Marzenie o własnym miejscu w ogrodzie, w którym w trakcie upalnych dni można ochłodzić ciało, sprawia, że każdego roku w sezonie letnim wiele osób zadaje sobie pytanie, jaki basen do ogrodu jest najlepszy. Dziś postaramy się odpowiedzieć na to pytanie, omawiając różne warianty tych konstrukcji.

Jaki basen do ogrodu? Typy basenów ogrodowych

Własny basen w ogrodzie to świetna atrakcja, zwłaszcza w okresie letnim. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego niż zanurzenie się w przyjemnie chłodnej wodzie, kiedy temperatury na dworze przekraczają 25 stopni Celsjusza. Jeśli zastanawiasz się jaki basen ogrodowy będzie dla Ciebie najlepszy, powinieneś przede wszystkim wiedzieć, że konstrukcje te dzielą się na cztery podstawowe kategorie. Natomiast każdy z omówionych w artykule modeli możesz znaleźć na https://intexmarket.pl/35-baseny. Wracając jednak do podziału basenów ogrodowych, wśród nich wyróżnia się baseny:

Baseny Dmuchane

Najtańsze i wymagające najmniejszych nakładów pracy modele to baseny dmuchane. Świetnie sprawdzą się w przypadku, kiedy chcemy zapewnić atrakcje dzieciom. Ich zaletą jest przede wszystkim fakt, że nie wymagają podłączenia do wody, ani zastosowania pomp filtrujących. Wystarczy je napompować, a następnie napełnić wodą i gotowe. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku kiedy mają korzystać z nich dorosłe osoby, że baseny dmuchane posiadają niewielka wysokość. Przez co woda w ich wnętrzu nie będzie przekraczać wysokości pępka.

Baseny Rozporowe

Baseny rozporowe, to nieco bardziej rozbudowana wersja modeli dmuchanych. W ich przypadku tylko górna część zwana kołnierzem wymaga pompowania, pozostała powierzchnia wraz z napełnianiem jej woda, zacznie się rozpierać. Stąd też ich nazwa. W przypadku tych modeli na rynku jest dostępny większy wybór ich średnic oraz wysokości, co pozwala na lepsze dopasowanie basenu do potrzeb użytkowników. Wadą tego rozwiązania jest jednak fakt, że dmuchany kołnierz może szybko ulec uszkodzeniu.

Baseny Stelażowe

Basen stelażowy to model, jak sama nazwa wskazuje, który rozkładany jest na specjalnym stelażu dołączonym do zestawu wraz z drabinką. W porównaniu do modeli rozporowych jest on o wiele wytrzymalszą propozycją. Wymaga jednak podłączenia do źródła wody oraz zastosowania pompy oczyszczającej, w celu niwelacji rozwoju glonów i bakterii.

Baseny Jacuzzi – SPA

Miłośnicy wylegiwania się w kąpieli z bąbelkami, z pewnością zainteresują baseny w stylu jacuzzi, które są dość stosunkowo nowym produktem na rynku. Jacuzzi najczęściej oferowane jest w wersji pompowanej, wraz z dołączoną pompka oraz podgrzewaczem wody. Wadą tego modelu jest jednak głośność pracy wymienionych urządzeń, bez których nasze jacuzzi zamieni się w zwykły basen.

Na co zwrócić uwagę kupując basen? Poradnik zakupowy

Wiedząc już jaki basen ogrodowy można znaleźć w sklepach, warto teraz poznać kilka aspektów, na których należy skupić uwagę, dobierając ten element do ogrodu. Tak, aby był on, jak najbardziej funkcjonalny. Istnieją bowiem trzy kwestie, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji o tym, jaki basen do ogrodu zakupimy.

Wielkość

Myśląc o zakupie basenu do ogrodu, chciałbyś z pewnością, aby był on jak największy. Warto jednak przeanalizować przede wszystkim fakt czy posiadamy odpowiednią ilość miejsca przed domem, aby móc z takiego basenu swobodnie korzystać. Decydując o tym, jaki basen do ogrodu zakupić, warto mieć także na uwadze to, że im większy model, tym dłużej trwa jego napełniania, a także późniejsze opróżnianie.

Ilość użytkowników

Kolejną kwestią, która wymaga rozważanie, zanim dokonamy zakupu, jest określenie, ile osób realnie będzie korzystać z basenu. Prawdopodobnie Twoje wymarzone garden party przy basenie nigdy nie dojdzie do skutku, dlatego też, przy podejmowaniu decyzji bierz pod uwagę jedynie siebie, partnera i jeśli posiadasz, dzieci. W przypadku 4-osobowej rodziny basen o średnicy 4 metrów będzie idealnym rozwiązaniem.
Czyszczenie basenu

Stawiając basen w ogrodzie, musisz mieć na uwadze to, że nie unikniesz w nim trawy, piasku, ani innych zanieczyszczeń przenoszonych na stopach. Chyba że wyposażysz się w specjalną miskę ustawioną tuż przy jego wejściu. Pozwalającą opłukać nogi. Ponadto wybierając lokalizację basenu, zadbaj także, aby w jego pobliżu nie znajdowały się żadne drzewa. Nawet najlepsza pompa nie poradzi sobie bowiem z pyłkami i liśćmi, które by z nich spadały. Jednak pomimo usilnych starań i tak pewnie nie unikniesz, a jedynie zminimalizujesz osiadanie brudu na dnie basenu. Dlatego kupując go, zaopatrz się także w specjalną siatkę, która pomoże wyławiać zanieczyszczenia.

Podsumowanie

Podsumowując, o wygodzie korzystania z takich elementów jak basen ogrodowy opinie są podzielone. Decydując się jednak na jego zakup bez względu na rodzaj basenu, warto pamiętać o tym, aby wybrany model spełniał wszystkie wymagania i był jak najlepiej dopasowany do potrzeb użytkowników.