Artykuł sponsorowany

Na rynku dostępnych jest wiele modeli o rodzajów agregatów. Wybór nie jest zatem wcale taki prosty jak mogłoby się to wydawać. Przed podjęciem decyzji warto jest przeanalizować kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim zastanowić należy się na tym do czego jeszcze agregat może być przydatny w domu czy garażu.

Moc agregatu

Wybierając agregat szczególną uwagę zwrócić należy na jego moc. Dlaczego przed zakupem należy dokładnie zastanowić się jakie urządzenia agregat będzie miał zasilać, a tym samym jakiej mocy będą wszystkie te urządzenia potrzebować. Najlepiej rozwiązaniem jest spisanie wszystkich urządzeń elektrycznych, które muszą koniecznie działać w momencie awarii sieci elektrycznej. Następnie należy określić moc w kW wszystkich tych urządzeń. To jednak jeszcze nie wszystko. Konieczne jest ustalenie, które z tych urządzeń jest jednofazowe, a które trójfazowe. Dzięki temu wiadomo będzie jakiej mocy agregat prądotwórczy będzie trzeba zakupić tak, aby spełniał on swoje zadanie. Pamiętać jednak należy o tym, aby moc agregatu nie była równa mocy wszystkich urządzeń, lecz wyższa.

Agregat jedno czy trójfazowy

Jak już wspomniano, na rynku dostępne są różne modele agregatów. Dużą popularnością cieszy się m.in. agregat prądotwórczy Honda. Wśród nich są agregaty jednofazowe oraz trójfazowe. Te pierwsze to agregaty o małej mocy. Służą przede wszystkim do zasilania typowych urządzeń domowych, które nie pobierają dużej mocy. Inaczej jest w przypadku agregatów trójfazowych. Te wykorzystuje się do zasilania dużych urządzeń, które pobierają dużą ilość mocy. Jeśli w domu czy garażu posiada się urządzenia wymagające zarówno małej mocy, jak i dużej, to najlepszym rozwiązaniem będzie wybór agregatu trójfazowego wyposażonego w dwa komplety gniazd. Dzięki temu agregatu podłączyć będzie można urządzenia jednofazowe, jak i trójfazowe.

Paliwo

Najczęściej spotykane agregaty prądotwórcze to agregaty spalinowe. Dostępne są także agregaty zasilane gazem LPG lub gazem ziemnym. Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i wady. Przykładowo agregat spalinowy jest najbardziej wydajny, jednak przy długiej eksploatacji jest mniej trwały. W kwestii zasilania agregatu dużo ważniejsza jest kwestia pojemności zbiornika na paliwo. Od tego zależeć będzie czas jego działania, a to może mieć kluczowe znaczenie w przypadku długiej awarii sieci elektrycznej.

Praca agregatu

Ważne jest także, aby agregat prądotwórczy nie pracował zbyt głośno. Jest to istotne zwłaszcza, kiedy ma on pracować nie na zewnątrz domu czy garażu, ale wewnątrz. Zbyt głośna praca może być po prostu bardzo uciążliwa. Oczywiście nie można liczyć, iż uda się zakupić agregat cichy. Tego typu urządzenia ze swej natury pracują głośno. Warto jednak wybrać taki model, który nie będzie pracował aż nadto głośno. Na rynku dostępne są modele generujące hałas na poziomie 65-70 dB. Standardowe agregaty podczas swojej pracy generują hałas na poziomie 90-98 dB. Warto zdecydować się na te cichsze modele. Trzeba jednak liczyć się z tym, iż agregaty pracujące ciszej są nieco droższe od tych standardowych.