Aranżacja małej łazienki to duże wyzwanie. Na niewielkiej przestrzeni trzeba nie tylko pomieścić kilka niezbędnych elementów, ale też rozmieścić je tak, by korzystanie z nich było wygodne. Najwięcej miejsca zajmuje oczywiście przestrzeń do kąpieli – wanna lub brodzik.

Dlaczego warto zrezygnować z wanny

Chociaż długie kąpiele w pachnącej wodzie i puszystej pianie postrzegane są jako synonim luksusu, istnieje wiele powodów, dla których lepiej z nich zrezygnować. Przede wszystkim nasza skóra wcale nie będzie nam wdzięczna za długie moczenie.

Warto pamiętać, że:

  • długa kąpiel nie nawilża, ale wysusza skórę i powoduje szybsze jej starzenie,
  • nieestetycznie pomarszczona skóra na ramionach, udach i dekolcie to bardzo często efekt codziennej kąpieli w wannie,
  • codzienne napełnianie wanny wodą jest nieekonomiczne i nieekologiczne.

Nie da się ukryć, że jest też sporą stratą czasu. Już samo napełnienie wanny trochę trwa, a skoro wlejemy wodę do pełna, grzechem byłoby nie poleżeć w niej przynajmniej pół godziny. Czy naprawdę tego potrzebujemy? W małej łazience wanna zabiera cenną przestrzeń, a przecież pomieszczenie to nie służy wyłącznie do kąpieli. Jeśli mamy dzieci i wydaje nam się, że wanna jest dla nich niezbędna, lepiej wybrać głęboki na pół metra brodzik.

Na co zwrócić uwagę przy aranżacji małej łazienki

Nieduże pomieszczenie niejako wymusza ustawienie wanny lub kabiny prysznicowej, sedesu i umywalki blisko siebie. Tymczasem takie rozwiązanie spowoduje duże niewygody przy korzystaniu z poszczególnych urządzeń. Jeśli mamy naprawdę mało miejsca, dobrze sprawdzi się kabina prysznicowa 80×80. Chociaż na rynku są mniejsze kabiny, to warto wziąć pod uwagę komfort podczas brania prysznica wszystkich domowników.

Kabina 80×80 lub nieco większa kabina 90×90 to najlepszy kompromis pomiędzy niewielką powierzchnią łazienki a wygodą użytkowania. Jeśli nie umiemy określić, jakiej wielkości kabiny potrzebujemy, należy ustalić, ile miejsca zajmuje nam swobodne podniesienie do góry obu rąk – można symulować mycie głowy. Małą łazienkę powiększymy optycznie, montując lustro na całej ścianie, decydując się na otwarte szafki, instalując sedes podwieszany. Do dekoracji ścian lepiej wybrać jasne kolory.

Gdzie szukać oszczędności powierzchni w małej łazience

Jeśli łazienka ma zaledwie kilka metrów kwadratowych powierzchni, to każdy decymetr kwadratowy jest na wagę złota. Pamiętajmy, że poza wykonywaniem codziennych czynności związanych z higieną, potrzebujemy się w łazience swobodnie poruszać. Dlatego nie należy bagatelizować możliwości lepszego zagospodarowania łazienki. Zamiast kwadratowej kabiny prysznicowej lepiej czasem wybrać półokrągłą. Nie wpłynie to na komfort kąpieli, za to odda sporo miejsca. Kabina prysznicowa 80×100 jest swoistym kompromisem między prysznicem a wanną. Może być również półokrągła: kolo.com.pl/produkty/kabiny-i-brodziki/kabiny-prysznicowe/.

Wybierając kabinę prysznicową, warto zwrócić uwagę na sposób jej otwierania. Jeśli w planach są drzwi otwierane na zewnątrz, nie można zapomnieć o zostawieniu dla nich miejsca. Szacuje się, że promień otwarcia drzwi jednoskrzydłowych wynosi około 60 cm. W małej łazience to naprawdę sporo, dlatego lepiej wybrać drzwi przesuwne. Sporą oszczędność uzyskamy także, wybierając pralkę ładowaną od góry, zamiast z tradycyjnymi drzwiczkami. Warto poszukać wyższej i węższej. Pojemność będzie ta sama, a miejsca w łazience więcej. Jeśli to możliwe, dobrze jest wykorzystać na szafki przestrzeń pod sufitem zamiast przy podłodze. Dobrze zrezygnować nawet z szafki pod umywalką.