Japońska firma założona w 1915 r. Początkowo zajmowała się sprzedażą i naprawą silników elektrycznych, później także sprzedażą i naprawą instalacji oświetleniowych i transformatorów. Pierwsze elektronarzędzie wyprodukowano w 1958 r. – był to przenośny strug do drewna o symbolu „1000”. W 1968 r. wprowadzono na rynek pierwsze narzędzie z akumulatorem – wiertarkę 6500-D.
Dziś Makita to korporacja o międzynarodowym zasięgu, jeden z największych producentów elektronarzędzi profesjonalnych na świecie. Główna siedziba firmy znajduje się w Anjo, niedaleko miasta Nagoya w Japonii. Firma ma fabryki w Japonii, Chinach, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Brazylii i Rumunii. Oferta firmy Makita obejmuje profesjonalną markę Makita, markę dla zaawansowanych majsterkowiczów Maktec oraz markę urządzeń ogrodowych Dolmar.
Polska filia – Makita Sp. z o.o. – rozpoczęła działalność w 1995 r. Ma siedzibę w Bielsku-Białej. Zapewnia dystrybucję na terenie całego kraju poprzez sieć punktów dilerskich. O stan techniczny narzędzi dba ponad 200 punktów serwisowych.

Makita elektronarzędzia_Fot. MakitaMAKITA Profesjonalna marka elektronarzędzi, narzędzi ogrodowych, urządzeń spalinowych, pneumatycznych oraz osprzętu i materiałów eksploatacyjnych. Markę wyróżnia bardzo szeroki asortyment obejmujący ponad 850 modeli. Jest to z reguły sprzęt wysokiej jakości, przeznaczony do intensywnej pracy, dla profesjonalistów. Wyjątkiem są niektóre akcesoria (np. wiertła lub bity), które są dostępne także jako akcesoria dla majsterkowiczów w atrakcyjnej cenie.