Czeka Cię odbiór techniczny mieszkania od devepera, ale nie wiesz jak się do niego przygotować? Mamy dla Ciebie praktyczne rady, jak to zrobić. Sprawdź więcej!

Kupno nowego mieszkania to dla wielu osób jedna z najpoważniejszych decyzji w życiu. Pamiętaj, że spędzisz w nim wiele cudownych chwil w gronie rodziny i przyjaciół, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, aby podczas odbioru technicznego wszystko sprawdzić. Musisz się do tego rzetelnie i sumiennie przygotować, celem uniknięcia przykrych niespodzianek oraz nerwów, ale również zbędnych wydatków finansowych w przyszłości.

Przygotowaliśmy dla Ciebie cenne wskazówki i porady, na co zwrócić szczególną uwagę podczas odbioru technicznego mieszkania od dewelopera.

Jak przygotowac sie do odbioru technicznego mieszkania od developera?

Jak się przygotować do odbioru

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, aby się dobrze przygotować musisz dokładnie przeczytać umowę z developerem, wynotuj warunki techniczne oraz normy budowlane. Ważna jest również pora dnia. Na odbiór umów się w dzień, w porze, gdy do mieszkania będzie wpadało najwięcej światła. Naturalne światło pozwoli Ci dojrzeć więcej niż sztuczne, dzięki niemu łatwiej wyłapiesz wszystkie niedoskonałości.

Ile trwa odbiór mieszkania od dewelopera?

Pamiętaj, że odbioru technicznego nie wykonasz w ciągu 15 min. Optymalny czas na dokładne sprawdzenie mieszkania wynosi przynajmniej 3 godziny. Jeżeli obawiasz się, że możesz nie wyrobić się w rozsądnym czasie, najlepiej poproś o pomoc fachowca.

Pomoc specjalisty może okazać się dużym ułatwieniem, koszt takiej pomocy nie powinien przekroczyć 300 zł.

Co musisz zabrać ze sobą?

Aby dobrze przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania musisz wziąć ze sobą kilka niezbędnych przedmiotów, takich jak:

  • dokładny plan mieszkania – aby sprawdzić czy developer pamiętał o wszystkich pomieszczeniach i wymiarach tych pomieszczeń,
  • próbnik lub przewód z żarówką – aby sprawdzić działanie instalacji elektrycznej,
  • poziomicę najlepiej 2m – dzięki niej sprawdzisz poziomy i piony ścian oraz sufitu. Przyda się również na balkonie, gdyż jego podłoga musi mieć odpowiedni spadek skierowany na zewnątrz,
  • zapałki lub zapalniczka- do sprawdzenia instalacji wentylacyjnej (płomień powinien być zwrócony w kierunku kratki wentylacyjnej),
  • miarkę minimum 3 metry lub dalmierz laserowy –  służy do sprawdzania zgodności wymiarów ścian z projektem,
  • aparat fotograficzny – przyda się do lepszego udokumentowania usterek,
  • kątownik – służy do sprawdzenia kąta ścian i sufitu,
  • kartka i długopis – kartka przyda się do sprawdzenia szczelności okien. dodatkowo możesz na niej zapisać roboczą listę wszelkich niedociągnięć i nieprawidłowości.

Odbiór techniczny mieszkania od developera

Najważniejsze czynności odbioru technicznego mieszkania.

Porządek

Zanim zaczniesz przeprowadzać kontrolę mieszkania, upewnij się, że jest dobrze wysprzątane. Nie daj sobie wmówić, że to jest budowa i trzeba się liczyć z bałaganem. Tylko tak będziesz w stanie wykryć wszelkie niedociągnięcia ze strony developera. Nie obawiaj się zwrócić mu uwagi nawet na najdrobniejsze niedociągnięcia, w końcu kupno nowego mieszkania było dla Ciebie niemałym wydatkiem finansowym.

Zgodność z umową

Najważniejszą czynnością jest sprawdzenie zgodności mieszkania z umową z deweloperem, którą zawarłeś. Musisz sprawdzić, czy układ oraz wielkość pomieszczeń zgadzają się z planem. Przy sprawdzaniu wielkości pomieszczeń pamiętaj o tym, aby sprawdzić, czy w umowie jest podana wielkość z tynkiem, czy bez.  

Kąt między ścianami

Następnie sprawdź pion i poziom ścian, kąty między ścianami powinny wynosić 90 stopni (chyba że w planie było zaznaczone inaczej), jest to szczególnie ważne, gdy chcesz postawić tam przylegające meble. Tynk na ścianach powinien być równo rozłożony. Sytuacja, w której są wybrzuszenia i zgrubienia, jest niedopuszczalna.

Sufit

Przy sprawdzaniu sufitu szczególną uwagę zwróć na to, czy jest suchy, zwłaszcza jeżeli kupiłeś mieszkanie na ostatnim piętrze. Plamy i przebarwienia mogą świadczyć o wilgoci, która może być spowodowana źle postawionym dachem.

Podłogi

Kolejnym etapem jest sprawdzenie jakość podłóg. Przy pomocy poziomicy sprawdź poziom podłóg, zwróć również uwagę na kąty. Podłoga na balkonie powinna być tak wykonana, żeby bez problemu spływała z niej woda. Niewłaściwy spadek może powodować zalewanie mieszkania podczas mocniejszych opadów deszczu.

Okna i drzwi

Po sprawdzeniu ścian przychodzi czas na sprawdzenie drzwi i okien. Przed ich kontrolą sprawdź, ich czystość, to pozwoli Ci lepiej określić, czy nie ma na nich zarysowań i nierówności. Następnie sprawdzić, jak się zamykają i otwierają, czy chodzą lekko i bez problemu. Szczelność okien sprawdzisz przy pomocy przyniesionej kartki.

Instalacja elektryczna

W następnej kolejności sprawdź czy rozmieszczenie gniazd i punktów świetlnych jest zgodne z projektem. Drugim etapem inspekcji instalacji jest sprawdzenie jej działania. Aby, to dobrze wykonać należy we wszystkich punktach świetlnych zamontować oprawki z żarówkami i włączyć je naraz. Jeżeli coś zacznie migać lub wyskoczy bezpiecznik, zgłoś to deweloperowi. Prąd w gniazdkach sprawdzisz przy pomocy próbnika.

Wentylacja

Ostatnim etapem odbioru technicznego jest sprawdzenie wentylacji. Po pierwsze sprawdź, czy wszystko jest zgodne z projektem. Do sprawdzenia tej instalacji użyj zapalniczki, obserwując kierunek płomienia (powinien być skierowany w stronę kratki wentylacyjnej). W ten sposób sprawdzisz, czy jest dobrze wykonana. Nieprawidłowości w realizacji instalacji spowodują wilgoć oraz zatrzymywanie się zapachów.

Formalności po odbiorze mieszkania

Wszystkie znalezione przez Ciebie usterki i niedociągnięcia względem projektu musisz zapisać w protokole zdawczo-odbiorczym. Pamiętaj o wpisaniu dobrej daty w protokole, jest to bardzo ważne, gdyż od tej daty deweloper ma obowiązek w ciągu 14 dni na ustosunkowanie się do wszystkich Twoich uwag, a w ciągu 30 dni powinien je usunąć. W przypadku, gdy developer nie chce naprawić wskazanych usterek w określonym czasie lub znalezione przez Ciebie wady są na tyle poważne, że uniemożliwiają zamieszkanie, możesz odmówić podpisania protokołu.

Pamiętaj, że podpisanie protokołu nie oznacza, że wszystkie późniejsze wady obciążą Twój budżet. Wtedy w grę wchodzi rękojmia, nawet jeżeli nie ma jej zapisanej w umowie, obowiązuje ona na mocy prawa dewelopera przez 3 lata. Przy podpisaniu protokołu domagaj się również gwarancji na drzwi lub okna, w przypadku stwierdzenia ich uszkodzeń możesz domagać się wymiany, naprawy lub zwrotu pieniędzy.