Fot. Magnat

Jeśli marzy ci się jakaś zmiana w mieszkaniu, ale nie masz za wiele czasu i pieniędzy, chwyć za pędzel i przemaluj ściany. Odpowiednio dobrany kolor potrafi zdziałać cuda: podkreśli funkcję pomieszczenia, stworzy w nim odpowiedni nastrój, podkreśli atuty i ukryje wady, a nawet poprawi twoje samopoczucie. 

Co może kolor - dobieramy farbą

Fot. Benjamin Moore

Są barwy wśród których czujemy się dobrze, są i takie, które nas drażnią. Zanim pomalujemy ścianę na ulubiony kolor, zastanówmy się, jaki klimat chcemy stworzyć. Jeśli lubimy zieleń, błękit i fiolet, czyli barwy zimne, musimy liczyć się z tym, że nasz ukochany kolor raczej „schłodzi” pomieszczenie. Będzie jednak też działać uspokajająco. Zielona ściana pomoże się zrelaksować po męczącym dniu, niebieska stworzy wrażenie lekkości i świeżości. By pomieszczenie nabrało energii, postawmy na kolory ciepłe: żółć, pomarańcz czy czerwień. Z tą ostatnią jednak nie przesadzajmy zwłaszcza w sypialni, bo może się okazać, że zamiast smacznie spać, będziemy się przewracać z boku na bok. Uważajmy też z brązami i beżami – choć dają poczucie ciepła i solidności, w nadmiarze mogą przytłaczać, zwłaszcza niewielkie pomieszczenia. Do wnętrza nowoczesnego i minimalistycznego wybierzmy szary – będzie świetnym tłem dla dodatków w intensywnych barwach. Jeśli zaś chcemy uzyskać wrażenie przestrzeni, zdecydujmy się na biel. Pamiętajmy jednak, że warto ją łączyć z innymi kolorami, bo zastosowana samotnie może zmienić wnętrze w mało przytulne i sterylne.

Co może kolor - dobieramy farby do malowania ścian

Fot. Dekoral

Zestawy kolorystyczne na ścianach

Kolory na ścianach możemy też ze sobą łączyć, wtedy pomieszczenie będzie bardziej urozmaicone. Pamiętajmy jednak, że jak ze wszystkim, tak i z kolorami nie wolno przesadzać. Zbyt wiele krzykliwych barw w jednym pomieszczeniu wprowadzi niepotrzebny chaos. Mniej odważni mogą wybrać jeden kolor i jego odcienie, ci, którzy lubią zaszaleć – barwne zestawienia na zasadzie kontrastów:

Co może kolor - dobiramy kolory ścian

Fot. Dekoral

– ciemny/jasny – najlepiej widoczny będzie oczywiście między czernią a bielą ale występuje między odcieniami wszystkich kolorów (bo każą barwę można przyciemnić, dodając czerń, lub rozbielić)

Co może kolor - dobieramy farby

Fot. Dekoral

– zimny/ciepły – duże, zimne powierzchnie „ogrzewamy” kolorem ciepłym i na odwrót

Co może kolor - dobieramy kolory ścian

Fot. Dekoral

– czysty/złamany – barwę czystą łączymy z rozbieloną lub przyciemnioną.

Co może kolor - dobieramy kolory ścian

Fot. Benjamin Moore

Za pomocą barw optycznie powiększymy lub zmniejszymy pomieszczenie. Jeśli chcemy, by wnętrze wyglądało na bardziej przestronne, na ściany i podłogę wybierzmy jasne, zimne kolory; jeśli zaś chcemy je zmniejszyć – ciemne, zwłaszcza ciepłe. Ciemne ściany i jasny sufit optycznie zmniejszą pomieszczenie, ale jednocześnie je podwyższą.

Z kolei ciemny sufit i ciemna podłoga będą idealne do bardzo wysokich wnętrz, bo je obniżą. Pasy pionowe optycznie podwyższą pomieszczenie, ale jednocześnie je zwężą. poziome zaś odwrotnie – obniżą i poszerzą. Nie bez znaczenia jest też rodzaj użytej farby. Wszystkie matowe absorbują światło i sprawiają, że wnętrze wydaje się mniejsze, z kolei błyszczące światło odbijają i optycznie powiększają.

Co może kolor - dobieramy kolory ścian

Fot. Benjamin Moore