Ochrona środowiska to jeden z najgłośniejszych tematów społecznych ostatnich lat. Hasło: segregowanie odpadów – jest wszystkim znane. Jednak czy wszyscy wiemy jak segregować? Przeczytaj i dowiedz się jak dzielić swoje śmieci oraz czy warto wybrać ekologiczną firmę utylizacyjną, i tym samym dbać o środowisko.

Kolory pojemników i ich znaczenie

W określonych miejscach w naszych miastach oraz na osiedlach znaleźć można specjalne kosze przeznaczone do utylizacji odpadów. Są one w określonych kolorach, nie zawsze jednak wiemy co one dokładnie oznaczają. Oto wyjaśnienie:

  • Kolor żółty – to pojemnik na opakowania z tworzyw sztucznych oraz metalu. Trafiać tam powinny opakowania po kosmetykach, opakowania styropianowe czy pudełka po produktach spożywczych.
  • Kolor niebieski – to papier. Od papieru biurowego przez tekturę, zeszyty i gazety, aż po papiery prezentowe. Wszelkiego rodzaju odpady papierowe powinny być wyrzucane właśnie do pojemnika w kolorze niebieskim, pod warunkiem, że są suche
    i niezatłuszczone.
  • Kolor zielony – czyli szło. Wszelakie szklane opakowania, butelki, słoiki. Nie jest
    to jednak pojemnik na szkło stołowe (szklanki itp.), lustra, szkła zbrojone lub hartowane.
  • Kolor brązowy – to pojemniki na wszelkie odpady BIO, takie jak: fusy z kasy lub herbaty, obierki z owoców i warzyw, resztki jedzenia. Należy jednak pamiętać, że nie wolno do tych pojemników wyrzucać resztek mięsa.
  • Kolor szary – odpady zmieszane. Zatłuszczony papier, pieluchy, mięso, kości, rozbite szklanki, chusteczki jednorazowe. Wszystko to, co nie może być wyrzucone do innych pojemników ze względu na stan. Pamiętać trzeba, że nie wolno wrzucać tutaj wszystkiego. Elektrośmieci, baterie czy odpady medyczne powinny zostać wyrzucone do innego pojemnika.

Co zrobić z odpadami niebezpiecznymi?

Elektrośmieci takie jak zepsute urządzenia elektroniczne, baterie czy żarówki należy wyrzucać osobno. Odpadami niebezpiecznymi są również stare leki, strzykawki czy inne odpady medyczne – je również należy separować od innych śmieci. W odpowiedzi na konieczność segregacji – do wyboru mamy dwie opcje utylizowania. Pierwsza to zbieranie takich odpadów w osobnych pojemnikach i wyrzucanie ich okazjonalnie w sklepach, bądź aptekach. Coraz więcej sklepów daje nam możliwość pozbycia się takich odpadów. Druga opcja to znalezienie firmy utylizującej śmieci, która pobiera je i transportuje w odpowiednie miejsce.

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na bycie EKO. Recykling jest potrzebny, aby chronić środowisko od zanieczyszczeń. Warto sprawdzić dokładnie oferty lokalnych firm świadczących usługi utylizacji odpadów np. poprzez przeszukiwanie internetu. Wystarczy wpisać np. wywóz śmieci Kraków i sprawdzić wyniki wyszukiwania. Wszystko po to, aby chronić środowisko naturalne od szkodliwych zanieczyszczeń.