbiornika podziemnego powinien zostać zaplanowany w odpowiedniej odległości od sąsiadujących budynków, teren nad zbiornikiem nie może zostać później zabudowany. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja zbiornika w czasie budowy nowego domu. Przystosowany do gabarytów zbiornika wykop musi mieć stabilne ściany, ważne by zachować wokół zbiornika przestrzeń do obsypania. Istnieje możliwość organizacji ruchu pojazdów nad miejscem umieszczenia zbiornika, warunkiem jest tutaj zastosowanie specjalnej, żeliwnej pokrywy.