Zestaw podstawowych narzędzi powinien znaleźć się w każdym domu i mieszkaniu. Trudno przewidzieć, kiedy nastąpi mała awaria, w którym momencie zechcemy coś odnowić lub zmodernizować, a z pewnością na wszystkie te rzeczy prędzej czy później przyjdzie czas. Skompletowanie podstawowych narzędzi nie będzie kosztowne, a na pewno okaże się przydatne. Jak wybrać zestaw narzędzi do domu? Podpowiadamy.

Elektronarzędzia, czyli pamiętajmy o wiertarce

Umożliwiają wiele prac remontowych i wykończeniowych. Dzięki nim możemy wywiercać otwory w ścianach(ale też w drewnie czy metalu). Ich obsługa nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy tylko czytać instrukcję i przestrzegać zasad bezpieczeństwa. Najważniejszym przedstawicielem tych akcesoriów jest oczywiście wiertarka i jest to niezbędnik absolutny. Od rodzaju potrzeby zależy, czy będzie to wiertarka udarowa, bezudarowa czy kątowa.

Do elektronarzędzi należą też szlifierki, polerki, frezarki czy wyrzynarki, a w te najlepiej zaopatrzyć się z biegiem czasu i przy faktycznych potrzebach.

Narzędzia ręczne, tani niezbędnik

To od nich zaczynamy organizować sobie domowy warsztat. Przedstawicielem tej kategorii jest młotek, który służy zarówno do prac montażowych jak i demontażowych. Warto też zaopatrzyć się w klucze rozmaitych rozmiarów. Najczęściej wybierzemy płaskie lub oczkowe. Ale opcji jest dużo więcej, bo nastawne, nasadowe, imbusowe, hakowe czy rurowe. I o ile sprawa z kluczami wydaje się łatwa, o tyle ze względu na ilość końcówek, rodzaj śrub i szereg zastosowań warto zastanowić się, których potrzebujemy najbardziej. Inne, tanie narzędzia ręczne to wkrętaki, szczypce, zszywacze czy miary. Można już kupić całe zestawy domowego majsterkowicza lub kompletować wszystkie narzędzia samodzielnie.

Artykuły żelazne – śrubki i gwoździe w każdym domu

To przede wszystkim śrubki i gwoździe, których zapas – najlepiej w różnych rozmiarach – powinien znaleźć się w każdym domu. Skompletujmy też mały zestaw kołków rozporowych, wybierzmy najczęściej używane nakrętki. Takie akcesoria kosztują parę groszy, a w przypadku małej awarii szkoda tracić czas na bieganie po sklepach, skoro można zajrzeć do skrzyneczki majsterkowicza.

Dwa słowa o rdzy, czyli jak dbać o narzędzia

Śrubokręt, kombinerki, obcęgi, poziomica i nóż z wysuwanym ostrzem. To już chyba wszystkie podstawowe elementy, które w każdym warsztacie złotej rączki powinny znaleźć miejsce. I to miejsce najlepiej zasłużone. Szkoda, żeby gromadzone przez nas narzędzia rdzewiały albo się gubiły. Zaopatrzmy się więc w odpowiednie szafki(najlepiej przesuwane na kółkach), regały, skrzynki czy organizery.

Pamiętajmy też, że najgorszym wrogiem naszych narzędzi jest woda. Dostaje się ona do wrażliwych na wilgoć części, powoduje korozję i obniża trwałość sprzętów. Aby tego uniknąć stosujmy specjalne preparaty konserwujące i antykorozyjne. A jeśli na naszych narzędziach pojawiła się rdza pomoże nam czyszczenie szczotką drucianą, którą można w tym celu przymocować do wiertarki. Następnie warto narzędzie wymoczyć narzędzie w odrdzewiaczu, a później zakonserwować smarem.

Artykuł powstał we współpracy z D.DOM – Deweloper Olsztyn