Fot. Bartosz Nowacki

Ogrodzenie wokół działki spełnia kilka ważnych funkcji. I choć jego główną rolą jest zabezpieczenie terenu naszej posesji przed niepożądanymi gośćmi, to znajduje ono również zastosowanie jako element ozdobny, zwiększający estetykę otoczenia. Dlatego właśnie musi współgrać z bryłą budynku i być dobrym uzupełnieniem głównego projektu domu.

Edyta Rosiak-Żórańska

Na rynku możemy znaleźć wiele typów ogrodzeń. Różnią się one nie tylko kształtem, lecz także materiałem, z którego są wykonane, oraz trwałością. Czym więc możemy otoczyć teren naszej posesji?

Ogrodzenie - jakie wybrać

Ogrodzenie z siatki. Fot. Bartosz Nowacki

By się odgrodzić

Od lat właściciele domów jednorodzinnych najchętniej wybierają najprostsze rozwiązania. Z tego właśnie powodu to siatka ogrodzeniowa wiedzie prym wśród produktów, umożliwiających wytyczenie granic posesji i na stałe wpisała się w krajobraz polskich ulic. Dlaczego zyskała tak dużą popularność, mimo jej wątpliwych walorów estetycznych? Aby wyjaśnić ten paradoks, należy przytoczyć słowa starego porzekadła: jak nie wiadomo, o co chodzi, to najpewniej chodzi o pieniądze. Również w tym przypadku sprawdza się ono w stu procentach. Siatka to najtańszy tego typu artykuł dostępny na rynku. Produkowana jest w dwóch wariantach:

▪ pleciona – tradycyjny wyrób, znany wszystkim od lat. Tworzona jest z plecionego drutu z oczkami w kształcie rombów. Główna zaleta: niska cena, jednak, ze względu na dużą elastyczność, montaż ogrodzenia może być kłopotliwy.

Ogrodzenie - jakie wybrać

Ogrodzenie Bekafor Classic z paneli z siatki zgrzewanej. Są one wytwarzane z drutu ocynkowanego, pokrytego PCV. Fot. Betafence

▪ zgrzewana – produkt nowszego typu. W tym przypadku oczka mają kształt kwadratów bądź prostokątów. Drut do wykonania siatki jest spawany. Główna zaleta: większa wytrzymałość, łatwy montaż.

Istotną sprawą jest również wybór najlepszej powłoki dla wybranej przez nas siatki ogrodzeniowej. To bardzo ważne, ponieważ im wyższa jakość produktu, tym, oczywiście, dłużej nam on posłuży. Dlatego też decyzja powinna być naprawdę dobrze przemyślana. Największą solidnością charakteryzuje się drut ocynkowany – zdecydowanie najtrwalszy materiał, wykorzystywany do produkcji siatki ogrodzeniowej. Zasada jest prosta: im grubszy, tym mocniejszy (3–4 mm). Uwagę trzeba zwrócić również na wielkość oczek – zdecydowanie lepiej wybierać siatki o mniejszych otworach (40–50 mm). Często także ocynkowany drut umieszczany jest w otulinie z PCV, co zwiększa estetykę ogrodzenia (możliwość wyboru koloru), jednak wówczas sam drut jest cieńszy (2–3 mm), co zmniejsza jego wytrzymałość (duża liczba użytkowników wskazuje na problem mechanicznego uszkodzenia PCV). Jeden i drugi rodzaj siatek ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników, dlatego też sami powinniśmy podjąć decyzję, który będzie nam odpowiadał.

Ogrodzenie dekoracyjne

Istnieje jednak spora grupa osób, które chcą, by ogrodzenie stało się także elementem pięknie ozdabiającym posesję. Można to zrobić w sposób dwojaki – zdecydować się na stworzenie całej granicy w określony stylu, bądź postawić na wersję oszczędną i ogrodzenie postawić jedynie od frontu, natomiast niewidoczne części otoczyć siatką.

Jakie możliwości wyboru dają nam producenci?

  1. Drewno – klasyczny surowiec do wykonania ogrodzeń. W tym przypadku do budowy płotów wykorzystuje się sztachety, żerdzie bądź bale, połączone ze sobą przy użyciu drewnianych, betonowych bądź metalowych słupków. Trzeba przyznać, że wspaniale komponują się one z ogrodem wypełnionym bogatą roślinnością i drewnianymi elementami małej architektury. Wymaga jednak regularnej konserwacji.
    Ogrodzenie - jakie wybrać

    Ogrodzenie murowane z wypełnieniami drewnianymi. Fot. Zbymar-bramy.pl

  2. Betonowe, kamienne, z cegły – ten typ ogrodzeń daje prawdziwe poczucie bezpieczeństwa. Warto wybierać produkty wykonane z dobrych materiałów, aby wiedzieć, że będą one odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Na rynku dostępne są ogrodzenia zarówno pełne, jak taż ażurowe. Pierwsze mogą nieco przytłaczać, dlatego warto wybierać drugi rodzaj, aby na posesję docierało światło. Można także zastosować kompozycje mieszane, złożone z betonu, kamienia czy cegieł w połączeniu z elementami drewnianymi lub metalowymi, co, dodatkowo urozmaici ogrodzenie.
  3. Panele, systemy – proste i funkcjonalne. Coraz chętniej wykorzystywane do wytyczania granic działki. Kupowane na sztuki gotowe elementy, łączone są za pomocą słupków.
    Ogrodzenie - jakie wybrać

    Ogrodzenie Horizon Lite z panelami aluminiowymi. Fot. eurofence.pl

  4. Kute – prawdziwy majstersztyk. Są wykonywane na zamówienie przez artystę-kowala według indywidualnego projektu. Dzięki temu są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Minus? Cena. Jednak trzeba przyznać, że jest ona adekwatna do wkładu pracy oraz uzyskiwanych efektów.
    Ogrodzenie - jakie wybrać

    Ogrodzenie kute. Fot. Armet, ogrodzenia.co.pl

Ogrodzenie - jakie wybrać

Ogrodzenie z paneli wiklinowych. Fot. wiklinowy-ogrod.pl

Można również niebanalnie

Także miłośnicy nietypowych rozwiązań mają duży wachlarz możliwości. Jedynym, co nas w tym przypadku może ograniczać, jest nasza wyobraźnia. Ogrodzenie można zrobić w różnoraki sposób, wykorzystując do tego np. wiklinę, gabiony, rośliny (żywopłot) czy zwykłe gałęzie. Co bardziej pomysłowi, tworzą wokół swojej posesji ciekawe konstrukcje, do których używają np. imitacje gigantycznych kredek, stare koła wozów, a nawet narty – tak naprawdę wszystko zależy od fantazji właściciela.

Ogrodzenie - jakie wybrać

Ogrodzenie wykonane z wykorzystaniem gabionów. Fot. Biotopic

Ogrodzenia rustykalne

Zwłaszcza jeśli mamy stary dom warto poszukać inspiracji w tradycyjnej architekturze danego regionu. Drewniane płoty wykonane np. z łupanych desek mogą wyglądać niezwykle efektownie i tworzyć niepowtarzalny klimat dawnej wiejskiej zagrody.