Skrzynka na listy jest nieodzownym elementem strefy wejściowej do budynku mieszkalnego. Jej posiadanie to obowiązek, który może stanowić ozdobę ogrodzenia lub elewacji budynku. Jaką skrzynkę na listy wybrać, by połączyć jej funkcjonalność z estetyką?

Skrzynka pocztowa i przepisy prawne

Posiadanie skrzynki na listy jest obowiązkowe. W przeciwnym razie możemy zostać ukarani wysoką grzywną. Dotyczy to domów jednorodzinnych oraz budynków wielorodzinnych. Przepisy prawne określają także wymóg łatwego dostępu do skrzynki, jej wymiarów i funkcjonalności. Powinna być umieszczona na ogrodzeniu lub furtce albo na elewacji budynku. Listonosz i domownicy powinni mieć swobodny i bezpieczny dostęp do skrzynki. Korespondencja powinna być chroniona przed niepowołanymi rękoma. Materiał, z jakiego została wykonana skrzynka na listy powinien być odporny na zmienne warunki atmosferyczne i posiadać daszek chroniący listy przed deszczem. Kolejnym wymogiem jest widoczna tabliczka informacyjna z danymi teleadresowymi mieszkańców i numerem domu.

Jakie są rodzaje skrzynek na listy?

Skrzynki na listy mogą być wykonywane ze stali, których powierzchnia jest zabezpieczona przed korozją farbą proszkową lub gotowe do samodzielnego wykończenia. Kolejny materiał, z jakiego może być wykonana skrzynka to aluminium, które jest lekkie i często dostępne w ciekawych kształtach. Możemy także spotkać się ze skrzynkami drewnianymi, które wyglądają designersko, jednak nie są zbyt trwałe. Skrzynki możemy podzielić nie tylko ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane, ale także na ich rodzaj i sposób montowania:

  • Skrzynki na listy przelotowe: bezpieczne i najchętniej wybierane, gotowe do wmontowania w murku przy ogrodzeniu lub w elewację budynku mieszkalnego. Skrzynka przelotowa ma dwa otwory: po zewnętrznej i wewnętrznej stronie budynku lub murku.
  • Skrzynki pocztowe jednostronne: mają otwór wrzutowy i drzwiczki po jednej stronie i są przeznaczone do montażu na ścianie lub ogrodzeniu. Często są to modele wolnostojące.
  • Skrzynki na listy z domofonem: można zamontować na ogrodzeniu lub elewacji budynku. Domofon to wygodne rozwiązanie, które pozwala skontaktować się z domownikami.
  • Skrzynki lokatorskie: montuje się je wewnątrz budynków wielorodzinnych. Są wielomodułowe i każda skrytka przypisana jest do pod konkretne mieszkanie.
  • Skrzynki na paczki (paczkomaty): zyskujące popularność osobiste paczkomaty pozwalają na odbiór przesyłek we własnym domu.

Stylistyka i funkcjonalność

Skrzynki pocztowe możemy dostać w różnorodnej stylistyce i kolorach. Minimalistyczne skrzynki będą miały prosty kształt i jeden kolor, wpasowując się w nowoczesne budownictwo. Są jednak skrzynki charakteryzowane na starodawne skrzynki w surowym kolorze i fantazyjnych kształtach.

Skrzynki na listy dla większej funkcjonalności są wzbogacane o dodatkowe elementy, jak gazetniki lub pojemniki na ulotki. Są także bardziej nowoczesne udogodnienia jak czujniki – za pomocą sygnału świetlnego lub dźwiękowego sygnalizują, kiedy została dostarczona przesyłka.