Praca zdalna w domu to dla wielu osób spełnienie marzeń. Choć początkowo jesteśmy zachwyceni taką pracą, to z czasem zaczynamy zauważać, że wymaga ona od nas znacznie większej samodyscypliny i organizacji. Nie da się niestety efektywnie pracować na kanapie przed telewizorem albo w łóżku. Aby praca zdalna była przyjemna i efektywna, należy zaaranżować swoje miejsce pracy w takim miejscu, gdzie domownicy nie będą nam przeszkadzać i będziemy mogli skupić się na pracy, tak jakbyśmy właśnie byli w biurze.

Domowe biuro

Home Office ma swoje plusy — jest wygodny, pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze, jakie musielibyśmy przeznaczyć na codzienne dojazdy do firmy. To, w jaki sposób urządzimy nasze domowe biuro, głównie zależy od tego, ile miejsca mamy do zagospodarowania.

Jeśli mamy dla siebie całe puste pomieszczenie, możemy z powodzeniem zamienić go w gabinet. Urządzanie należy rozpocząć od podstaw, czyli wyboru koloru ścian. Najlepszym wyborem będzie biel oraz jasne odcienie szarości, ewentualnie delikatne pastele. W pomieszczeniu o takich kolorach najłatwiej jest się skupić i pracować.

Kolejnym etapem, będzie wybór stylu, w którym chcemy urządzić gabinet. Osoby na stałe pracujące zdalnie w domu najchętniej wybierają styl:

• Skandynawski

• Nowoczesny

• Klasyczny

Bez znaczenia, jaki styl wystroju wybierzemy, całość powinna być estetyczna i funkcjonalna. Im mniej przypadkowych mebli w różnych stylach oraz kolorowych dodatków zupełnie niepasujących do całości tym lepiej. W uporządkowanej i ładnej przestrzeni nasza praca będzie zdecydowanie przyjemniejsza i efektywniejsza. Warto więc postawić na ładne bibeloty i dodatki, które będą na nas działać kojąco i inspirująco. Świetnym pomysłem będą również kwiaty doniczkowe. Nie tylko oczyszczają i jonizują powietrze w pomieszczeniu, ale także wpływają na dobry nastrój. Jeśli w trakcie pracy lubimy słuchać muzyki, powinniśmy zadbać o naszą ulubioną listę utworów.

Niezbędne meble do biura

Nasze miejsce pracy w gabinecie powinno być w miarę możliwości blisko okna, czyli naturalnego światła. Najlepiej, aby stało prostopadle do okna. Osoby praworęczne powinny siedzieć lewym bokiem do okna, a osoby leworęczne prawym bokiem. Pamiętajmy, że osoby pracujące przy komputerze nie powinny siedzieć tyłem do okna, ponieważ w ekranie monitora będzie odbijało się światło, więc to będzie bardzo przeszkadzało podczas pracy.

Jednak niezależnie czym się zajmujemy i na czym polegają czynności, które będziemy wykonywać w domowym biurze, warto wyposażyć domowe biuro w profesjonalny zestaw mebli do biura. Podstawowymi i jednocześnie najważniejszymi meblami są:

• Biurko – bez znaczenia, czy pracujemy na komputerze, czy też nie, jest ono podstawowym meblem w naszym biurze. Z jego pomocą możemy wygodnie pisać, przygotowywać oferty dla klientów, analizować domowe rachunki lub pracować na laptopie. Biurko powinno mieć odpowiednią wielkość i wysokość dopasowaną do naszej pracy. Jego funkcjonalność będzie zależała od powierzchni blatu, czyli inaczej mówiąc powierzchni roboczej oraz ilości dodatkowego miejsca do przechowywania – szafek i szuflad. Poza jego funkcjonalnością ważne są również jego walory estetyczne. Mebel musi pasować do stylu, w jakim urządzamy nasze biuro oraz odpowiadać naszym potrzebom i gustowi.

• Fotel biurowy – jest on równie ważny co biurko. Powinien być wygodny, ponieważ nie raz spędzimy na nim wiele długich godzin podczas pracy. Wygodny fotel powinien mieć również, regulowaną wysokość, którą dopasujemy do wysokości biurka lub wykonywanych w danym momencie czynności oraz odchylane oparcie. Oczywiście wybór odpowiedniego modelu należy dopasować nie tylko do wystroju, ale także do przestrzeni, jaką dysponujemy. Jeśli nasz gabinet jest niewielki, to nie możemy wybrać dużego modelu, ponieważ nie będzie zajmie stanowczo za dużo miejsca, nie będzie pasował do całości, a więc będzie wyglądał nieco ordynarnie.

• Lampa biurowa – jest ona konieczna, szczególnie podczas jesiennych i zimowych dni oraz wtedy, gdy lubimy pracować późnym popołudniem lub wieczorem. Idealne światło powinno być w odcieniu zbliżonym do naturalnego, jakie mamy podczas bezchmurnego dnia w samo południe. Światło nie tylko pomaga nam się skupić, ale jest również korzystne dla naszych oczu.

Miejsce do przechowywania

Idealne domowe biuro jest funkcjonalne, estetyczne oraz uporządkowane. Aby zachować porządek w takim miejscu, powinny w nim pojawić się regały lub szafy, które bez problemu pomieszczą segregatory i niezbędne książki lub czasopisma. Dzięki takiemu rozwiązaniu każdy nasz dokument będzie miał swoje miejsce i bez problemu w razie potrzeby go odnajdziemy.

W zależności od upodobań i wystroju gabinetu możemy zdecydować się na zamkniętą szafę. Pozwoli to dodatkowo uporządkować optycznie pomieszczenie. To rozwiązanie najbardziej cenią sobie osoby, które w domowym biurze przyjmują klientów, np. księgowy. Dzięki zamykanym szafom nie muszą się martwić, że przez nieuwagę naruszą ustawę o ochronie danych osobowych.

Zwiększenie efektywności pracy

Gdy nasze biuro domowe, zostało zaprojektowane, a zestaw mebli biurowych zamówiony, to powinniśmy zaplanować codzienną dawkę ruchu. Często pracujemy w pozycji siedzącej przez wiele godzin. Niestety nie jest to najlepsze rozwiązanie dla naszej kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Warto więc regularnie zażywać aktywności fizycznej – najlepiej oczywiście na świeżym powietrzu. Nawet codzienne spacery sprawią, że będziemy czuli się znacznie lepiej. Dotleniony i odżywiony mózg podnosi metabolizm w organizmie, co może uchronić nasze ciało od dodatkowych kilogramów. Poza tym dotleniony mózg zwiększa także naszą kreatywność i efektywność pracy.

Praca zdalna staje się coraz popularniejsza i prawdopodobnie będzie ona wdrożona na stałe w wielu zawodach. Warto więc zorganizować swoją przestrzeń do pracy, tak aby pozwalała na wykonywanie wszystkich obowiązków zawodowych, pobudzała kreatywność i wspierała koncentracje. W związku z tym należy postawić nie tylko na rozwiązania, które zapewniające nam higienę pracy, ale także, które zapewnią nam zdrowie fizyczne oraz psychiczne.