Aranżacja przydomowego ogródka to nie tylko starannie wybrane kwiaty i krzewy, będące jego niewątpliwą ozdobą. Aby w pełni korzystać z uroków kącika pełnego roślin, dobrze zadbać również o miejsce do ich podziwiania.

Idealnie w tym celu sprawdzą się altanki ogrodowe, będące poniekąd dodatkowym pokojem – tyle, że pośród zieleni. Lato w pełni, a to doskonały moment, by pomyśleć o zaplanowaniu wyjątkowej przestrzeni w ogrodzie.

Altany ogrodowe – relaks blisko zieleni

Altany ogrodowe, czyli różnego rodzaju konstrukcje przeznaczone do zewnętrznego użytku, znajdują szereg zastosowań. Jak wspomnieliśmy – w niewielkich budowlach możemy zaaranżować w pełni funkcjonalną przestrzeń, pozwalająca nam na podziwianie piękna otoczenia z zupełnie innej perspektywy.

Altanki ogrodowe będą też idealnym schronieniem przed letnimi, doskwierającymi nam upałami. Wypoczynek w zacienionej altance będzie znacznie przyjemniejszy niż w domu. Dzięki zadaszonej altance nie będą nam straszne nawet deszcze czy wiatr.

Funkcjonalna przestrzeń wypoczynkowa

Altanka ogrodowa doskonale sprawdzi się również w przypadku osób, które uwielbiają biesiadowanie na świeżym powietrzu. Praktycznie zaaranżowana przestrzeń pozwoli na komfortowe spędzanie letnich wieczorów z ulubioną książką, jak również organizację spotkań w plenerze. Wystarczy zadbać o wyposażenie altanki ogrodowej w niezbędne meble ogrodowe, aby wspólne grille stały się jeszcze bardziej niezapomniane.

Dekoracyjne walory altanek ogrodowych

Perfekcyjne warunki do wypoczynku to nie wszystko. Współczesne altanki ogrodowe to również świetny pomysł na urozmaicenie architektury przydomowych obszarów. Altanka, idealnie wkomponowana w roślinność i dopasowana do stylu całej aranżacji, z całą pewnością podniesie walory estetyczne całej posesji. Jej nietuzinkowy charakter docenią nie tylko domownicy, ale i odwiedzający goście.

Rodzaje altanek ogrodowych

Bogaty wybór rodzajów altanek ogrodowych może przyprawić o zawrót głowy. Przede wszystkim, estetyczne i funkcjonalne konstrukcje, podzielić możemy ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. W sklepach stacjonarnych i internetowych, znaleźć można zarówno altanki metalowe, plastikowe, jak i drewniane. I to właśnie te ostatnie cieszą się największą popularnością wśród osób aranżujących przydomową przestrzeń. Nie bez powodu, drewno, z uwagi na swój naturalny charakter, doskonale współgra z niemal wszystkimi stylami ogrodów.

Altanka ogrodowa w idealny sposób wkomponuje się zarówno w tradycyjną, jak i nowoczesną aranżację ogrodu. Nie bez znaczenia jest też fakt, że drewniane altanki powstają w wielu gatunków drewna, jak choćby sosny, modrzewia, świerka czy jodły. Altanki do ogrodu dzielą się również z uwagi na kształt – tu spotkać możemy się z prostymi altankami kwadratowymi, altankami prostokątnymi, sześciokątnymi, jak również okrągłymi.

Również kształt i rodzaj dachu różnią się w zależności od rodzaju altanki. Z płaskim dachem, z dachem jednospadowym lub dwuspadowym, kopertowym lub łukowatym, a nawet w kształcie kopuły. Ogromna różnorodność altanek ogrodowych umożliwia ich dopasowanie nie tylko do wyglądu ogrodu, ale również do naszych indywidualnych potrzeb. Zwłaszcza, że drewnianą altankę można dodatkowo pomalować na dowolny kolor.

Jak wyposażyć altankę ogrodową?

Decydując się na zakup altanki ogrodowej, uwagę należy poświęcić również jej właściwemu wyposażeniu. Wśród niego, znaleźć się powinny przede wszystkim meble. Dobrym rozwiązaniem jest zakup zestawu mebli, na który składać będą się stół i krzesła bądź stół i długa kanapa dla kilku osób. Dobrym pomysłem mogą być też różnego rodzaju skrzynie do przechowywania.

W przypadku mebli, podobnie jak z altanami ogrodowymi, możemy wybierać spośród różnych materiałów i konfiguracji, które dostępne są w sprzedaży. Aranżując altankę ogrodową, nie zapominajmy o jej odpowiednim oświetleniu, które przyda się zwłaszcza podczas imprez wieczornych. Dobrze dobrane lampy powinny nie tylko spójnie uzupełniać przestrzeń wypoczynkową, ale przede wszystkim zapewniać konieczny komfort jej użytkownikom.

Chcesz odświeżyć przydomowy ogród? Planujesz stworzyć w nim wyjątkowo funkcjonalny i estetyczny kącik do letnich spotkań? Nie może zabraknąć w nim wytrzymałej i komfortowej altanki z drewna, z pomocą której szybko, wygodnie i tanio wykreujesz jedyną w swoim rodzaju przestrzeń do wypoczynku.