Wygoda spania jest tematem ważnym. Zwrócono na to uwagę także jeśli chodzi o produkcję materacy, które umieszcza się później na swoich łóżkach. Obecnie w sklepach można znaleźć przynajmniej kilka typów tych produktów, które różnią się od siebie sposobem wykonania, a co za tym idzie właściwościami. Jeśli chodzi o najlepsze materace, to można wśród nich wymienić te piankowe i lateksowe. Czym się charakteryzują poszczególne typy? O tym poniżej.

Materace sprężynowe – kieszeniowe

Są one jednym z najstarszych typów materacy, choć zostały ulepszone – wtedy, gdy wprowadzono tzw. kieszenie, które oddzielają od siebie sprężyny. Dzięki temu, że każda z nich znajduje się w innej kieszeni, reagują one indywidualnie na nacisk ludzkiego ciała. Dzięki temu dobrze wspierają postawę (stawy, kręgosłup) w czasie snu. Są polecane przez rehabilitantów dla osób z problemami z układem kostnym. Można je oczywiście stosować także profilaktycznie. Są one również idealne na podwójnych łóżkach, ponieważ niemal całkowicie niwelują ruchy drugiej osoby.

Materace piankowe

Choć znane są już od dawna, to te produkowane obecnie są o wiele lepszej jakości niż kiedyś. Materace piankowe dzielą się na modele o różnych systemach, typach i stopniach twardości (jest ich siedem tak jak w materacach sprężynowych). Stanowią świetne podparcie dla ciała.
Materac piankowy najlepiej sprawdzi się u tych osób, które lubią gdy to na czym śpią delikatnie ich otula, a zarazem wspiera kręgosłup.

Materace hybrydowe

Są niejako połączeniem materaca kieszeniowego i piankowego. Zapewniają najwyższy możliwy komfort snu, dlatego że pianka przyjemnie otula ciało, a sam materac doskonale wspiera kręgosłup. Są to modele grube: ich wysokość może wynosić nawet 36 cm. Sprężyny pełnią w nich rolę podstawy, dlatego materace hybrydowe nie potrzebują stelaży. Na górze znajduje się zaś wiele warstw pianek (w tym termoelastyczna i wysokoelastyczna). Tego typu materace na rynku nie występują zbyt często, a to, dlatego że płaci się za najwięcej (w porównaniu do wszystkich innych modeli).

Materace termoelastyczne

Do ich produkcji wykorzystuje się zazwyczaj różne pianki (bu uzyskać optymalny efekt), lecz główną część stanowi pianka termoelastyczna. Dzięki niej materac kształtuje się nie tylko pod wpływem ciężaru ciała, ale także pod wpływem jego temperatury. Powinny wybierać je osoby mające kłopoty ze snem i kręgosłupem.

Materace lateksowe

Naturalny lateks (który powinien być przeważającą częścią ich wypełnienia), jest materiałem całkowicie naturalnym. Są to materace nieco droższe od innych, ale za to bardzo wygodne. Materace lateksowe zapewniają więcej punktów wsparcia niż materace kieszeniowe. Powinny się więc one znaleźć w sypialni osób, które mają np. problemy z kręgosłupem. Idealnie dopasowują się one do ciała, nie powodując zarazem uczucia zapadania się. Co więcej, wpływają one korzystnie nie tylko na układ kostny, ale także na układ krwionośny (bo umożliwiają swobodny przepływ krwi w żyłach). Ten typ materacy zapewnia też bardzo wysoki poziom higieny: materiał ich wykonania nie sprzyja bowiem rozwojowi bakterii i pleśni.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/12-materace-do-spania