Artykuł sponsorowany

Schody instalowane wewnątrz domu nie pełnią wyłącznie funkcji elementu konstrukcyjnego. Właściwie dobrane mogą także posłużyć do poprawienia estetyki naszego domu.

Na rynku znajdziemy przeróżne produkty, które oferują komfortowe użytkowanie w połączeniu z pięknymi walorami estetycznymi. Nie bez powodu coraz większą popularnością cieszą się nieszablonowe kształty schodów. To, które z nich sprawdza się w naszym mieszkaniu, zależy przede wszystkim od naszych upodobań.

Przykłady nietypowych schodów

Schody zabiegowe nie zawsze posiadają spocznik. Jest on często zastępowany przez stopnie różnej szerokości, które są zawsze węższe po stronie wewnętrznej, a szersze na zewnątrz. Aby zapewnić komfortowe poruszanie się, ich środkowa część powinna mieć jednakową szerokość. Takie rozwiązanie sprawia, że schody zabiegowe można dopasować do praktycznie każdego domu. Zajmują przy tym o wiele mniej miejsca niż ich zwykłe odpowiedniki. Jednakże brak spocznika utrudnia przemieszczanie się po nich, dlatego też musimy zadbać o ich właściwe wyprofilowanie.

Innym ciekawym rozwiązaniem są schody kręcone. Zwane także jako schody spiralne, które instalowane są wokół specjalnego słupa zamocowanego pośrodku otworu w stropie. Ich stopnie mają zazwyczaj kształt wycinku koła lub ewentualnie trapezu. Każde z nich zwęża się przy słupie nośnym. Schody kręcone również nie zajmują wiele miejsca i możemy je bez problemu zainstalować na ograniczonej przestrzeni użytkowej. Stanowią doskonałą alternatywę dla dużych schodów jednobiegowych lub innych podobnych typów. Typowe schody kręcone są wykonywane z metalu, drewna lub ich kombinacji. Zapewniają naszemu wnętrzu wrażenie lekkości z uwagi na ich ażurową formę. Ponieważ składają się ze stopni o różnych rozmiarach i stosunkowo dużych odstępach, nie nadają się dla każdego. Szczególnie osoby z ograniczoną sprawnością ruchową mogą mieć problemy z ich swobodnym pokonywaniem.

Jaki materiał wybrać do wykonania takich schodów?

Ten wybór zależy od naszego budżetu oraz preferencji. Chcemy, aby ukończone schody pasowały do wystroju reszty mieszkania. Tak więc powinny być wykonane z takich materiałów, których użyliśmy do udekorowania reszty mieszkania. Największą popularnością cieszy się obecnie metal oraz drewno. Ten pierwszy sprawdzi się w mieszkaniach o bardziej nowoczesnym charakterze. Dobrze komponuje się ze stylem postindustrialnym. Nie wymagają zbyt dużo pielęgnacji, ale są za to twarde i zimne w dotyku. Schody drewniane są bardziej uniwersalne. Z łatwością dopasujemy je do różnego rodzaj stylów aranżacyjnych. Są one nie tylko wyjątkowo przyjemne w dotyku, ale również są w stanie ocieplić nasze wnętrze.