Fot. Bosch

Choinka to nieodłączny element Świąt Bożego Narodzenia. Jednak każdy, kto choć raz zapragnął mieć w domu żywą choinkę, wie, że najpierw musi zmierzyć się z kwestią jej ustabilizowania.

Donica czy stojak? Co sprawi, że nasza choinka będzie lepiej wyglądać w mieszkaniu? Na to pytanie nie odpowiemy, jednak pokażemy, jak krok po kroku zrobić ciekawy drewniany stojak.

Stojak na choinkę

Fot. Bosch

Lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

  • Deska o długości ok. 150 cm. W naszym projekcie wykorzystana została deska bukowa z kawałkiem kory
  • Piła płatnica
  • Miarka/przymiar kątowy
  • Ołówek
  • Wkrętarka akumulatorowa IXO, wiertło z uchwytem typu HEX

Jak zrobić stojak na choinkę – krok po kroku

Deskę tniemy piłą płatnicą na 4 części. Ich długość uzależniamy od grubości pnia i wysokości choinki. W naszym projekcie każdy kawałek będzie miał długość ok. 35 cm.

Stojak na choinkę

Fot. Bosch

Następnie mierzymy średnicę pnia naszej choinki. Do pomiaru dodajemy pół grubości deski i 0,5 cm zapasu. Ten wymiar nanosimy na zewnętrzne strony desek, mierząc od strony, która będzie bliżej drzewka. Pozwoli nam to wyznaczyć przestrzeń w środku stojaka, w którą zmieści się pień.

Stojak na choinkę

Fot. Bosch

Za pomocą przymiaru kątowego w wyznaczonej odległości rysujemy linię. Na niej zaznaczamy miejsca pod wkręty – w 1/4 i 3/4 długości linii. W wyznaczonych miejscach wiercimy otwory, na przykład wkrętarką Bosch IXO z wiertłem z uchwytem typu HEX. Średnicę wiertła dobieramy tak,  żeby była równa średnicy trzpienia wkrętu. W wykonane otwory wkręcamy wkręty,  tak aby lekko wystawały z drugiej strony deski. Należy pamiętać, żeby podłożyć coś pod deskę, aby nie zniszczyć stołu.

Stojak na choinkę

Fot. Bosch

Ustawiamy elementy razem i skręcamy całość. Wkręty powinny trafiać w środek grubości czoła deski, którą dokręcamy prostopadle. Analogicznie skręcamy cały stojak.

Stojak na choinkę

Fot. Bosch

Stojak na choinkę

Fot. Bosch

Wiercimy cztery otwory do zamocowania drzewka – w połowie wysokości stojaka  w miejscach, gdzie deska jest najbliżej obwodu pnia.

Wkładamy drzewko do stojaka i skręcamy ze stojakiem za pomocą długich wkrętów. Jeśli opór drewna jest zbyt duży, trzeba nawiercić otwór również w pniu drzewka.

Stojak na choinkę

Fot. Bosch

 

 

 

 

 

 

Stojak gotowy!
Pod drzewkiem można umieścić prezenty dla najbliższych. Miłej pracy!