Chociaż podczas spania najważniejszy wydaje się materac, to jednak na kupno dobrego łóżka także warto poświęcić sporo czasu i trochę pieniędzy. Bo łóżko ma wpływ nie tylko na wygląd sypialni, ale także na wygodę spania.

Jakie wymiary łóżka?

Producenci stosują dosyć uniwersalne rozmiary łóżek, dlatego największy problem z doborem właściwego miejsca do spania mogą mieć osoby wyższe, niż 180 cm wzrostu. Minimalna długość łóżka powinna bowiem wynosić: wzrost człowieka plus przynajmniej 25 cm. Dlatego dla osób wyższych warto zamówić łóżko z materacem robionym na wymiar. Na szczęście większość użytkowników łóżek zadowoli się takim o długości 200 cm. Bardziej indywidualną sprawą jest wybór szerokości. Łóżko, nawet dla niewielkiej osoby, powinno mieć minimum 80 cm szerokości, ale 90 cm czy nawet 100 cm zapewnia zdecydowanie większy komfort snu. Standardowe wymiary łóżek podwójnych zaczynają się od 140 cm do nawet 180 cm.

Nie bez znaczenia jest także wysokość całej konstrukcji. 30 cm do podłogi zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, możliwość dokładnego posprzątania pod łóżkiem, ale także wygodne wstawanie z materaca. Osoby starsze albo skarżące się na problemy z poruszaniem powinny mieć nawet łóżko na wysokości 40-50 cm.

Dodatkowe wyposażenie łóżka

Bardzo ważny dla wielu osób jest zagłówek łóżka. Zapewnia wygodę, jeśli lubimy czytać w łóżku albo oglądać w nim filmy i chcemy się oprzeć, chroni przed zabrudzeniem ściany, a gdy dodatkowo jest tapicerowany, cała sypialnia zyskuje na elegancji i przytulności. Dla wielu osób, które mają małe mieszkania, ważna jest także szuflada pod łóżkiem na pościel.

Cena łóżka

Jak w przypadku wszelkich dóbr na rynku, tak i w przypadku łóżek, często cena konstrukcji zależy od jakości materiału i wykonania produktu. Łóżka zrobione z drewna miękkiego są tańsze niż te z dębu czy buku. Tańsze też będzie łóżko wykończone farbą czy bejcą, a droższy będzie model całkowicie tapicerowany. Decydując się na konkretny model, trzeba także sprawdzić, czy cena obejmuje jedynie ramę łóżka, czy także stelaż i materac.