Lustro jest nie tylko funkcjonalnym elementem wnętrza, w którym przeglądamy się przed wyjściem z domu. Jednak pełni również funkcję dekoracyjną. Może optycznie powiększać pomieszczenie, a także je rozjaśniać. Warto uwypuklić ten efekt stosując taśmę led.

Oświetlenie ma znaczenie

Ciekawym pomysłem na oświetlenie lustra jest zastosowanie taśmy led. Jeszcze do niedawna kojarzyła się ona głównie z oświetleniem sufitu, jednak coraz częściej wykorzystywana jest jako oświetlenie lustra w łazience lub przedpokoju. Dzięki temu codzienna toaleta czy wykonywanie makijażu będą krótsze i dokładniejsze, gdyż ułatwi je odpowiednie oświetlenie. Tanim kosztem można stworzyć ultranowoczesne wnętrze właśnie za sprawą taśmy led.

W połączeniu z profilami aluminiowymi można wykreować prostą linię światła, co tworzy niezwykle ciekawy efekt. Warto przy tym zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej barwy światła. Można zastosować ciepłą albo zimną barwę. Ciepła barwa pasuje doskonale do przytulnych wnętrz w stylu skandynawskim, tworząc dopełniającą się całość. Z kolei do wnętrza w stylu orientalnym sprawdzi się zimna barwa światła, która będzie kreować komplementarny wystrój pomieszczenia.

Standardowe czy wodoodporne – jakie taśmy led wybrać do oświetlenia lustra?

Taśmy led różnią się między sobą klasą szczelności, co ma szczególnie duże znaczenie w przypadku doboru takiego oświetlenia do wnętrza o dużej wilgotności. Standardowe taśmy led posiadają klasę szczelności IP20 i nadają się tylko do suchych wnętrz, nie narażonych na wilgoć. Można ich użyć np. do oświetlenia lustra w garderobie lub będącego elementem toaletki w sypialni. Jeśli z kolei lustro znajduje się w łazience konieczne będzie zastosowanie taśmy led wodoodpornej, o klasie szczelności IP44, IP65 lub IP68.

Chronią one również przed uszkodzeniami mechanicznymi, a nie jedynie wilgocią. Ponadto takie taśmy led czyści się znacznie łatwiej niż te standardowe. Aby zapewnić bezpieczeństwo należy pamiętać, by diody nie były widoczne. Jeżeli chcemy, by lustro prezentowało się jeszcze bardziej oryginalnie warto zastosować taśmy z kolorowymi diodami LED. W przypadku taśm wodoodpornych są one dodatkowo zabezpieczone silikonem.

Kinkiety – ciekawy pomysł na oświetlenie lustra

Również ciekawym pomysłem na oświetlenie lustra jest zamontowanie kinkietów. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w łazience, jak i na przedpokoju. Tutaj warto dobrać je do stylu aranżacji wnętrz. Do pomieszczeń urządzonych w stylu nowoczesnym, świetnie sprawdzi się kinkiet z kierunkowym reflektorem, w minimalistycznym stylu. Surowa stylistyka dopełni wystroju pomieszczenia.

Oczywiście można również zdecydować się na kinkiety w stylu retro, które świetnie podkreślą ludwikowską aranżację wnętrz. Ciekawym wyborem jest połączenie stylizowanego na retro kinkietu z nowoczesną taśmą led, co da pozornie sprzeczne połączenie, które obecnie jest bardzo modne. Możemy również zdecydować się na lustro z ramą, w którą wkręcone zostają duże matowe żarówki w mlecznym odcieniu, nadające mu teatralnego efektu i sprawiające, że makijaż, czy golenie niezależnie od pory dnia nie sprawi problemu.

Oryginalna dekoracja lustra i jego oświetlenie

W ostatnim czasie modnym dodatkiem oświetleniowym są cotton balls. W ten sposób można również oświetlić lustro. Takie rozwiązanie jest bardzo tanie. Warto dodatkowo zwrócić uwagę, że cotton balls występują w różnych kolorach, ale i kształtach. Do sypialni sprawdzą się białe okrągłe kule, które stworzą minimalistyczny efekt.

Natomiast do pokoju nastolatki ciekawym wyborem mogą być cotton balls w kształcie motyli czy też żarówek, których gama kolorystyczna jest tak szeroka, że każdy nastolatek znajdzie coś dla siebie. Jeśli chce się stworzyć bardziej świetlisty efekt w stylu glamour warto oprócz cotton balls zastosować dekoracyjną taśmę led, o klasycznej barwie światła, podobnej jak w przypadku cotton balls, bądź kontrastującej.

Warto pamiętać, że stosując proste triki, takie jak oświetlenie lustra, można zmienić każde wnętrze w prosty i tani sposób. Wystarczą kinkiety czy też taśma led i pomieszczenie może mieć zdecydowanie inny charakter. Oświetlenie lustra nie tylko optycznie powiększy przestrzeń, ale doda również nutę elegancji czy też ekstrawaganckiego stylu.