Istnieje wiele lżejszych lub cięższych, szybszych bądź bardziej czasochłonnych prac, jakie trzeba regularnie podejmować, by móc czerpać satysfakcję z posiadania pięknego ogrodu. Niezależnie jednak, czy żywi się szczególne zamiłowanie do nich, czy traktuje jako zło konieczne, warto pomagać sobie w ich wykonaniu i wykorzystywać najlepsze sprzęty. Rozwój technologii nieustannie powoduje wzrost ich jakości oraz komfortu pracy, jaki można sobie dzięki nim zafundować. Na które z nich warto zwrócić szczególną uwagę?

Maszyny ogrodnicze najwyższej jakości

Praca w ogrodzie skupia się wokół wielu aktywności, wymagających czasu i zaangażowania. Produkowane obecnie artykuły świetnie spisują się, jeżeli chcemy zaoszczędzić cenne minuty bądź miejsce w garażu lub – po prostu – ułatwić sobie życie. Kosiarki z napędem, przyrządy z wymiennymi końcówkami lub wertykulatory spalinowe – to tylko niektóre ze zdobyczy techniki, powszechnie wykorzystywane w ogrodach. Innym takim przykładem jest glebogryzarka, dzięki której ziemia będzie doskonale spulchniona i napowietrzona. Wybierając odpowiedni model, warto uwzględnić powierzchnię gruntu, która ma zostać poddawana zabiegom, twardość ziemi, a także wagę i wymiary sprzętu. Część dostępnych modeli daje się dostosować do różnych rodzajów gruntu, co jest ich dodatkowym atutem. W sprzedaży znajdują się również urządzenia wielofunkcyjne, pozwalające dodatkowo np. na wertykulację lub mieszanie nawozów z ziemią. Do często wykonywanych prac należy również obróbka drewna na opał, do której doskonale przydadzą się piły tarczowe. Rozcięcie większych części drewnianych nie będzie dzięki nim żadnym kłopotem, a odpowiedni wybór pilarki spowoduje, że wiele osób poczuje w sobie powołanie do bycia drwalem. Żeby jednak takiego ostrego cięcia nie przerwał żaden uraz, warto zadbać o odpowiednią odzież, rękawice oraz okulary ochronne, chroniące przed wpadaniem wiórów do oczu.

Jak zrobić użytek ze zbędnych, obciętych gałęzi?

rozdrabniacze ogrodowe

Fot. Stihl/Viking

Dawniej, gałęzie po regulowanie drzew i krzewów palono na ognisku, puszczając w ten sposób z dymem przydatny „surowiec”. Można go bowiem wykorzystać ponownie, jeżeli posiada się rozdrabniacz do gałęzi. Urządzenie tego typu pomoże uzyskać wióry, mogące posłużyć zamiast kory. Będą one również stanowić dodatek do kompostowania, ponieważ stosunkowo szybko ulegają one rozkładowi, rozluźniając strukturę pryzmy. W sprzedaży dostępne są zarówno rozdrabniacze elektryczne, jak i spalinowe. Te pierwsze nadają się do mniejszych gałęzi, a drugie do nieco większych. Jeżeli planuje się pracę z naprawdę dorodnymi okazami, o średnicy zbliżającej się do 10 cm i większej, warto wybrać specjalne urządzenie o największej mocy. Jeżeli natomiast najczęściej obróbce poddaje się niewielkie gałązki o kilkucentymetrowych średnicach, to z powodzeniem sprawdzi się rozdrabniacz elektryczny. Pora więc naostrzyć sekatory i zabierać się do pracy!

Łuparka do drewna – pozwoli zapomnieć, czym jest siekiera!

Fot. Scheppach

Konieczność przygotowania drewna na opał do kominka, pieca czy bojlera jest dla wielu osób utrapieniem. Szczególnie dotkliwie odczuwają to osoby starsze bądź delikatne kobiety pod nieobecność męża. Tradycyjnie używana w tym celu siekiera jest też źródłem wielu urazów, które mogą skończyć się nawet kalectwem. Porządna łuparka niweluje natomiast tego typu ryzyko niemal całkowicie, zapewniając optymalny poziom bezpieczeństwa i wygody. Część modeli posiada też kółka, ułatwiające wygodny transport.

Jak pracuje solidna wiertnica?

Estetyczne wykopywanie otworów pod drzewka, sadzonki czy krzewy, a także ogrodzenia, nie może odbywać się za pomocą łopaty. Na rynku dostępne są obecnie świdry z silnikami spalinowymi, wykonane z wysokiego gatunku materiałów oraz umożliwiające wykonywanie dowolnych wierceń. Wysokie obroty silnika sprawiają, że radzą sobie one z każdym gruntem. Po co niszczyć całą glebę dookoła za pomocą dużej łopaty lub męczyć się niewielką saperką? Do urządzeń produkowane są zestawy wierteł o różnych średnicach, pozwalające na wykonanie dokładnie takich otworów, jakie są potrzebne by posadzić daną roślinę.