Artykuł sponsorowany

Nauka zdalna jest czymś, co jeszcze kilka lat temu byłoby nie do pomyślenia dla wielu osób – obecnie stała się jednak codziennością uczniów na całym świecie. Nie inaczej jest w Polsce, obostrzenia mające na celu przeciwdziałanie panującej pandemii, sprawiły, że uczniowie w całym kraju, na różnych poziomach edukacji, muszą odnaleźć się w nowej rzeczywistości. By jednak ułatwić dziecku poradzenie sobie z tym wyzwaniem, warto przygotować jego pokój w odpowiedni sposób. Jak to zrobić?

Zadbaj o komfortowy kąt do nauki

Nauka zdalna to przede wszystkim wiele godzin dziennie spędzonych przed ekranem komputera, co sprawia, że dziecko spędza bardzo dużo czasu, siedząc przy biurku. To, czy pozycja, w jakiej siedzi jest odpowiednia, nabiera więc ogromnego znaczenia – nieprawidłowa postawa może mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, ponieważ powoduje wady kręgosłupa, których konsekwencje odczuwane mogą być nawet wiele lat później. Ważne jest więc dobranie rozwiązań wspierających poprawną postawę w czasie nauki – oznacza to, że wybierając biurko dla dziecka oraz pasujące do niego krzesło, należy dobrać je do wzrostu dziecka. Warto zwrócić również uwagę na to, czy powierzchnia blatu pozwala na wygodne korzystanie z komputera, pozostawiając jednocześnie wystarczająco dużo miejsca na niezbędne książki i zeszyty.

Pokój dziecka biurko InmondoPamiętaj, że oświetlenie ma duży wpływ na wygodę i koncentrację

Kolejnym elementem, o który warto zadbać, jest oświetlenie. Długie patrzenie w monitor bez wątpienia jest męczące dla oczu, ale równie szkodliwe może być niewystarczające oświetlenie pokoju. Naturalne oświetlenie jest oczywiście bardzo cenne i kiedy tylko jest to możliwe warto wpuszczać do pokoju dziecka promienie słońca – oznacza to, że najlepiej unikać wprowadzania do wnętrza elementów, które zasłaniają okna i blokują światło. Nie jest to jednak rozwiązanie wystarczające, światło dzienne należy uzupełnić też sztucznym oświetleniem, które jest niezbędne szczególnie w miesiącach zimowych, kiedy dni stają się coraz krótsze. Poza główną lampą sufitową warto zadbać też o lampkę na biurko dziecka oraz lampkę nocną, które stworzą odpowiednie warunki do nauki i czytania, a wybierając żarówki, pamiętaj, że nie każda z nich oferuje te same warunki – zbyt jasne światło również może być szkodliwe, może również działać na dziecko rozpraszająco.

Nie zapomnij o miejscu do odpoczynku i zabawy

Przede wszystkim należy jednak pamiętać, że mimo wyjątkowych warunków, w jakich odbywa się obecnie nauka naszych dzieci, czas przeznaczony na naukę i czas wolny w dalszym ciągu powinny być rozgraniczone. Dlatego nie powinniśmy wystroju całego pomieszczenia podporządkowywać tylko i wyłącznie stworzeniu warunków do nauki zdalnej. Warto rozgraniczyć dostępną przestrzeń i podzielić ją na osobne strefy, tak by zapewnić dziecku również miejsce do relaksu oraz zabawy. Jest to szczególnie istotne w przypadku najmłodszych dzieci, które najsilniej odczuwają brak zabawy i kontaktu z rówieśnikami – warto w tej sytuacji zadbać o to by w swoim pokoju również teraz czuły się komfortowo.

Zdalna szkoła to ogromne wyzwanie nie tylko dla dzieci, ale też rodziców – warto więc korzystać z rozwiązań, które mogą pomóc nam zapewnić dziecku wygodę i komfort podczas nauki. Należy oczywiście pamiętać też, że rozwiązania, na które się decydujemy, powinny być dostosowane do wieku i rzeczywistych potrzeb dziecka.