Połączenie czerni i rdzawej czerwieni zawsze robi wrażenie. Fot. Francesco Guardi Collezione

Intrygujące połączenie wiktoriańskiej elegancji z industrialną surowością oraz symbolami rewolucji przemysłowej. Nurt stylistyczny zwany steampunkiem z powodzeniem można zastosować w aranżacji wnętrz. To propozycja dla wielbicieli eklektyzmu, retro i… Sherlocka Holmesa.

Fantastyczna era przemysłowa

Steampunk nazywany też Victorian Science Fiction pierwotnie był nurtem fantastyki naukowej, stylistyką nawiązujący do epoki wiktoriańskiej i czasów rewolucji przemysłowej. Kreowano w niej mroczną industrialną wizję przeszłości, wymyślano wynalazki, które nigdy nie powstały. W literaturze steampunkowej twórcy często odwoływali się do dzieł Juliusza Verne’a, Herberta George’a Wellsa czy Arthura Conan Doyla. Nurt zadomowił się również w innych dziedzinach kultury – kinie, komiksie, modzie, grach komputerowych. Znajdziemy tam połączenie wiktoriańskiej nieco mrocznej elegancji z industrialną surowością i XIX-wieczną maszynerią. Inspiracje z tej estetyki czerpią również architekci wnętrz.

Czerwone i czarne ściany

Inspiracja stylem steampunk we wnętrzach

Nowoczesna przestrzeń, efekt rdzy na ścianie i sztuka. Fot. Francesco Guardi Collezione

Podstawą jest łączenie kontrastów w doborze kolorów i materiałów. Charakterystycznym i bardzo efektownym połączeniem jest duet czerni z czerwienią i metalami (stalą lub miedzią). Można go uzyskać, zestawiając we wnętrzu czarne skórzane kanapy lub fotel typu Chesterfield z rdzawą czerwienią lub miedzią na dodatkach lub… na ścianie.

W ostatnim przypadku wyrazisty efekt możemy osiągnąć, dekorując ścianę lub element architektoniczny np. cokoły lub kominek. Do wyboru jest wiele niebanalnych rozwiązań – tapet, fototapet i specjalnych farb dekoracyjnych. – Ściana z metalicznym błyskiem w ciemnym odcieniu lub kolorach kamieni szlachetnych to coraz popularniejszy trend w wystroju, który osiągniemy za pomocą farb akrylowych z metalicznymi pigmentami. W styl wiktoriański świetnie wpisze się też oryginalna dekoracja ścienna o efekcie aksamitu. Możemy również wybrać styl industrialny – beton, cegłę lub farbę, którą uzyskamy efekt rdzy – mówi Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta farb i mas dekoracyjnych Francesco Guardi Collezione.

Przykuwającą wzrok dekorację ściany zrównoważy biel i zgaszone kolory: brąz, sepia, kremowy, granat i ciemna zieleń. Wybierzmy jeden mocny akcent kolorystyczny i dopełnijmy go paletą kolorów neutralnych.

Wybór materiałów. Przeciwieństwa się przyciągają

Inspiracja stylem steampunk

Komputer w stylu steampunk. Fot. Jake von Slatt (Flickr) [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Niebanalne wnętrze w duchu epoki pary osiągniemy, łącząc trwałe i mocne materiały jak skóra z delikatnymi tkaninami np. koronką i jedwabiem. Kolejne połączenie to zestawienie wiktoriańskich ornamentów (np. kwiatowego obicia kanapy) i złoceń z elementami znanymi z loftów – widocznej na ścianie plątaninie rur, szkle, betonie.

Styl steampunkowy gloryfikuje przeszłość, a więc nie bójmy się mebli nagryzionych zębem czasu. Dobrze utrzymany piękny mebel z epoki potrafi odmienić całe wnętrze. Szukajmy okazji na targach staroci i aukcjach internetowych. A zdobione stare meble zestawiajmy z nowoczesnymi w stylu industrialnym np. lampą kreślarską lub szafką aptekarską.

Dodatki z dawnych lat. Mapy, zegary i babciny zielnik

Inspiracja stylem steampunk

Fot. Unsplash

Widoczne na ścianach rury lub ślady rdzy, stare mapy i zegary. Jak w wielu przypadkach tak i w stylu steampunk to dodatki tworzą niepowtarzalny klimat. Tutaj również kluczem jest połączenie bogactwa stylu wiktoriańskiego z elementami nawiązującymi do rozwoju nauki i techniki. Postawmy więc na bibeloty z XIX wieku (oryginalne lub stylizowane). Stylową dekoracją ściany będą pożółkłe czarno-białe zdjęcia, stare mapy, oprawione w ramki zielniki czy szkice z lekcji biologii. Niezwykłym dodatkiem będą też stare zegary (a w szczególnie ich mechanizmy, które znajdziemy w wielu steampunkowych aranżacjach), barometry, lunety, czy stare maszyny do pisania – to wyróżniki tego stylu.

Styl steampunk to nie tylko wytworna estetyka retro w nowoczesnych wnętrzach, ale też spotkanie dawnej mechaniki ze współczesną technologią. Wbrew pozorom sprawdzi się w każdym wnętrzu, zarówno męskim gabinecie jak i kobiecej sypialni, wystarczy odpowiednio dozować dodatki. Świetna propozycja dla fanów historii, powieści sf i eklektyzmu.