Fot. Quick-Step

Fascynacja naturą sięga zarania dziejów. Współcześnie dla mieszkańców dużych, ruchliwych miastach nabrała ona szczególnego charakteru. Ucieczki od betonowej rzeczywistości szukamy nie tylko na łonie natury. Za pomocą egzotycznych roślin i kwiecistych nadruków zaczęliśmy tworzyć małe zielone oazy, także we własnych domach.

Dżungla w mieszkaniu

Podłoga winylowa Quick-Step Pulse. Fot. Quick-Step

Śpiew ptaków, ogrody pełne kolorowych kwiatów i egzotyczne krajobrazy: potrzeba kontaktu z naturą to uczucie znane każdemu z nas. Wraz z modą na kaktusy w domach na nowo pojawiły się̨ rośliny doniczkowe. A w 2016 roku możemy już̇ nawet mówić o wielkim powrocie zieleni, ponownie zaczęła wypełniać zamieszkiwane przez nas wnętrza. Dlaczego by nie porzucićć na chwilę betonowej miejskiej dżungli i przekształcić swojego mieszkania zgodnie z obowiązującymi trendami? Wykorzystując naturalne rośliny pnące, palmy i paprocie oraz tropikalne nadruki można stworzyć we wnętrzu domowy ogród.

Dżungla w mieszkaniu

Podłoga drewniana Quick-Step Variano. Fot. Quick-Step

 

 

 

Naturalne czy krzykliwe?

Królestwo roślin może poszczycićć się̨ ogromną gamą kolorów, łatwo więc zielony trend dopasować używając różnych kształtów i rozmiarów. Zielony we wszystkich swoich odmianach jest najbardziej oczywistym wyborem. Także intensywne barwy, takie jak indygo, czy słoneczna żółć mocno kojarzą sięę z Matką Naturą. A naturalnym tłem dla nich są odcienie bieli i kolory ziemi – beże i brązy.

Jasne kolory i nadruki są bardzo popularne w świecie mody. Projektanci proponują śmiałe i przyciągające uwagę stroje, obuwie i akcesoria, których desenie nie stroniąą od tropikalnych pnączy, kiczowatych drzew palmowych i uciesznych paproci. Zarówno na wybiegach, jak i na ulicach, można wypatrzeć niezliczoną ilość kolorowych kwiatów, flamingów, papug i ananasów. Równocześnie warto zwrócić uwagę na bardziej romantyczne i klasyczne podejście do tematu egzotyki, które wiąże się z użyciem bardziej subtelnych kwiecistych wzorów – choćby w biało-czarnych tonacjach. Gama różnorakich pomysłów zaspokoi absolutnie każdy gust.

Dżungla w mieszkaniu

Podłoga winylowa Quick-Step Pulse. Fot. Quick-Step

Tapety z motywami roślinnymi

– Dżungla nie tylko jest inspiracją dla świata mody, lecz także niepostrzeżenie wdziera się do zamieszkiwanych przez nas wnętrz. Intensywne nadruki inspirowane tropikami lub minimalistyczne, abstrakcyjne wzory kojarzące się z roślinnością leśną spotykane na meblach i dodatkach mają ponadczasowy charakter – mówi Oke Nollet Dyrektor Artystyczna Quick-Step.

Nawet tapety z agresywnymi motywami roślinnymi nie są już̇ postrzegane jako staroświeckie lub kiczowate. Wręcz przeciwnie – doskonale wpisały się w obowiązujący trend. Przez nałożenie na jedną ze ścian rzucającej się w oczy tapety z botanicznym nadrukiem można przywołać klimat dżungli w swoim domu. Nieco subtelniejsze okazją się z kolei dodatki w stylu vintage, takie jak stare książki do biologii, butle z kolorowego szkła i meble z wyblakłego drewna.

Natura w każdym kształcie i rozmiarze

Obowiązujący trend nie może obejść się bez wykorzystania we wnętrzach kilku prawdziwych roślin. Jedna roślina skromnie stojąca w kacie to zdecydowanie za mało. Każdy, komu zależy na uzyskaniu efektu autentyczności, może wybierać spośród całego wachlarza gatunków roślin egzotycznych. Dziś nawet najmniejsze kwiaciarnie sprzedają różne oryginalne gatunki. W sumie dlaczego nie pójść na całość i nie zafundować sobie prawdziwej palmy lub bluszczu, który pokryje całą ścianę pomieszczenia? Ci, którzy cenią minimalizm, mogą pomyśleć o roślinach pływających w przezroczystych wazonach, hodowli mini-kaktusów lub krytej uprawie ziół. Nie ma wątpliwości, że wprowadzenie do wystroju roślin to widoczny zastrzyk świeżości. Nie tylko wnoszą one do domu powiew lata, ale także oczyszczają powietrze.

Dżungla w mieszkaniu

Podłoga winylowa Quick-Step Pulse. Fot. Quick-Step

Autentycznie naturalne

Roślinny trend wiąże się z powrotem do korzeni w każdym aspekcie, choćby w kwestii wykorzystania materiałów takich jak rattan, (egzotyczne) drewno, korek, płótno i bambus. Innymi słowy, chodzi o wykorzystanie naturalnych zasobów, nawet tak luksusowych jak skóra i marmur.

Niekłamane piękno wspomnianych materiałów wydobędzie odpowiednio dobrana do wnętrza podłoga. Najlepsza będzie taka o naturalnym wyglądzie, gdyż to ona uczyni przestrzeń bardziej przyjazną w odbiorze. Kamienna posadzka emanuje sielskością i bezpieczeństwem, z kolei doskonale widoczne słoje drzewa w prawdziwej drewnianej podłodze nadadzą nienachalnej autentyczności. Dla tych, którzy uważają, że utrzymanie takiej podłogi jest czasochłonne, na rynku dostępne są pomysłowe imitacje jak najnowsza podłoga winylowa Pulse marki Quick-Step. Jej zaletą jest autentyczny trójwymiarowy wygląd oraz bezproblemowe użytkowanie.