Fot. Gardena

Zima to trudny okres nawet dla betonowej kostki brukowej. Mróz, opady śniegu i nieumiejętne odśnieżanie mogą sprawić, że efektownie wybrukowany podjazd lub chodnik stracą na atrakcyjności, Podpowiadamy, jak odśnieżać i dbać o kostkę, by nie traciła swoich walorów.

Pielęgnacja kostki brukowej zimą

Fot. Polbruk

Przestrzeganie zaleceń producenta nie tylko pomoże uchronić betonową nawierzchnię przed pojawieniem się przypadkowych uszkodzeń i mankamentów estetycznych, lecz także zagwarantuje nam zimą bezpieczeństwo oraz komfort poruszania się po ścieżkach wokół domu.

Krok 1 – oczyszczanie

Do podstawowych i absolutnie niezbędnych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku kostki brukowej należy z pewnością jej regularne zamiatanie i oczyszczanie z piasku oraz innego rodzaju bieżących zabrudzeń. Czynności te powinno się wykonywać przez cały rok, niezależnie od pogody za oknem. W okresie zimowym jednak – w zależności od panujących warunków – miotłę do usuwania piasku i innych zanieczyszczeń częściej zastępuje łopata do odgarniania śniegu. I wówczas dopiero zaczyna się prawdziwa zabawa!

Pielęgnacja kostki brukowej zimą

Nawierzchnie pokryte betonową kostką brukową należy odśnieżać plastikowymi narzędziami. Fot. Gardena

 

Krok 2 – odśnieżanie

Usuwając śnieg z betonowych nawierzchni, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że kostce nie służy kontakt z metalowymi narzędziami. Ich używanie ich może prowadzić do powstawania zarysowań i odprysków. Dlatego wszelkie metalowe sprzęty lepiej zastąpić plastikowymi, niepowodującymi uszkodzeń – radzi Karol Umiński, główny technolog marki Polbruk. – Do odśnieżania możemy też wykorzystać dostępne na rynku preparaty przeznaczone do rozpuszczania śniegu, które również są bezpieczne dla kostki, a dodatkowo eliminują powstawanie błota pośniegowego. Warto też przemyśleć kwestię ułożenia pod nawierzchnią automatycznie sterowanych specjalnych mat lub kabli grzewczych. Zastosowanie metody termicznej zdejmie z nas obowiązek odśnieżania, a kostce – jak i nam –  zagwarantuje bezpieczeństwo, nawet gdy cała okolica pokryje się grubą warstwą śniegu – wyjaśnia Karol Umiński. Tego typu systemy warto zamontować zwłaszcza w pobliżu schodów wejściowych, aby zapobiegały poślizgnięciom.

Zamiast soli w przypadku kostki lepiej używać np. chlorku magnezu. Fot. Gardena

Zamiast soli w przypadku kostki lepiej używać np. chlorku magnezu. Fot. Gardena

Krok 3 – odladzanie

Wysokiej jakości kostka brukowa, czyli spełniająca wymagania najwyższej, podanej w normie, klasy odporności na warunki atmosferyczne – klasy D, jest odporna na zamrażanie i odmrażanie w obecności środków odladzających. Ale nawet jej nie służy regularne i intensywne stosowanie do tego celu soli kamiennej (NaCl). Pod wpływem tego składnika – w perspektywie czasu – kostka może się odbarwić, a cała aranżacja stracić na atrakcyjności. W związku z tym producenci zalecają stosowanie soli tylko w ilości do tego niezbędnej, a w pierwszych dniach zimy oraz w pierwszym okresie zimowym po ułożeniu kostki zupełnie to odradzają. – Do odladzania świetnie nadają się inne składniki, na przykład chlorek magnezu, który jest bezpieczny zarówno dla kostki, jak i dla środowiska. Środek ten bez problemu można kupić w większości sklepów chemicznych – wyjaśnia Karol Umiński, ekspert marki Polbruk.

Bez właściwego oczyszczania, odśnieżania i odladzania powierzchnia z kostki brukowej może ulec podczas zimy niepotrzebnemu zniszczeniu. Nawierzchnia przygotowana z uwzględnieniem wymienionych rad będzie natomiast służyć domownikom – ich bezpieczeństwu i wygodzie. A kostka, po zimie, będzie prezentować się również dobrze, jak przed nadejściem mrozów.

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów firmy Polbruk.