Fot. Bosch

Dobra pogoda za oknem najlepiej podkreśla wyjątkową atmosferę Wielkanocy. Przy sprzyjającej aurze możemy zaserwować wielkanocne śniadanie w ogrodzie.  Co powiecie na własnoręcznie wykonany drewniany, dekoracyjny stół? Zielona trawa na stole z pewnością umili posiłek w ogrodzie, ale ten wyjątkowy mebel można również wykorzystać we wnętrzu, które wypełni się wiosennym klimatem przez cały rok.Wielkanocne śniadanie na trawie

Stół budujemy z desek modrzewiowych, ale można do tego użyć także innego materiału, np. desek sosnowych lub świerkowych, powinny być jednak przyzwoitej jakości. Stół będzie miał blat o wymiarach 130 x 81 cm i wysokość 78 cm. Z góry uprzedzamy, że zadanie jest dość trudne. Nie licząc czasu potrzebnego na zakup i zgromadzenie wszystkich potrzebnych narzędzi i materiałów sama robocizna zajmuje co najmniej 4 godziny. W przypadku naszego stołu wykończyliśmy go lazurą. Oczywiście wedle upodobania można go zabezpieczyć także innego rodzaju preparatami, dobrze chroniącymi przed wilgocią.

Potrzebne materiały

  • 9 desek z drewna modrzewiowego (200 x 140 x 21 mm)
  • 68 wkrętów do drewna (3,5 x 50 mm)
  • 28 wkrętów do drewna (3,5 x 30 mm)
  • 2 wkręty do drewna (3,5 x 18 mm)
  • 16 śrub zamkowych z łbem grzybkowym z podsadzeniem (M8 x 50 mm), nakrętki i podkładki
  • 0,75 l lazury do drewna (lub innego preparatu do ochrony drewna)
  • kanciasta rynna dachowa z tworzywa sztucznego – 2 m długości (szer. 80 mm x wys. 50 mm)
  • 2 zaślepki końca rynny, spust rynnowy
  • folia basenowa (1,4 x 1 m )
  • kawałek siatki przepuszczającej wodę – 0,7 m bieżącego (1,2 m x 0,72 m)
  • trawa w rolce (ok. 1 m²).
Wielkanocne śniadanie na trawie

Fot. Bosch

Potrzebne narzędzia i akcesoria

  • wiertarko-wkrętarka akumulatorowa, np. Bosch PSR 18 LI-2
  • zszywacz elektryczny – gwoździarka, np. Bosch PTK 14 EDT,
  • wyrzynarka akumulatorowa, np. Bosch PST 18 LI,
  • szlifierka uniwersalna, np. PSM Primo firmy Bosch,
  • uniwersalny system do malowania natryskowego, np. PFS 3000-2
  • płaski klucz oczkowy 13 mm
  • wiertło Ø 8 mm
  • wiertło Ø 4 mm
  • otwornica do blachy Ø 50 mm
  • brzeszczot do wyrzynarki długości 50 m
  • nóż z wysuwanym ostrzem
  • nożyce do blachy
Wielkanocne śniadanie na trawie

Fot. Bosch

Krok 1

Pierwszy etap wymaga dużej dokładności, ponieważ poszczególne elementy muszą być precyzyjnie przycięte na odpowiednią długość. W tym celu należy rozplanować pracę i przygotować wszystkie elementy zgodnie z instrukcją (zob. PDF w linku na końcu artykułu): nogi do stołu (8 części), rama do stołu (8 części), uszczelki (6 sztuk) i płyta główna (2 części). Do przycinania desek i rynny można użyć wyrzynarki akumulatorowej, np. Bosch PST 18 LI, która ma niewielkie rozmiary i jest prosta w obsłudze. Należy pamiętać, że deski po cięciu mają ostre krawędzie, dlatego należy oszlifować wszystkie zadziory i niedoskonałości, aby mebel zapewniał bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. Z taką pracą dobrze poradzi sobie np. uniwersalna szlifierka Bosch PSM Primo.

Rada: w sklepach z materiałami budowlanymi często można poprosić o przycięcie zakupionych materiałów zgodnie z projektem lub życzeniem kupującego.

Wielkanocne śniadanie na trawie

Fot. Bosch

Krok 2

Nawiercamy potrzebne otwory w deskach. Używamy dwóch różnych wierteł: średnicy 4 mm do wiercenia otworów pod wkręty do drewna i średnicy 8 mm do nawiercenia otworów pod śruby zamkowe. Miejsca gdzie powinny być wywiercone otwory są zaznaczone na planie konstrukcji stołu (zob. PDF w linku na końcu artykułu). Gdy wszystkie otwory są już gotowe starannie zabezpieczamy deski lazurą (lub innym preparatem), by były chronione przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Aby ułatwić sobie pracę, można posłużyć się uniwersalnym systemem do malowania natryskowego Bosch PFS 3000-2.Wielkanocne śniadanie na trawie

Krok 3

Przygotowujemy rynnę, która będzie pełnić funkcję drenu do wody. Nożycami do blachy nacinamy rynnę w połowie jej długości od strony krawędzi tak, by można było nieco wygiąć ku górze obie połówki końce i uzyskać niewielki kąt nachylenia pozwalający na spływ wody.  W tym samym miejscu w dolnej płaszczyźnie rynny otwornicą nawiercamy otwór średnicy 50 mm – tędy właśnie będzie odpływała woda.

Krok 4

Montujemy ramę stołu. Używamy wiertarko-wkrętarki akumulatorowej, np. Bosch PSR 18 LI-2 Ergonomic. Zaczynamy od połączenia pod kątem prostym par desek tworzących nogi stołu, wkręcając wkręty do drewna (3,5 x 50 mm), w uprzednio wywierconych otworach. Tak samo łączymy na wkręty elementy ramy stołu, a na koniec łączymy ją z nogami, za pomocą śrub zamkowych.

Wielkanocne śniadanie na trawie

Fot. Bosch

Krok 5

Gdy rama i nogi są już połączone, ustawiamy stół na nogach i rozmieszczamy wewnątrz ramy sześć podkładek dystansowych w miejscach wskazanych na rysunku konstrukcyjnym (zob. PDF w linku na końcu artykułu). Przytwierdzamy je do ramy stołu za pomocą wkrętów do drewna (3,5 x 30 mm). Dzięki nim stół będzie bardziej wytrzymały i stabilny. Później na podkładkach zostanie osadzony blat stołu.

Wielkanocne śniadanie na trawie

Fot. Bosch

Wielkanocne śniadanie na trawieKrok 6

Zgodnie z planem konstrukcji (zob. PDF w linku na końcu artykułu) przytwierdzamy rynnę do środkowej części ramy stołu. Używamy do tego dwóch małych wkrętów do drewna (3,5 x 18 mm). To dodatkowo stabilizuje stół, a rynna odprowadza z trawnika nadmiar wody.

Rada: jeżeli zdecydujecie się na trzymanie stolika przez zimę wewnątrz domu, pamiętajcie aby podstawić małe wiaderko pod drenem. Wszystko po to aby zapobiec zachlapaniu podłogi podczas podlewania trawnika.

Krok 7

Zanim rozłożymy na stole trawę z rolki, blat powinien być już przygotowany. Dwie płyty główne będą służyły jako podstawa – układamy je na podkładkach i przytwierdzamy wkrętami do drewna (3,5 x 30 mm). Na płytach układamy folię basenową, którą należy przymocować do wnętrza ramy stołu zszywaczem elektrycznym, np. Bosch PTK 14 EDT. Trzeba się upewnić, czy folia została solidnie przymocowana do płyty i nie pozostały na niej żadne zagięcia. Wszelkie naddatki odcinamy ostrym nożem. Na koniec przecinamy folię po środku, wzdłuż rynny.Wielkanocne śniadanie na trawie

Krok 8

Teraz czas na zazielenienie naszego stołu. Przed ułożeniem trawy z rolki na foli układamy jeszcze siatką ogrodniczą. Będzie ona zapobiegać zatykaniu odpływu wody ziemią. Następnie w przygotowanym zagłębienie, na siatce, układamy warstwę ziemi. Trzeba pamiętać o tym, by najpierw nałożyć ziemię na środek – by stół się nie przechylił – a następnie starannie ją rozprowadzić i wyrównać. Na koniec równo rozkładamy trawę z rolki.  Jeśli nie zapomnimy o regularnym podlewaniu, będziemy cieszyć się jej zielenią przez cały rok.

Wielkanocne śniadanie na trawie

Fot. Bosch

Rysunki z wymiarami i konstrukcyjne w formie PDF (opisy niestety po angielsku)

PDF – elementy stołu i ich wymiary

Grassy_Table_Building_components

PDF – rysunki konstrukcyjne stołu

Grassy_Table_Top_view

Wielkanocne dekoracje domu - pisanki, koszyczki

Fot. Steve Cukrov – Fotolia

Pokrewne tematy:

Wielkanocne dekoracje domu

Wielkanocny zając-zabawka