Remontujesz lub wykańczasz mieszkanie. Wszystko jest już na swoim miejscu – meble stoją tam, gdzie powinny, sprzęty są ustawione, ściany pomalowane, na podłodze położone są panele lub parkiet, a w oknach wiszą rolety i zasłony. Mimo wszystko czegoś w mieszkaniu brakuje – nie ma przytulnej, ciepłej atmosfery. Brakuje kropki nad i. Takie sytuacje zdarzają się często zarówno po przeprowadzce do nowego mieszkania, jak i wprowadzeniu się do wynajmowanego lokum. Na szczęście istnieją proste rozwiązania, które pomogą nadać wnętrzom przytulny klimat. Sprawdź, jakie dekoracje do domu wybrać i na co zwrócić uwagę przy wyborze wyposażenia wnętrz.

Akcesoria do domu – oświetlenie

Oświetlenie jest jednym z elementów, które ma znaczący wpływ na przytulny klimat w pomieszczeniach. Jasne, górne światło, które w równym stopniu oświetla np. cały pokój dzienny, nie stwarza ciepłej, kameralnej atmosfery. Zdecydowanie lepiej postawić na światło boczne – np. na kinkiety czy stojące lampy.

Światło nie tylko wprowadza przytulną atmosferę, ale też przy jego pomocy możesz wydzielić kilka stref w jednym pomieszczeniu – np. kącik do czytania, miejsce do pracy czy spożywania posiłków.

Bardzo dużo dają też świetlne girlandy (np. z żarówek) lub światełka choinkowe, które ozdabiają wnętrze przez cały rok. Możesz np. ułożyć dyskretny, cieni łańcuch światełek na parapecie, powiesić nad łóżkiem lub wokół okna. Wybierz światełka w białym kolorze o ciepłym odcieniu.

Dodatki do domu, które sprawiają, że wnętrza są bardziej przytulne to także świece i lampiony.

Poduszki, koce, dywany

Jeśli chcesz uzyskać efekt słynnego hygge (komfort, wygodę, przytulny charakter, ciepłą atmosferę), postaw na dodatki, takie jak poduszki, narzuty, koce czy dywaniki.

Koce, którymi możesz się otulić, poduszki, na których możesz wygodnie się ułożyć, czy dywan, na którym wygodnie bawią się dzieci – już na sam widok takich dekoracji do domu atmosfera robi się bardziej przytulna.

Poduszki, koce czy dywany sprawdzają się doskonale we wnętrzach, w których dominuje biel i szarość. Możesz zdecydować się na dodatki w jednym lub kilku odcieniach.

Wyrazisty kolor w monochromatycznych wnętrzach

Jeśli w pomieszczeniu dominuje biel, szarość czy nawet czerń, aby dodać nieco ciepła, wprowadź do wnętrza dodatki w jednym, intensywnym odcieniu, np. musztardowym, miodowym, zielonym, turkusowym czy liliowym. Pojedyncze akcesoria, takie jak poduszka, koc, doniczki, wazon czy świeczniki doskonale podkreślą charakter mieszkania.

Możesz też wybrać dodatki drewniane lub korkowe, które nadają wnętrzom przytulny charakter.

Na co zwrócić uwagę, aranżując wnętrza

Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrza były bardziej przytulne, postaraj się wypełnić duże, puste przestrzenie. Jeśli pokój jest zbyt pusty, wstaw do niego np. duży, wygodny fotel i podnóżek. Jeśli ściany są „gołe”, powieść na nich zdjęcia lub półki z książkami. Ciepła wnętrzom dodadzą też żywe rośliny – zarówno duże, stojące na podłodze monstery czy palmy, jak i zwisający z doniczki epipremnum.