Plan ma większe szanse powodzenia, jeśli jego realizację poprzedzają dokładne przygotowania. Zupełnie jak w przypadku malowania metalu! Przeczytaj, jak prawidłowo przygotować powierzchnię metalu do malowania, aby zapewnić sobie jak najlepszy efekt prac.

Przygotowanie metalu do malowania ma kluczowe znaczenie. Bez niego nowe warstwy farby złuszczyłyby się wraz z poprzednimi, a dobrym efektem moglibyśmy nacieszyć oko jedynie przez krótką chwilę. Co należy zrobić jeszcze zanim chwycimy za pędzel?

Czy przed malowaniem metalu należy usunąć starą warstwę farby?

Zakres pracy zależy przede wszystkim od stanu powierzchni. Usunięcie poprzednich powłok malarskich jest zalecane w dwóch przypadkach:

  • gdy są one w kiepskim stanie i się łuszczą – jeśli nie oczyścisz powierzchni metalu, nowa warstwa farby szybko odspoi się od podłoża;
  • jeżeli zamierzasz malować innym produktem (szczególnie wyrobem innego producenta) niż poprzednio – jeśli obie powłoki malarskie nie będą ze sobą kompatybilne, może dojść do powstania różnego rodzaju niepożądanych efektów na powierzchni. Jeżeli więc planujesz użyć innego wyrobu lub nie wiesz, czym pomalowano powierzchnię, najlepiej usuń stare powłoki. Dobrym pomysłem jest też wykonanie wymalowania próbnego, tzn. testu farby na niewielkim i schowanym przed wzrokiem fragmencie powierzchni. Jeśli efekt nie będzie satysfakcjonujący, koniecznie zeszlifuj poprzednie powłoki.

Jak przygotować metal do malowania – krok po kroku

Krok 1. Oceń stan powłok i w razie potrzeby je usuń (w całości lub fragmentach). Pomocny będzie gruboziarnisty papier ścierny i/lub druciana szczotka. Pozbądź się też luźnej rdzy.

Krok 2. Następnie należy wyrównać i zmatowić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym oraz odpylić powierzchnię.

Krok 3. Jeśli nie usunięto starych powłok malarskich w całości, konieczne będzie dokładne umycie powierzchni. Zmyj plamy, osady, odtłuść podłoże – pamiętaj, że zabrudzenia i naloty mogą obniżyć przyczepność nowej warstwy farby. Użyj wody z dodatkiem delikatnego detergentu. Poczekaj, aż powierzchnia całkowicie wyschnie.

Jak i czym malować metal?

Wybierz taki produkt do malowania metalu, który będzie chronił jego powierzchnię przed oddziaływaniem danych, niszczących czynników. Mogą to być np. trudne warunki atmosferyczne. Pamiętaj, że kluczowa jest ochrona przed powstawaniem rdzy. Jeżeli zależy ci na maksymalnej ochronie antykorozyjnej, sięgnij po bezpodkładową farbę Nobiles Stalochron.

Przed malowaniem metalu zapoznaj się z etykietą i/lub kartą techniczną wybranego produktu. Zwróć uwagę na warunki (temperaturę i wilgotność powietrza), w jakich przeprowadzasz prace. Jeśli to wymagane, w pierwszej kolejności na surowy, odsłonięty metal nałóż warstwę gruntu.

Jeżeli malujesz wspomnianą farbą, nałóż dwie, grube warstwy. Rozprowadzaj wyrób dokładnie i równomiernie. Przed nałożeniem drugiej warstwy upewnij się, że powłoka jest sucha.

Przygotowanie metalu do malowania to proste zadanie, choć jeśli stare powłoki są w złym stanie, czeka Cię trochę pracy. Mimo to absolutnie nie pomijaj tego etapu – dzięki niemu osiągniesz dobry efekt wymalowania.