Posiadasz w swoim domu drewniane schody? Pragniesz, by zawsze były estetyczne i stanowiły jego wizytówkę? Dowiedz się, jak najlepiej o nie dbać i co robić, by zachowały swoje piękno.

Drewniane elementy w przestrzeni domowej

Drewno we wnętrzach prezentuje się niezwykle elegancko i nadaje całości niepowtarzalnego charakteru. Aby zawsze prezentowało się nienagannie, konieczne jest jego odpowiednie zabezpieczenie, a także właściwa pielęgnacja. Systematyczność i dokładność pielęgnacji drewna jest szczególnie istotna w przypadku schodów wewnętrznych, które narażone są na intensywną eksploatację.

Drewniane schody w domu i mieszkaniu

Drewniane schody w przestrzeni domowej zajmują dużo miejsca. Zatem ich obecność będzie rzucała się w oczy i nadawała całości aranżacji charakteru. Schody powinny być wykonane z solidnych materiałów, by zapewniały bezpieczeństwo, a także komfort związany z ich codziennym użytkowaniem. Schody najczęściej tworzone są z buku, jesionu czy też dębu. Coraz większą popularnością cieszą się także drewna egzotyczne. Bez względu na rodzaj, drewno powinno zostać odpowiednio zabezpieczone. Pozwoli to zachować ich pierwotny wygląd oraz właściwości.

Zabezpieczenie drewna

Drewniane schody można zabezpieczyć na dwa sposoby – używając lakieru bądź oleju. Lakierowanie drewna polega na pokryciu powierzchni specjalnie przystosowanym do tego celu lakierem, który tworzy warstwę odporną na działanie promieniowania UV. Lakierowane schody są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, a usuwanie z nich zanieczyszczeń jest dużo łatwiejsze.

Olejowanie drewna zabezpiecza drewno od wewnątrz. Olej wnika w głąb struktury drewna i sprawia, że drewno zachowuje swoją naturalność – na powierzchni nie tworzy się lśniąca warstwa. Olej skutecznie chroni zarówno przed brudem, jak i wilgocią.

Nakładki na schody

Oprócz preparatów do zabezpieczenia drewna, warto zastanowić się również nad ochroną stopni każdego dnia. Doskonałym rozwiązaniem mogą być dostępne w sklepie Oxide nakładki na schody, które skutecznie ochronią je przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także zapewniają bezpieczeństwo domownikom. Zastosowanie dywaników na schody minimalizuje ryzyko poślizgnięcia, a w efekcie upadku, który może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Nastopnice polecane są szczególnie do schodów lakierowanych, które bywają śliskie i mogą stanowić niebezpieczeństwo np. dla dzieci. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnego rodzaju nakładek na schody wykonanych z różnych materiałów. Szeroki wybór pozwala na ich idealne dopasowanie do wnętrza. Nakładki na schody posiadają podkład filcowy, a także specjalne kątowniki PVC, które dbają o to, by dywanik nie odstawał od stopnia.

Rozwiązaniem, które skutecznie ochroni schody przed porysowaniami, jest także zastosowanie wykładziny na całej powierzchni schodów. Skutkuje to jednak całkowitym zakryciem drewna, a w przypadku ciężkich zabrudzeń koniecznością zdemontowania całości.

Zabezpieczenia drewna specjalnymi preparatami ochroni je przede wszystkim przed utratą jego właściwości. Natomiast zastosowanie nakładek sprawi, że schody będą chronione przed porysowaniami i zabrudzeniami, a także zyskają niepowtarzalny wygląd.