Prostota, efektywność i komfort w użytkowaniu to trzy czołowe zalety mat grzewczych, które prężnie wchodzą na nasz rodzimy rynek. Emisja promieniowania podczerwonego i podgrzewanie pomieszczeń właśnie w taki sposób sprawia, że maty grzewcze z powodzeniem mogą znaleźć zastosowanie w pomieszczeniu, jakim jest łazienka. Elektryczne maty grzejne są cienkie, przez co wygodne w montażu zarówno w przypadku nowych jak i remoncie istniejących przestrzeni mieszkalnych.

Dlaczego maty grzewcze nadają się do łazienek?

Zaletą montowania mat grzewczych w pomieszczeniach jest to, że nadają się zarówno pod panele drewniane jak i płytki. Obie formy pokrycia podłogowego to w tej chwili bestsellery w aspekcie wykończenia łazienek. Duża odporność i elastyczność są gwarancją trwałości oraz bezpiecznego montażu. Łazienka to pomieszczenie, w którym często przebywamy na bez wierzchniej odzieży, stąd wymóg, aby panowała tam wyższa temperatura i komfort. Grzejniki konwencjonalne powodują cyrkulację powietrza i wilgoci, co sprawia, że nasze stopy są tam zmarznięte. To wina niższej temperatury przy podłodze oraz chłodnych płytek.

Fot. Folie grzewcze – Brewa.pl (zapytaj o koszty)

Mata grzewcza poprzez sterownik stale utrzymuje odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Jest to oszczędne, a dla domowników bardzo komfortowe, gdyż temperatura na całej wysokości pomieszczenia nie waha się bardziej niż 1-2 stopnie. Maty grzewcze działają powierzchniowo, rozkładając emisję na całą podłogę. Promieniowanie podczerwone przechwytywane jest przez przedmioty wewnątrz, a następnie ponownie emitowane do wnętrza łazienki. Dla nas to stale odczuwana, przyjemna temperatura powietrza, oraz przedmiotów wewnątrz.

Ponieważ nie zachodzi zjawisko konwekcji cieplnej, w łazience panują gorsze warunki do rozprzestrzeniania się drobnoustrojów i alergenów. To znacząca zaleta. W przypadku małych łazienek zaoszczędzone miejsce, poprzez usunięcie grzejnika, może optycznie powiększyć pomieszczenie. Raz zainstalowana mata grzewcza (jeśli jest to zrobione należycie) to praktycznie bezawaryjna aplikacja, nie wymagająca żadnych prac eksploatacyjnych. Jak dowiadujemy się z Brewa.pl, większość producentów mat grzewczych jest na tyle pewna niezawodności swoich produktów, że daje na nie gwarancję 20 lat!

Montaż maty grzewczej w łazience

Najlepiej jest powierzyć tę część wykwalifikowanemu elektrykowi – w łazience, ze względu na wilgoć montaż maty grzewczej musi być wykonany starannie, a poza tym warto uzyskać gwarancję od fachowca. Mata grzewcza musi być połączona do puszki elektrycznej. Właściwą cześć wykłada się na suchym, wyrównanym podłożu. Co ciekawe, matę grzewczą można swobodnie docinać do swoich potrzeb (oczywiście mowa o samej macie, nie o przewodach emitujących ciepło). Maty grzewczej nie układa się pod urządzeniami sanitarnymi.

Jeśli już wykonamy tę część pracy, należy pokryć górną część warstwą zaprawy klejącej. Następnie kładzie się już właściwą część pokrycia podłogowego, czyli w przypadku łazienki w większości są to płytki ceramiczne.