Fot. GreenLand

Wczesna wiosna to bardzo dobry moment na zakładanie trawników. Jeśli chcemy uzyskać natychmiastowy efekt i od razu cieszyć się wspaniałą murawą, powinniśmy wykorzystać trawę w rolce.

Zakładamy piękny trawnik

Przed założeniem trawnika podłoże musi być oczyszczone ze śmieci, chwastów i wyrównane. Fot. GreenLand.

Kwiecień do doskonały moment na zakładanie trawników. Jednak gdy trawę wysiejemy, na efekt będziemy musieli długo czekać. Natychmiastowy rezultat uzyskamy, kupując trawę w rolce. Pozwala ona znacznie szybciej uzupełnić powierzchnię trawnika, gdy likwidujemy taras, zmniejszamy rozmiary grządek warzywnych lub przesuwamy ścieżkę. To sensowne rozwiązanie także wtedy, gdy chcemy szybko uzyskać ładną murawę na większej powierzchni. Przed ułożeniem nowego trawnika stary usuwamy, glebę przekopujemy i spulchniamy motyką, a na koniec wygładzamy walcem. Przy układaniu trawnika z rolki trzeba pamiętać, że poziom ziemi na której będzie rozkładany trawnik powinien być obniżony o grubość darni (zazwyczaj 2–3 cm).

Przed ułożeniem trawnika w rolkach dobrze jest rozsypać nawóz mineralny do trawników, który da mu początkową siłę. Gdy przyjdzie dostawa z trawą w rolkach, trzeba działać szybko: zdejmujemy rolki z palet i układamy je w cieniu w stosach. W przeciwnym razie szybko się nagrzeją i trawa będzie bezużyteczna. Układanie zaczynamy od dłuższego boku – rolki trawy układamy jak pasma wykładziny dywanowej i zwracamy uwagę na to, aby fragmenty układać z przesunięciem. Naddatki odcinamy zwykłym dużym nożem, na przykład do chleba.

Trawnik z rolki

Fot. GreenLand

Po ułożeniu trawę walcujemy i ustawiamy zraszacze. Przy słonecznej pogodzie nowo założone trawniki wymagają przez pierwsze 3 tygodnie codziennego podlewania.

Trawnik z rolki

Fot. GreenLand