Okap kuchenny to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni. Gotowanie bez niego byłoby znacznie bardziej uciążliwe, a wszelkie zapachy – również te nieprzyjemne – unosiłyby się w pomieszczeniu jeszcze przez długi czas. Wybór okapu do kuchni, wbrew pozorom, nie jest taki prosty. W sklepach znajdziemy kilka rodzajów urządzeń. Zobacz, czym się kierować podczas zakupu.

Rodzaje okapów kuchennych

Istnieje kilka typów okapów kuchennych. Podstawowym kryterium ich podziału jest sposób montażu. Pierwsza grupa to urządzenia wolnowiszące, druga grupa to urządzenia przeznaczone do zabudowy. Wśród okapów wolnowiszących wyróżnić można urządzenia przyścienne podszafkowe, przyścienne kominowe oraz wyspowe. Okapy przyścienne podszafkowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do montażu na ścianie, pod wiszącymi szafkami. Ich zaletą są kompaktowe rozmiary, dzięki czemu dobrze sprawdzą się w niewielkich wnętrzach. Podstawową wadą tego typu okapów jest natomiast niewielka wydajność, dlatego też w przypadku dużych pomieszczeń, zwłaszcza połączonych z jadalnią i salonem, lepiej jest wybrać inny model. Okapy przyścienne kominowe cechują się większą wydajnością, ale zajmują też więcej przestrzeni. Ze względu na rurę odprowadzającą opary nie jest możliwe zamontowanie nad nimi szafek czy półek. Okapy tego typu są bardzo widocznym elementem wyposażenia, dlatego warto wybrać modele dopasowane stylem do wnętrza. Szczególnym typem urządzeń wolnowiszących są okapy przystosowane do montażu na suficie, nad wyspą kuchenną. Wyglądem przypominają one okapy kominowe, są też równie wydajne. Wszystkie modele dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i stylistycznych – zobacz np. okapy kuchenne w markecie castorama. Drugą grupą okapów są wspomniane już urządzenia do zabudowy. Dużą popularnością cieszą się modele teleskopowe, zwane również szufladowymi; okapy te, po zamontowaniu w dnie szafki wiszącej, są prawie niewidoczne. Ich powierzchnia pochłaniająca powiększa się po wysunięciu specjalnej szuflady. Mają niewielkie rozmiary, ale także, co za tym idzie, niewielką wydajność. Istnieje również szereg nietypowych rozwiązań, takich jak okapy do zabudowy w ścianie, suficie lub blacie. Są to jednak urządzenia stosunkowo drogie i rzadko spotykane.

okap-kuchenny-castorama

Tryby pracy

Większość okapów dostępnych na rynku może pracować w dwóch trybach: jako wyciąg oraz jako pochłaniacz. Różnica pomiędzy tymi sposobami pracy polega na tym, gdzie trafia wciągane przez okap powietrze. W przypadku wyciągu mamy do czynienia z systemem otwartym. Powietrze z kuchni usuwane jest poprzez kanał wentylacyjny na zewnątrz. W przypadku pochłaniacza powietrze po przefiltrowaniu wtłaczane jest z powrotem do pomieszczenia (jeśli chcesz wyczerpać temat, zobacz ten artykuł: http://ladnydom.pl/budowa/1,106590,9047262,Jak_dobrac_moc_i_wydajnosc_okapu_kuchennego.html)

Filtry

Istotnym elementem okapów są filtry. Wyróżnić można filtry węglowe, odpowiedzialne za pochłanianie zapachów, oraz tłuszczowe, których zadaniem jest absorbowanie tłuszczu. Warto pamiętać, że filtry w okapach kuchennych należy regularnie czyścić i wymieniać, dzięki czemu urządzenia będą funkcjonować długi czas bez zarzutu.

Wybierając okap kuchenny, warto uwzględnić wielkość kuchni, sposób montażu urządzenia oraz estetykę. Zwróćmy też uwagę na to, czy sprzęt przystosowany jest do pracy w jednym, czy też w dwóch trybach.