Budownictwo to branża, która wyjątkowo szybko się rozwija. Dzieje się tak mimo stawiania jej wielu wymagań, chociażby w kontekście wytrzymałości i ekologii. Szukając atrakcyjnego cenowo i komfortowego w użyciu materiału nie da się przejść obojętnie obok pianobetonu. Czym jest to tworzywo budowlane, ile kosztuje i dlaczego warto w nie zainwestować?

Pianobeton jest rodzajem materiału budowlanego o parametrach odrobinę innych niż w przypadku betonu tradycyjnego. Przede wszystkim jest on lżejszy, co jest związane ze sposobem jego wytwarzania. Do mieszaniny dodaje się specjalną, mechanicznie wprowadzoną pianę, która powoduje powstawanie niewielkich pęcherzyków powietrza w całej masie. Dzięki temu otrzymuje się komórkową strukturę, która cechuje się sporą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale też niską wagą. Jest doskonałym rozwiązaniem do tworzenia podłoża pod drogi, wylewania posadzek, ocieplania budynków itd.

Pianobeton – cena za m3

W internecie można się natknąć na wiele głosów mówiących, że jest on stosunkowo drogim materiałem. Jednak dotyczy to wyłącznie kosztów zakupu pianobetonu. Cena za m3 wynosi zwykle około 400 zł. Trzeba jednak zaznaczyć, że korzystanie z tego tworzywa jest bardzo proste, ponieważ wystarczy go tylko wylać w odpowiednim miejscu. Do tego jest początkowo cieczą, przez co posiada właściwości samopoziomujące. Można skonfrontować go z teoretycznie tanim styropianem, który wymaga ogromu pracy i dokładności fachowców podczas układania, ponieważ w przeciwnym wypadku np. wyłożona nim posadzka będzie klawiszować, a jej powierzchnia nie będzie równa. Podobnie jest w przypadku tworzenia podłoża pod drogę – pianobeton wystarczy wylać, tymczasem równe wysypywanie konkurencyjnego piasku i żwiru wymaga więcej pracy. Tak więc podawane ceny np. styropianu lub innych materiałów należy powiększyć o robociznę wielu fachowców. Dodać do tego można stracony czas.

Dlaczego warto używać pianobetonu?

Jak widać wyżej, pianobeton jest materiałem stosunkowo tanim, ale nie tylko. Posiada szereg świetnych właściwości, które przenoszą się na późniejszy komfort! Na przykład w przypadku wspomnianej drogi materiał ten stworzy monolityczne, bardzo twarde podłoże. Dzięki temu nawierzchnia nie będzie po czasie się odkształcać (np. nie wystąpią charakterystyczne na polskich drogach koleiny), jezdnia nie będzie się również osuwać.

Również wspomniane posadzki lepiej jest wykonywać z pianobetonu. Przede wszystkim posiada on świetne właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu jest ciekawą alternatywą dla styropianów. Schnie niezwykle szybko, dlatego posadzka może powstać nawet w kilka dni! W przeciwieństwie do styropianu wyróżnia się także dobrymi parametrami akustycznymi. Ów styropian tworzy w podłożu swego rodzaju pudło rezonansowe, które przenosi na całą podłogę różne drgania i odgłosy. Tymczasem pianobeton idealnie izoluje i wygłusza!

Pianobeton jest również ekologiczny, co jest szczególne ważne w dzisiejszych czasach. Podczas jego produkcji można użyć np. pyłów, popiołów, a nawet starego i zmielonego pianobetonu. Ten swego rodzaju recykling to nie wszystko, ponieważ jego zastosowanie nie wiąże się z emisją niebezpiecznych substancji, co występuje w przypadku wielu innych materiałów.

Dlaczego więc nadal tak często korzysta się z innych, mniej wygodnych w użyciu tworzyw? Jest to związane na przykład z przyzwyczajeniem i wygodą, ponieważ wielokrotnie wspominanym styropianem można nie tylko wyłożyć miejsce pod wylewkę, ale też ocieplić ściany oraz dach.