Salon to najprawdopodobniej miejsce, w którym spędzamy najwięcej czasu w ciągu dnia. Jest to idealna przestrzeń na kawę z przyjaciółką, wspólne oglądanie telewizji czy spokojny relaks z książką. Warto zatem, aby nasz pokój dzienny spełniał wszystkie potrzebne nam funkcje, ale był również miejscem, w którym czujemy się dobrze. Z pewnością uzyskamy to dzięki zaaranżowaniu przestrzeni, który będzie cieszył nasze oko. Tylko jak to zrobić, jeżeli mieszkamy w bloku? Jak urządzić salon, gdy nie dysponujemy zbyt dużym metrażem?

Razem czy osobno?

Pierwszą kwestią nad jaką powinieneś się zastanowić jest to, czy chcesz aby salon był odrębnym pomieszczeniem czy może stworzyć aneks kuchenny? Wszystko zależy od powierzchni, jaką dysponujesz. Jeżeli Twój salon jest niesamowicie mały, to może lepiej połączyć go z kuchnią i uzyskać troszkę dodatkowej otwartej przestrzeni.

Kolor ścian

Skoro nie dysponujesz dużą powierzchnią salonu, to koniecznie zrezygnuj z ciemnych barw! Postaw na jasne kolory, które optycznie powiększą całą przestrzeń. Jeżeli jednak zależy Ci na jakichś ciemniejszych elementach, postaraj się je wyeksponować na jednej ze ścian lub w postaci dodatków na wszystkich. Tak, aby jednak większość kolorów była stosunkowo jasna i nie przytłaczała już i tak niewielkiej powierzchni salonu.

Wybór oświetlenia

Ważnym punktem podczas aranżacji salonu jest odpowiedni dobór oświetlenia. Jeżeli decydujesz się na lampę wiszącą centralnie na suficie, pamiętaj, że nie może razić po oczach, ponieważ będzie przytłaczać całą przestrzeń. W zależności od tego, ile funkcji pełni Twój salon, warto dobrać także dodatkowe formy oświetlenia. Jeżeli w Twoim pokoju dziennych znajduje się biurko do pracy, koniecznie postaw dodatkową lampkę obok. A może masz na ścianach obrazy czy wnęki, które warto doświetlić? Zastanów się wówczas nad modnym obecnie oświetleniem ściennym, np. w postaci kinkietów.

A co z sofą?

Nie możemy oczywiście nie wspomnieć o sofie, która stanowi najważniejszy element całego wyposażenia salonu! Pamiętaj, że przy niewielkiej powierzchni, klasyczny zestaw w postaci kanapy i do tego dodatkowych foteli niekoniecznie może się sprawdzić. Będzie zajmował więcej miejsca i przytłaczał cały pokój. Lepiej zdecydować się na praktycznie, ale również bardzo modne narożniki. Pozwalają w pełni zagospodarować jeden z kątów salonu i nie ograniczają dzięki temu przestrzeni. Dzięki swojej wielkości zapewniają przy tym tyle samo miejsc siedzących, więc na niczym nie stracisz! Dodatkowo możesz wybrać model rozkładany, który doskonale sprawdzi się, gdy będziesz musiał kogoś przenocować.

Stolik kawowy

Skoro omówiliśmy kwestię sofy, nie możemy zapomnieć także o stoliku kawowym! Ze względu na ograniczoną przestrzeń, szukamy czegoś o odpowiednich wymiarach. Jego wysokość powinieneś również odpowiednio dostosować do wybranej przez siebie sofy. Na rynku znajdziesz mnóstwo przeróżnych modeli! Wybór zależy od tego, w jakim stylu urządzasz swoje mieszkanie. Z ciekawostek mogę Ci powiedzieć, że obecnie największą popularnością cieszą się drewniane stoliki w stylu industrialnym (np. taki oferowany przez firmę Loft Decora http://loftdecora.pl/little-rude-stolik-kawowy/). Taki styl loftowy uważany jest obecnie za symbol dobrego gustu i luksusu.

Bez względu na powierzchnię, jaką dysponujemy, wystarczy odrobina pomysłu i wyobraźni, aby stworzyć salon swoich marzeń. Poza przestrzenią nic nas nie ogranicza, zatem bawmy się aranżacją salonu i stwórzmy miejsce, w którym będziemy z przyjemnością spędzać każdą chwilę!