Organizacja przestrzeni w pokoju dziecka wymaga skutecznego połączenia cech praktycznych z walorami estetycznymi. Zadania nie ułatwia fakt tego, że mały lokator zazwyczaj jest bardzo wymagający, nierzadko też ma własną wizję zagospodarowania powierzchni mieszkalnej. Zastanówmy się więc, jakie aspekty wziąć pod uwagę, by stworzyć projekt, który zadowoli zarówno rodziców, jak i przyszłego mieszkańca.

Ważny wpływ kolorów

Sposób, w jaki urządzimy pokój dziecięcy, ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju naszych pociech. To tutaj dziecko nie tylko śpi, ale też spędza dużą część czasu. Zarówno styl aranżacji, jak i dobór ozdób i kolory ścian będą miały istotny wpływ na jego komfort i nastrój. Skoro mówimy o kolorach, to na wstępie warto rozprawić się z popularnym mitem, który chłopcom przypisuje barwy niebieskie, a dziewczynkom różowe. To zwyczajowe twierdzenie tłumaczone jest skojarzeniem odcieni błękitów z przestrzenią, niebem i kosmosem, co ma odpowiadać chłopięcym marzeniom o odkryciach i podboju świata. Róż to z kolei bajkowe zamki i cukierkowe kreacje księżniczek. Warto zauważyć, że takie konotacje są być może oczywiste z punktu widzenia dorosłych, niekoniecznie jednak będą atrakcyjne dla dzieci. Ich świat składa się z wielu kolorów i nie ma potrzeby skupiania się na kulturowo przypisanych barwach.

Oczywiście, nie oznacza to, że kolory nie mają znaczenia. Przeciwnie – kolorystyka pokoju ma ogromny wpływ na atmosferę i panujący w nim nastrój. Żywe, jaskrawe barwy takie jak intensywna czerwień, głęboka żółć i pomarańcz działają pobudzająco i jeśli zdominują przestrzeń mieszkalną, to efektem mogą być trudności w skupieniu i nadmierna pobudliwość. Na drugiej szali znajdziemy kolory zimne oraz szarości, których działanie będzie odwrotne. Optymalnym rozwiązaniem w większości przypadków okaże się skorzystanie z palety barw pastelowych, połączonych z kilkoma mocnymi akcentami kolorystycznymi. Powierzchnię drzwi lub fragment ściany bez obaw możemy pokryć czarną farbą tablicową. Takie miejsce pozwoli uwolnić twórcze ambicje dziecka. Operowanie kolorami to także doskonały sposób stworzenia podziału na strefy funkcjonalne, czyli wydzielenie miejsc do pracy, zabawy i wypoczynku.

Bezpieczne i estetyczne wyposażenie

Umeblowanie pokoju dziecięcego powinno gwarantować wygodę i funkcjonalność. Małemu lokatorowi musimy zagwarantować przede wszystkim łóżko, stół lub biurko z krzesłem oraz przestrzeń do przechowywania rzeczy. Wybór między szafą a komodą to już kwestia indywidualna, zależna od wymagań i potrzeb. Czym, poza względami praktycznymi, należy się kierować podczas planowania umeblowania w pokoju dziecięcym? Odpowiedzi na tak postawione pytanie poszukajmy u źródła.

Renomowany producent mebli dziecięcych, firma Tweeto, podkreśla wagę i znaczenie bezpieczeństwa oraz solidności. Istotny jest też rodzaj materiałów użytych do produkcji – drewno, bawełna i naturalne surowce z pewnością pomogą stworzyć przyjazną atmosferę, która będzie stanowiła wsparcie w procesie rozwoju dziecka. Warto zastosować porady fachowców – pomogą one stworzyć przestrzeń, która będzie bezpieczna, miła i inspirująca.

Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dziecka tak, aby zadowolić zarówno rodziców, jak i malucha? Zobacz, jak odpowiednio połączyć walory praktyczne z estetyką.