Ogród to wymarzone miejsce do wspólnego spędzania czasu z dziećmi, znajomymi i przyjaciółmi. Jego zieleń zachęca do aktywnego wypoczynku, ale i spędzenie w nim leniwego popołudnia jest wspaniałym pomysłem. Aby jednak przestrzeń ogrodu była bezpieczna, konieczne jest zainstalowanie ogrodzenia. Jak je wybrać, aby nie szpeciło krajobrazu, tylko pięknie i harmonijnie komponowało się z nim? Rozwiązanie tego dylematu jest proste – to ogrodzenie gabionowe.

Czym jest ogrodzenie gabionowe i jak jest zbudowane?

Rozwiązanie to już od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów i stało się bardzo modne ogrodzenia gabionowe mają szereg zalet, dzięki którym są obecnie jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań.

Gabiony stanowią kosze wykonane ze spawanej, plecionej lub zgrzewanej siatki stalowej, wypełnione kamieniem lub kruszywem różnych rodzajów. Ich ogromna różnorodność sprawia, że każdy z klientów może z łatwością osiągnąć zaplanowany przez siebie efekt aranżacyjny.

Budowa takiego ogrodzenia jest bardzo prosta. Jeden segment składa się z kosza wykonanego z siatki o grubości minimum 5 mm, w którym umieszcza się kamień. Należy jednak pamiętać, aby wypełnienie zostało tak dopasowane do wielkości oczek siatki, aby nie wysypywało się przez nie. Korzystając z usług profesjonalnego producenta ogrodzeń, możesz mieć pewność, że Twoje wymagania i oczekiwania zostaną spełnione.

Dlaczego warto wybrać ogrodzenia gabionowe?

O zaletach ogrodzeń gabionowych można mówić bardzo długo. Są przede wszystkim bardzo różnorodne, ale także oryginalne, eleganckie i praktyczne.

Funkcjonalność, której nie mają inne rodzaje ogrodzeń

Żadne inne ogrodzenie nie zapewni takiego efektu jak ogrodzenie gabionowe. To nie tylko ochrona przed dostaniem się na posesję osób nieproszonych, ale także wszelkich odgłosów – kamienie niezwykle skutecznie od nich izolują. Rozwiązanie to sprawdzi się więc zarówno wtedy, gdy mamy hałaśliwych sąsiadów, jak i gdy mieszkamy tuż przy drodze, którą jeżdżą samochody. Ogrodzenie gabionowe skutecznie osłoni nas także przed wzrokiem ciekawskich przechodniów – kamienie tworzą zwartą, nieprzepuszczalną barierę.

Trzeba także wspomnieć o trwałości tego rozwiązania. Podczas gdy siatka ogrodzeniowa lub drewniane panele ulegną w końcu i rozpadną się pod wpływem czasu i warunków atmosferycznych – gabiony pozostaną nadal niewzruszone. Tutaj nie ma elementów, które mogłyby ulec korozji lub spróchnieć.

Kolejną sprawą jest kwestia regularnej konserwacji. Kosze i kamienie nie wymagają impregnacji – wystarczy raz lub dwa razy w sezonie umyć je myjką ciśnieniową.

Wszechstronność zastosowań

Jednak tym, co najbardziej fascynujące i wspaniałe w omawianym rozwiązaniu, jest wszechstronność jego zastosowań. Ogrodzenia gabionowe doskonale prezentują się z ogrodami wykonanymi w stylu tradycyjnym i nowoczesnym, a same kosze gabionowe mają znacznie więcej zastosowań, które nie ograniczają się wyłącznie do funkcji osłaniania mieszkańców działki przed światem.

ogrodzenie gabionowe

Ogród w stylu nowoczesnym

Ogrodzenia gabionowe możemy najczęściej podziwiać w nowopowstałych ogrodach utrzymanych w nowoczesnym, luksusowym stylu. Ogradzają okazałe posesje z szerokimi podjazdami wyłożonymi elegancką kostka i obsadzone doskonale utrzymaną zielenią. W takich miejscach architektura ogrodowa jest przemyślana i zorganizowana w każdym szczególe.

Świetnie komponują się z takim otoczeniem, dodając mu luksusowego charakteru. Jeśli jest w nim dużo drewna, na przykład na elewacji domu, tym lepiej – naturalne materiały takie jak kamień i drewno doskonale ze sobą harmonizują. Warto pokusić się także o identyczne elementy małej architektury.

Wielką zaletą gabionów jest ogromna wręcz ilość materiałów, które można wykorzystać do ich stworzenia. Jeśli więc na posesji jest obszerny podjazd i ścieżki oraz obrzeża rabat wykonane z kostki brukowej, to można ten sam materiał umieścić w stalowych koszach – wówczas będą stanowiły spójną całość. Ale można wykorzystać także na przykład szklany wsad lub kamień łupany czy cięty. Na rynku dostępne są dziesiątki różnorodnych materiałów. Doskonałym pomysłem będzie wykonanie oświetlenia LED, które podkreśli urodę twojego gabionu.

Ogród w stylu tradycyjnym – połączenie naturalnych materiałów

Ale gabion idealnie pasuje także do tradycyjnych ogrodów, pełnych bujnej, nieco dzikiej roślinności, kolorowych kwiatów, romantycznych zaułków i ścieżek z kamieni polnych. Takie ogrody przepięknie komponują się z ogrodzeniem wypełnionym otoczakami lub kamieniami rzecznymi czy polnymi, które nawiązują do ich pierwotnego, naturalnego charakteru.

Aby instalacja jeszcze lepiej wyglądała w ogrodzie, można posadzić przy niej rośliny, które ją trochę zarosną – róże pnące, clematisy, winorośl czy milin amerykański. W ten sposób całość będzie prezentowała się bardzo naturalnie i harmonijnie.

W przypadku ogrodu naturalnego dobrym pomysłem będzie wypełnienie przestrzeni pomiędzy poszczególnymi koszami panelami drewnianymi, podczas gdy wokół ogrodu nowoczesnego można pokusić się o nieco tańsze rozwiązanie – stalowe panele ogrodzeniowe.

A jeśli zostanie trochę materiału…

Ogród nie powinien stanowić przypadkowego zestawu różnych elementów aranżacji, lecz być dobrze przemyślaną kompozycją. Dlatego też, jeśli zdecydowaliście się na postawienie ogrodzenia gabionowego, warto pójść o krok dalej. Z koszy może być wykonana także mała architektura – grill, murek osłaniający taras, pergole, fontannę lub oczko wodne, donice i doniczki a nawet meble ogrodowe takie jak ławki i stół.

Rozwiązanie to ma dokładnie te same zalety, które prezentują ogrodzenia gabionowe – są długowieczne i szalenie atrakcyjne wizualnie. Trzeba jednak pamiętać, że są też bardzo ciężkie, a więc prawdopodobnie gabiony w ogrodzie zostaną na wyznaczonych im miejscach już na stałe – nie będzie możliwości zmiany ustawienia mebli. Dlatego też należy dobrze przemyśleć ich umiejscowienie.

Jak to zrobić i czy warto postawić na samodzielne wykonanie?

Można oczywiście spróbować je zrobić samodzielnie. Do wykonania samych koszy konieczne są gotowe panele lub siatka zbrojeniowa, drut ocynkowany, kątowniki stalowe i oczywiście narzędzia – wiertarka, przecinarka, spawarka, łopaty i szpadle. Na sam koniec, po wykonaniu koszy, trzeba będzie zamówić odpowiednie kamienie i wypełnić nimi kosze. W Internecie można w każdej chwili znaleźć mnóstwo informacji, porady i filmiki z instrukcją budowy krok po kroku, ale samodzielny montaż jest zadaniem bardzo wymagającym i czasochłonnym.

Co zyskujemy zamawiając ogrodzenie w profesjonalnej firmie?

Drugą opcją jest zlecenie wykonania ogrodzenia firmie, która się w tym specjalizuje. Jest to wyjście rzecz jasna droższe, ale to nie koszty powinny być priorytetem, lecz jakość i solidność wykonania. Jeśli chcemy, aby instalacja oparła się wpływom czasu, warunków atmosferycznych i ogromnemu ciężarowi kamiennego wsadu, musi być wykonana z dobrze dobranych i perfekcyjnie wykonanych materiałów. W przeciwnym razie grozi nam katastrofa – ogrodzenie będzie się wyginało i rdzewiało, a kamienie mogą zabarwić się od korozji. W najlepszym razie będziemy cieszyli się efektami przez kilka lat. A nam chodzi przecież o to, by ogrodzenie przetrwało całe dekady.

Ogrodzenie gabionowe to fantastyczny sposób na elegancką i skuteczną osłonę posesji od otoczenia, dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Ogromna ilość różnorodnych możliwości aranżacyjnych koszy gabionowych sprawia, że z powodzeniem zastąpią one tradycyjną, niezbyt ładną siatkę, płot czy ogrodzenia panelowe. Czy jest to opcja dla każdego? Oczywiście, że tak! Ale trzeba też liczyć się z kosztami, dla których rekompensatą będzie z pewnością długowieczność i niezawodność ogrodzenia. Wykonane przez profesjonalną firmę – przetrwa całe dziesięciolecia.